Szybkie sprzątanie: 7 porad od ekspertki Marie Kondo

Nie lubisz sprzątać? Nie martw się! Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze porady znanej ekspertki Marie Kondo, autorki bestselleru „Magia sprzątania”. Razem z nami odkryj tajemnice metody KonMari!

poradnik Marie Kondo

Dla wielu sprzątanie jest kolejnym przykrym obowiązkiem, który ogranicza czas wolny i zwyczajnie nudzi. Marie Kondo w swojej słynnej książce stara się udowodnić, że może być inaczej. Starannie układając ubrania na półkach, okazujemy im szacunek i wyrażamy wdzięczność „za wierną służbę”. Porządki powinny wyzwolić w nas pokłady dobrej energii. Dzięki nim dobry nastrój przeniesie się również na inne dziedziny życia. Może warto spróbować? Tak, czy inaczej w szafie na pewno zrobi się luźniej!

Marie Kondo i sztuka sprzątania

1. Znajdź powód, dla którego chcesz posprzątać.

Według Marie Kondo sprzątanie uwalania nas od zbędnego balastu, a to niezbędny warunek do rozpoczęcia nowego etapu życia. Porządki w mieszkaniu są doskonałym punktem wyjścia do zmian w innych dziedzinach. Oczyszczamy nie tylko dom, ale również siebie i symbolicznie żegnamy się z przeszłością. Jeśli właśnie planujesz jakąś życiową rewolucję, pamiętaj o niej podczas porządków.

2. Naucz się wyrzucać.

Przygotuj się na rozstanie z wieloma rzeczami, których wyrzucenie zawsze było odkładane na później. Skończ z „Może jeszcze się przyda…”. Skoro te spodnie od lat leżą zapomniane w szafie, to znaczy, że raczej już ich nie założysz. Nawet w domu! Po co Ci wielka sterta rzeczy do chodzenia tylko po domu?

jak szybko posprzątać mieszkanie

3. Sprzątaj kategoriami.

Sprzątanie pokój po pokoju zwykle nie przynosi dobrych rezultatów. Ubrania mogą być porozrzucane po całym domu, poza tym najlepiej zobaczyć je wszystkie razem i przemyśleć, co do siebie pasuje. Zacznij od garderoby. Następnie przejdź do książek i czasopism. Na końcu zabierz się za dekoracje i pamiątki z podróży.

4. Stawiaj sobie realne cele.

Nie zawsze musisz robić generalne porządki. Zacznij od małych celów. Na przykład: dzisiaj tylko książki i czasopisma. Ale pamiętaj: uczciwe pozbieraj wszystkie, które masz, także te z piwnicy i strychu! Potem rozłóż je przed sobą. Dopiero wtedy dostrzeżesz, ile się ich nazbierało.

5. Słuchaj głosu serca.

Porządki nie oznaczają, że trzeba wyrzucić wszystkie bliskie sercu przedmioty. Po prostu nad każdym dobrze się zastanów. Dotknij go i pomyśl, czy wciąż przynosi Ci radość. Jeśli nie, powinien powędrować do worka. Według Marie Kondo z rzeczy, które mają dla Ciebie szczególną wartość (na przykład zdjęć, pocztówek, pamiątek), możesz zrobić małą dekorację. Pod warunkiem, że faktycznie tak bardzo je cenisz.

jak układać rzeczy w szafie

6. Wyroluj bałagan.

Po wstępnej selekcji przychodzi czas na drugą — już podczas samego układania na półkach. Tylko tym razem układaj ubrania inaczej niż zwykle. Po złożeniu powinny przypominać płaskie rolki, które można ustawić jedna obok drugiej, i umieścić w prostokątnych pudełkach. Nie tylko zyskasz dzięki temu więcej miejsca, ale też zawsze będziesz dokładnie widzieć całą zawartość szafy.

7. Trzymaj się nowych zasad.

Gratulacje, dziś zaczyna się Twoje nowe, uporządkowane życie! Od teraz postaraj się nie kupować rzeczy, których nie potrzebujesz. Zostawiaj przedmioty, które mają jakąś historię, ale nie popadaj w nadmierny sentymentalizm. I nie bój się zmian!

sposób na błyskawiczne porządki

A zatem czas zakasać rękawy i przygotować puste worki! Kto wie, może i w Twoim wypadku porady Marie Kondo będą strzałem w dziesiątkę? 

Zdjęcia: Marie Kondo, „Magic Cleaning: How to keep your apartment and soul tidy”/ Prywatne / Westwing 2017

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline