Rodem z fabryki. Lampa industrialna

Tym wszystkim, którzy marzą o lofcie, a którzy tkwią na przedmieściach lub w niezbyt interesujących mieszkaniach, polecamy wspaniałe, przemysłowe oświetlenie, dzięki któremu wnętrze zyska charakterystyczny, fabryczny pazur.

westwing-lampa-industrialna

Lampy przemysłowe projektowano głównie z myślą o ich funkcji. Pozbawione dekoracji i zdobień, wykonane głównie z metali i materiałów przypominających metal, pasują do harmonijnych, prostych wnętrz. Ich kształty i konstrukcja zwykle sprzyjają precyzyjnemu oświetleniu płaszczyzn, dlatego warto zainstalować je nad stołem w jadalni lub nad kuchenną wyspą.

Masywna, metalowa lampa, trzy mniejsze lub naga żarówka w drucianej klatce będą wyglądać chropowato i stylowo. Choć nie są może najnowszym osiągnięciem techniki, sprawiają, że wnętrze wygląda bardzo nowocześnie i ma niepowtarzalny charakter. Ten przemysłowy design doskonale pasuje do przestrzeni, w których królują styl skandynawski lub industrialny. Stare reflektory pięknie prezentują się na drewnianych trójnogach, a gięta blacha z nacięciami z powodzeniem zastąpi opatrzony plafon. Takie oświetlenie z pewnością będzie pretekstem do niejednej, ciekawej rozmowy.

westwing-lampa-industrialna

Początki mody

Zanim świetlówki stały się powszechne, wiele fabryk, magazynów i warsztatów oświetlały ciężkie lampy przytwierdzone do sufitu za pomocą łańcuchów lub stalowych kabli. W latach 80. te przemysłowe wnętrza zaczęto zamieniać na mieszkania i biura. Nastała moda na lofty, która trwa do dziś. Obecnie nawet zupełnie nowe budynki projektowane są z myślą o architekturze loftu, a lampy industrialne cieszą się ogromnym powodzeniem. Niektóre modele, które są dziełami projektantów, osiągają astronomiczne ceny. Na szczęście każdy może pobawić się w designera.

westwing-lampa-industrialna

Zrób to sam

Lampa ze słoików – wystarczy zebrać kilka słoików po różnych przetworach, umyć je dokładnie i wywiercić dziurki w denkach. Żarówka znajdzie się w środku, kabel na zewnątrz. Niepowtarzalny efekt murowany!

Lampa z metalowego wiaderka – można ją zrobić w podobny sposób, co lampę ze słoików. Taki element wyposażenia wnętrza jest nie tylko bardzo stylowy, ale również przyjazny dla portfela.

Lampa z worka po kawie – używane worki jutowe lub sizalowe, z charakterystycznymi, przemysłowymi stemplami, mogą stać się niepowtarzalnymi abażurami. Wystarczy wyciąć odpowiedni kształt i naciągnąć go na drut.

Lampa – skarb z pchlego targu – szperając na wyprzedażach i pchlich targach niejednokrotnie można natrafić na prawdziwe „perełki”. Wystarczy taką starą lampę odrestaurować domowymi sposobami – i gotowe!

westwing-lampa-industrialna

Kto zachwyci się industrialnymi lampami, może eksperymentować dalej. Z lampami dobrze komponują się wyeksponowane rury (zmora niejednego właściciela mieszkania), elementy konstrukcyjne oraz wszelkiego rodzaju kable. Wystarczy poczuć ten przemysłowy zew! Powodzenia!

Zdjęcia: Westwing & Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline