Tapety do malowania

Choć malowanie tapet może wydawać się dość nietypowym pomysłem, w wielu przypadkach to bardzo praktyczne rozwiązanie. Znajdujące się na ścianach nierówności, pęknięcia i rysy, często powodują, że powierzchnia źle chłonie farbę i nawet po nałożeniu kilku warstw ściana nie prezentuje się zbyt estetycznie. Tapety do malowania umożliwiają zakrycie nieatrakcyjnych fragmentów ścian, a jednocześnie zapewniają dodatkową izolację, ograniczając ubytki ciepła.

Tapety do malowania docenią wszyscy miłośnicy szybkich wnętrzarskich przeróbek. Kiedy kolor już się znudzi, wystarczy jedynie usunąć tapetę i ściana będzie od razu gotowa do malowania. Powierzchnia tapety jest też łatwo zmywalna, więc w można też pomalować ją ponownie dowolną ilość razy. Ta praktyczna dekoracja zapewnia nieograniczone możliwości aranżacji!

Tapety do malowania — podstawowe rodzaje

Tapety do malowania różnią się od tradycyjnych tapet papierowych lub tapet na fizelinie. Większość z nich wykonana jest z włókna szklanego. To wysokiej jakości materiał odporny na odkształcanie i uszkodzenia mechaniczne. Nie deformuje się pod wpływem ciepła i dobrze znosi działanie wilgoci. Ścianę pokrytą tapetą z włókna szklanego można bez problemu przemywać wodą i detergentami. Tapety z włókna szklanego często pokryte są wypukłymi wzorami, dzięki którym pomieszczenie zyskuje bardziej interesujący i oryginalny wygląd.

Drugim typem tapet do malowania są raufazy. Składają się z trzech warstw, pomiędzy którymi umieszczone są włókna drzewne. Po pomalowaniu wiórki nasiąkają i pęcznieją, co powoduje, że tapeta uzyskuje swoją właściwą strukturę. Ze względu na dużą grubość tego rodzaju tapety do malowania doskonale ukrywają ubytki i nierówności ścian, a przy tym zapewniają odpowiednią przepuszczalność powietrza, zapobiegając powstawaniu pleśni.

Tapety do malowania — wybór kleju i farby

Do tapet z włókna szklanego należy stosować klej przeznaczony specjalnie do ich mocowania. W przeciwieństwie do zwykłego kleju celulozowego zawiera on substancje antygrzybiczne, odpowietrzające i stabilizujące. Jest też znacznie łatwiejszy w przygotowaniu — wystarczy rozcieńczyć go z wodą i wymieszać. Raufazę można natomiast przyklejać za pomocą kleju do tapet winylowych. Oba rodzaje tapet można malować farbami akrylowymi, ale znaczenie lepsze efekty zapewnia zastosowanie farby latekstowej. Substancja dobrze się wchłania, a po jej użyciu tapeta nadal ma widoczną fakturę. Co więcej, tapeta zyskuje właściwości wodoodporne, więc z powodzeniem można wykorzystać ją do wykończenia łazienki.

tapety do malowania

Tapety do malowania — jak kłaść

Nakładanie tapety z włókna szklanego należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Pierwszym krokiem jest wygładzenie powierzchni ściany i delikatne zwilżenie jej wodą. Po rozrobieniu kleju należy dokładnie rozprowadzić go na ścianie i jak najszybciej przyłożyć przycięty kawałek tapety. Przyklejanie rozpoczynamy przy suficie, stopniowo schodząc w dół i dokładnie dociskając płachtę do ściany. Przyklejoną tapetę można dodatkowo wygładzić za pomocą gumowego wałka do tapet, przesuwając go od środka w stronę zewnętrznych krawędzi ściany. Klej powinien wyschnąć w przeciągu trzech godzin. Kiedy tapeta będzie gotowa, można rozpocząć nakładanie farby. Do tego celu najlepiej sprawdzi się pędzel — futrzak. Przed nałożeniem właściwego koloru warto zagruntować powierzchnię nakładając na nią roztwór z farby dyspersyjnej.

tapety do malownia

Kładzenie raufazy przebiega podobnie, przy czym w tym wypadku klej należy nałożyć bezpośrednio na tapetę. Tapeta powinna zostać dokładnie dociśnięta do ściany, aby nie powstały pęcherzyki powietrza. Ścianę można malować dowolną ilość razy, ale kolejne warstwy farby, spowodują, że jej naturalna faktura stanie się mniej widoczna.

Niska cena, szybki i łatwy montaż oraz sprawiają, że tapety do malowania stopniowo zdobywają coraz szersze grono zwolenników. To doskonały sposób na nadanie ścianom estetycznego wyglądu i dostosowanie ich wykończenia dokładnie do naszych oczekiwań.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline