Przewodnik po materacach

Nie chcesz spać jak księżniczka na ziarnku grochu? Wybierz materac, który z powodzeniem zastąpi dwadzieścia innych materaców i, jak pisał baśniopisarz Andersen, kilka puchowych kołder! Wyśpij się jak w bajce!

westwing-przewodnik-po-materacach-wybieramy

Zbyt miękki? Zbyt twardy? Niewygodny? Zajrzyj do naszego przewodnika po materacach i dowiedz się, jaki wybrać. Prezentujemy wszystko, co musisz wiedzieć, od anatomii po rozmiary, żeby spać zdrowo i smacznie.

Westwing-przewodnik-po-materacach (2)

Materace bonelowe

 1. Nazwa materacy bonelowych pochodzi od sprężyn bonelowych, które mają kształt klepsydry obustronnie zwężającej się ku środkowi.
 2. Sprężyny bonelowe są zwykle zabezpieczone z obu stron ochronną warstwą z trawy morskiej, końskiego włosia, przekładki filcowej lub włókna kokosowego. Dzięki temu nie uwierają w trakcie spania.
 3. Od materiału, z którego wykonana jest warstwa ochronna, zależy twardość materaca – najtwardsze będą te z włóknem kokosowym.
 4. Dla kogo? Idealne dla osób, które śpią w pojedynkę i starszych dzieci.
kieszonki-bonelowe

Materace kieszonkowe

 1. Materace kieszonkowe, podobnie jak materace bonelowe, zbudowane są ze sprężyn. Sprężyny nie są jednak połączone ze sobą – każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszonce wykonanej z tkaniny polipropylenowej.
 2. Materace kieszonkowe bywają często podzielone na tak zwane strefy. Strefy są tworzone dzięki naprzemiennemu ułożeniu sprężyn o różnej elastyczności, co sprzyja właściwemu ułożeniu kręgów podczas spania.
 3. Kieszonki okalające sprężyny wygłuszają ich pracę, dzięki czemu można do woli zmieniać pozycję podczas snu i nie słyszeć skrzypienia sprężyn.
  Dla kogo? Materac kieszonkowy to doskonały wybór dla par. Wyśpi się na nim zarówno osoba o dużej, jak i o małej wadze ciała.

Materace lateksowe

 1. Wkład materaca lateksowego zbudowany jest z lateksu syntetycznego oraz mleczka kauczukowego.
 2. Na powierzchni wkładu znajdują się otwory, które zapewniają świetną elastyczność punktową materaca, dzięki czemu jest elastyczny.
 3. Największą zaletą materaców lateksowych jest dobre dostosowanie do kształtu ciała śpiącej osoby.
  Dla kogo? Materac lateksowy dobrze radzi sobie z wilgocią, więc chętnie wybierają go osoby, które się w nocy pocą.
lateks-pianka

Materace piankowe

 1. Materace piankowe to doskonałe rozwiązanie dla tych, którym marzy się idealne dopasowanie materaca do kształtu ciała śpiącej osoby.
 2. Materace termoplastyczne zbudowane są z pianki nazywanej „leniwą”, która bardzo wolno się odkształca. Materace termoplastyczne dostosowują się do kształtu ciała osoby śpiącej bez względu na jej wagę. Ponadto struktura pianki skutecznie pobudza krążenie limfy.
 3. Pianka wysokoleastyczna, zwana także zimną, odznacza się doskonałą elastycznością, trwałością kształtu i długą żywotnością. Zimna pianka składa się z otwartych komórek, które umożliwiają cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru ciepła.
  Dla kogo? Zarówno materace wysokoelastyczne, jak i termoplastyczne charakteryzuje wysoki komfort użytkowania. Te drugie – dzięki piance doskonałej jakości – są jednak zdecydowanie bardziej trwałe.
Westwing-przewodnik-po-materacach (4)
W przypadku materaców piankowych użytkownik ma możliwość łączenia pianek o różnej twardości, aby zapewnić sobie optymalne podparcie kręgosłupa i całego ciała podczas snu.

Stopnie twardości materaców

 

westwing-przewodnik-po-materacach-kol
Jeśli kupujesz materac, Twoja waga będzie jednym z czynników determinujących odpowiedni wybór. Ludzie, którzy mniej ważą, potrzebują elastycznych materaców umożliwiających dobrą dystrybucję wagi. Jeśli ważysz nieco więcej, lepiej wybierz twardszy materac.

Ważnym kryterium wyboru materaca jest jego twardość. Wybierając materac twardy, średnio twardy lub bardziej miękki powinniśmy mieć na uwadze nie tylko wskazówki producentów, ale także nasze upodobania i przyzwyczajenia. Jeśli wolisz spać na boku, wybierz lepiej mniej twardy materac, który nie będzie uwierał w barki i ręce. Jeśli na plecach – potrzebujesz twardego materaca, w który się nie zapadniesz. A może lubisz wtulać twarz w materac? Wtedy prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie materac o średniej twardości.

Zdjęcia: Shutterstock/ Fotolia / Westwing

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline