Zakochaj się w Barcelonie!

 

Otwarta na morze i świat, przepełniona kulturą i modernizmem, jasna, miła, przyjemna. Barcelona to obiekt pożądania zarówno miejscowych, jak i przyjezdnych. Jedno jest pewne – to piękne śródziemnomorskie miasto tętni życiem i radością. Zapraszamy na wspólny spacer!

casa_batllo

Plan miasta, stworzony przez Ildefonso Cerdá, miał uczynić z Barcelony jedną z największych stolic modernizmu. Dziś, 150 lat później, słynna dzielnica Ensanche pełna jest wspaniałych budynków, takich jak falująca La Pedrera, Casa Batlló, Sagrada Familia… Niektórzy uważają, że miasta mają płeć – gdyby rzeczywiście tak było, Barcelona byłaby z pewnością wspaniałą kobietą. Piękną i wykształconą.

Podczas naszej krótkiej wycieczki po Barcelonie odwiedzimy miejsca, które każdy turysta musi zobaczyć, ale zajrzymy też do tych mniej oczywistych, zdumiewających, a przy tym mało znanych.

_ 2 2 pedrera_silvia

Zacznijmy od tych popularnych. Czym byłaby Barcelona bez Gaudiego? Jego budynki o niewiarygodnych kształtach reprezentują XIX-wieczny modernizm. Wijące się balkony, poskręcane elementy z metalu oraz mozaiki w łagodnych kolorach są rozsiane po słynnej alei Paseo de Gracia, jednej z głównych arterii miasta. Przed ich imponującymi wejściami przystają grupki turystów liczących na to, że uda się im wejść do środka i zobaczyć więcej. Te wspaniałe modernistyczne zabytki sąsiadują z siedzibami największych międzynarodowych firm: Chanel, Prada, Bottega Veneta, Jimmy Choo. Luksusowe butiki ciągną się wzdłuż całej alei. Ten swoisty „wybieg” wielkich marek przenika geniusz Gaudiego, zmuszający przechodniów do przystanięcia i podziwiania.

_ 1 1 pedrera

Idąc w dół w kierunku brzegu, wchodzimy do Dzielnicy Gotyckiej i Borne. Pierwszą z nich łączy sąsiedztwo starych sklepów i oczywiście Gran Teatro del Liceu. Borne z kolei przyciąga ciekawe postacie tego miasta. Wokół starego rynku znajdują się sklepy dekoratorskie, a także restauracje, w których spotykają się styliści, artyści, projektanci i stali klienci. To obowiązkowy punkt programu dla miłośników dekoracji.

_ 3 borne_silvia
_4 Borne_ruinas

Koniecznie musimy się przejść słynną aleją Las Ramblas, zwaną kiedyś „kwiatową”, ponieważ była zastawiona kioskami z kwiatami. Już na starcie, w Plaça de Catalunya, można ujrzeć spacerujących turystów i mieszkańców. Aleją Ramblas dochodzimy do portu Vell ze słynnym pomnikiem Kolumba z 1886 r.

_5 colon

Nasza morska trasa biegnie teraz przy samej plaży aż do Barcelonety, starej dzielnicy rybaków, przekształconej w centrum turystyczne. Można stąd zobaczyć Vila Olímpica – miejsce, gdzie podczas igrzysk w Barcelonie w 1992 r. mieściła się wioska olimpijska, słynące obecnie z wysokich budynków i rzeźby „Pez” Franka Gehry’ego.

torres_w
_6 torres_pez

Oddalając się od morza, wspinamy się wyżej do dzielnicy Gràcia, gdzie czeka na nas kolejny Gaudi. Zanim tam dotrzemy, będziemy mijać nieukończone dzieło artysty – kościół Sagrada Familia, którego budowę przerwała śmierć artysty. Park Güell – początkowo planowany jako miejski ogród w stylu angielskim, stąd jego nazwa – jest najbardziej osobliwym parkiem w Barcelonie, przepełnionym wyobraźnią Gaudiego. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

_7 sagrada_familia

Barcelona to opisane powyżej wspaniałe miejsca, godnych uwagi jest jednak wiele innych. Jak większość miejsc w Hiszpanii – to śródziemnomorskie miasto pełne jest historii, dziedzictwa artystycznego i życzliwych ludzi.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline