Wybieramy dywan

Zjeść śniadanie w Damaszku, a obiad na ziemi Medów – według legend król Salomon mógł przemieszczać się z niesłychaną prędkością, a wszystko za sprawą cudownego dywanu! Chociaż współczesność nie zrealizowała marzeń dawnych bajkopisarzy, dzisiejsze dywany, nawet nielatające, potrafią zamienić nasze wnętrza w piękne krainy. Podpowiadamy, jak wybrać dywan, by poprawić wygląd pokoju, niezależnie od tego, czy optujemy za modelem rzucającym się oczy, czy takim, który w dyskretny sposób będzie strzegł komfortu naszych stóp. Oto kilka wskazówek.

westwing-bardzo-ładny-dywan

Zbyt duży dywan sprawia, że pokój wydaje się mniejszy. Zbyt mały dywan może zginąć w dużym wnętrzu. Najlepiej wybrać taki, który będzie o 60 centymetrów krótszy od najkrótszej ściany w pokoju. Ważne jest także, by pamiętać o drzwiach. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki się otwierają, unikniemy sytuacji, w której dywan nam w tym przeszkodzi.

westwing-dywan-w-salonie
westwing-dywan-w-salonie-2

Aby zachować proporcje wnętrza w salonie i uniknąć efektu Alicji w Krainie Czarów, warto pamiętać, aby wybierając dywan zmierzyć długość sofy i dodać około 20-30 centymetrów dywanu z prawej i lewej strony.
Jeśli salon połączony jest z jadalnią, możemy wydzielić strefę salonu i jadalnianą wybierając dwa różne dywany. Dywan znajdujący się w części jadalnianej powinien być o 70 centymetrów dłuższy od stołu, dzięki czemu przesuwanie krzeseł nie będzie utrudnione. W tym wypadku warto także zwrócić uwagę na wykończenie dywanu. Ponieważ środek dywanu znajdzie się pod stołem, ważny będzie wygląd brzegów.

westwing-dywan-w-jadalni

W sypialni najlepiej sprawdzą się dywany typu shaggy. Warto wybrać taki model, którego 1/3 znajdzie się pod łóżkiem, a 2/3 będą tworzyły miękką ramę. Duży dywan można także zastąpić dwoma mniejszymi, ułożonymi z dwóch stron łóżka.

westwing-dywan-w-sypialni

W przedpokojach i korytarzach najlepiej wyglądają dywany podłużne lub chodniki. Warto pamiętać by ich brzegi i ściany dzieliło przynajmniej 15 centymetrów. Najlepiej wyglądają dywany i chodniki, które są krótsze od korytarzy.

westwing-dywan-w-korytarzu

Wybierając dywan trzeba mieć na uwadze sprzątanie. Najlepiej pierze się dywany z akrylu i polipropylenu. Nie ulegają ugniataniu, łatwo schodzą z nich zabrudzenia, szybko schną, a ich kolory nie blakną. Zapachy bez problemu usuniemy z dywanów akrylowych, które poza łatwością użytkowania mają jeszcze jedną, ważną zaletę: nie powodują uczuleń, tak jak włos naturalny. Alternatywą dla dywanów wełnianych będą uszlachetnione dywany polipropylenowe typu heat set czy fryz.

westwing-dywan-pod-stołem

Fotos: living4media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline