Zamieszkać razem: krótki poradnik

Pierwsze wspólne mieszkanie to nie lada wyzwanie dla każdej pary. Oprócz ustalenia grafiku obowiązków domowych równie dużą rolę odgrywa kwestia aranżacji wnętrza. Jak pogodzić różne gusta i na niewielkiej powierzchni zmieścić wszystkie bliskie sercu dodatki? Oto nasz krótki poradnik, który pomoże Wam zamieszkać razem w idealnej harmonii.

jak mieszkać razem

1. Szczera rozmowa

Jak zawsze w związku komunikacja to podstawa. Każde z Was ma już jakieś doświadczenia w mieszkaniu z innymi osobami. Warto wyjaśnić sobie, jakich zachowań nie tolerujecie i jakie są Wasze oczekiwania. To pozwoli uniknąć wielu rozczarowań w przyszłości.

2. Wstępna selekcja

Tam, gdzie dwa gospodarstwa domowe stają się jednym, musi być miejsce na kompromis. Nie ma rady, część mebli trzeba będzie wyrzucić. Wspólnie przejrzycie wszystko, co macie i zobaczcie, które elementy do siebie pasują.

3. Mniej znaczy więcej

Czas pozbyć się duplikatów. Na pewno nie potrzebujecie dwóch stołów do jadalni, dwóch sof ani dwóch mikserów. Jeśli obie rzeczy pasują do wybranego wystroju, zdecydujcie się na sprawiedliwe rozwiązanie. Wybierzcie tę, która jest nowsza, lepszej jakości lub w lepszym stanie.

4. Nostalgia z umiarem

Z niektórymi rzeczami trudno się rozstać. Niech każde z Was wybierze pięć przedmiotów, na które musi się znaleźć miejsce w nowym mieszkaniu. Może nie wszystkie zmieszczą się w salonie, ale zawsze mogą sprawdzić się w nowej roli.

mieszkanie razem

5. Kompromis przede wszystkim

Jak spośród wielu stylów wybrać te, które spełnią oczekiwania Was obojga? Nawet, jeśli w kwestii aranżacji wnętrz macie zupełnie odmienne gusta, nie warto od razu panikować! Skupcie się na tym, co Was łączy. Może dobrym pomysłem będzie urządzenie mieszkania inspirowanego jakimś wspólnym doświadczeniem, na przykład egzotyczną podróżą, na którą wyruszyliście razem albo Waszym ulubionym filmem?

6. Solidna baza

Nic nie pomaga w urządzeniu harmonijnego wnętrza lepiej niż efektowna paleta kolorów. Wybierzcie 4-5 ulubionych kolorów i pamiętajcie o nich malując ściany i kupując dodatki. Dzięki temu unikniecie aranżacyjnego chaosu.

7. Idealne połączenie

Wasze nowe mieszkanie powinno wyglądać tak, jakbyście dzielili je razem, a nie jakby dwie zupełnie obce sobie osoby przypadkowo mieszkały pod jednym dachem. Rzeczy, które mieliście wcześniej, powinny teraz tworzyć udane zestawy. Jego fotel i jej ulubiona narzuta? Czemu nie!

8. Krok po kroku

Gusta wnętrzarskie ewoluują i mogą z czasem zupełnie się zmienić. Nawet, jeśli teraz nie do końca się zgadzacie, nie ma problemu! Dajcie sobie trochę czasu!

Zdjęcia: Living4media

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline