Czerwiec w magazynie Dom&Wnętrze

Znaczenie przedmiotu

Przedmioty – nie możemy bez nich żyć. Kupujemy je, zbieramy, używamy, a czasem wyrzucamy tylko dlatego, by zrobić miejsce dla kolejnych. Każdy przedmiot ma znaczenie i zasługuje na szacunek. Dlatego kupując nową rzecz do domu dwa razy zastanówmy się, czy jest nam ona potrzebna – apeluje redakcja w czerwcowym numerze D&W. Funkcjonalność przedmiotu jest bowiem równie ważna, jak jego uroda.

Siła designu

Internazionale Salone del Mobile to największa impreza na świecie poświęcona designowi. Chociaż targi trwają cały tydzień, to i tak brakuje czasu, aby zobaczyć wszystko to, co przygotowali dla odwiedzających wielcy projektanci i wschodzące gwiazdy designu. Redaktorka Anna Grużewska przybliża projekty, które w tym roku wzbudziły największy zachwyt. Wśród nich lampa w kształcie pandy naturalnej wielkości zaprojektowana przez Paolę Navone dla marki Cappellini, fotel Wingback Toma Dixona oraz świetlny labirynt przygotowany przez firmę Foscarini. Projekty te stanowią dowód na to, że światowej klasy design nie zna granic, tak jak wyobraźnia współczesnych projektantów.

czerwiec 2015 D&W
czerwiec 2015 D&W2

Nie sztuką jest projektować więcej. Sztuką jest projektować lepiej.

To dewiza, którą kieruje się w życiu Tomasz Rygalik, uznawany za najlepszego polskiego współczesnego projektanta. W Akademii Designu redakcja D&W przybliża sylwetkę tego wybitnego artysty. Patrząc na dokonania Tomasza Rygalika, odnosi się wrażenie, że określenie „lepiej” stanowi lejtmotiv jego podejścia do pracy. Wielokrotnie podkreśla, że „robi tylko to, w co wierzy”. Choć projektuje dużo, nie podejmuje się każdego zlecenia. Zanim decyduje się na przyjęcie zamówienia, rozważa, jaki jest jego cel. Jeśli go nie rozumie lub nie czuje, odmawia bez żalu. Zapewne dlatego jego projekty są tak wyjątkowe!

czerwiec 2015 D&W3
czerwiec 2015 D&W4

Przestrzeń prywatna Mieczysława Wasilewskiego

W czerwcowym numerze D&W redakcja zaprasza do mieszkania-pracowni słynnego artysty i grafika ̶ Mieczysława Wasilewskiego. Prostota panuje nie tylko w jego pracach, ale i otoczeniu. W swojej 25 metrowej kawalerce ilość rzeczy ograniczył do minimum. Znajdziemy tu tylko niezbędne meble: tapczan, stół do pracy, komodę oraz regały na książki i albumy. Każdy centymetr ściany został zagospodarowany. Każda grafika, rysunek, a nawet najdrobniejsza karteczka ma swoje znaczenie i opowiada własną niezwykłą historię ̶ jak przedarta przez pierwszą żonę reprodukcja „Wenus” Giorgione’a, która w tej postaci znalazła swoje miejsce na ścianie. Zasada ostrej selekcji, którą artysta kieruje się w swojej twórczości, rzuci się również w oczy każdemu, kto przekroczy próg jego mieszkania.

czerwiec 2015 D&W5
czerwiec 2015 D&W6

Z szacunku dla natury i historii

W sekcji Styl „D&W” szklany dom nad oceanem, w którym prym wiodą przestrzeń i światło. Właściciele: projektantka wnętrz Trevryn i scenograf teatralny Julian McGowan, przenieśli się tu z Londynu, by jak sami mówią: „dogonić życie”. Skromny nadmorski pawilon zmienili w dom otwarty na świat, w którym zacierają się granice przestrzeni. Wnętrza domu otwierają się na południe, na ocean, ale również na północ, skąd od strony wzgórz przychodzi wiele światła i ciepła. Całość sprawia wrażenie, jakby chłodzący błękit wody i kipiące soczystą zielenią rośliny spotykały się pod jednym dachem. „Mamy tu poczucie, że nie jesteśmy tylko widzami, ale że sami stanowimy część widowiska” ̶ podkreśla właścicielka.

czerwiec 2015 D&W7
czerwiec 2015 D&W8
czerwiec 2015 D&W9

W czerwcowym numerze D&W redakcja zabiera nas również do innego niezwykłego wnętrza ̶ aragońskiej twierdzy, liczącej 2500 lat. Z jej szczytów roztaczają się magiczne widoki na Zatokę Neapolitańską i wybrzeże. Uwagę przykuwają nieprawdopodobnie grube i masywne ściany, a także brak jakichkolwiek kątów ostrych, które zastąpione zostały przez nisze, zaokrąglenia i łupkowate sklepienia. Styl, w którym utrzymane są wnętrza tej historycznej budowli, jest prosty, niemal spartański. Właścicielka ̶ Cristina Mattera, córka znanego malarza Gabriele Mattery, urządzeniem wnętrz zajęła się sama. Z szacunku dla historii miejsca, wybrała stylistykę, która nie odciska piętna na klimatycznych murach.

 

czerwiec 2015 D&W10
czerwiec 2015 D&W11
czerwiec 2015 D&W12

Lisbona czyli miła zatoka

W przewodniku D&W Lizbona – położne na siedmiu wzgórzach miasto, które zachwyca bogactwem zabytkowych kamienic oraz tradycyjnymi azulejos zdobiącymi domy, kościoły, stacje metra oraz dworce. Redaktorka, Celestyna Król, oprowadza nas po miejscach, które trzeba zobaczyć, odwiedzając to niezwykłe miasto położone na krańcu Europy. Wśród absolutnych „must see” wymienić trzeba Cafe de Garagem, do której wchodzimy z niepozornej ulicy przez niepozorne drzwi, by ujrzeć zachwycający widok na panoramę miasta oraz Dworzec Oriente, w którym mieszanka stali, szkła i betonu tworzy jasne i funkcjonalne przestrzenie. Na uwagę zasługuje również Pasteis de Belem, słynna cukiernia, w której spróbować można tradycyjną portugalską babeczkę Pasteis wg. przepisu z XIX wieku, pochodzącego z klasztoru Hieronimitów. Podobno jej smak bije na głowę wszystkie inne.

czerwiec 2015 D&W13
czerwiec 2015 D&W14

Drugie życie żarówki

Żarówka – niezwykłe odkrycie Thomasa Edisona, dzięki któremu nasze codzienne życie stało się jaśniejsze, przeżywa obecnie renesans. Teraz żarówka ma już jednak nie tylko świecić, ale również zdobić. Wystarczy nadać jej niezwykły kształt, powiesić na dekoracyjnym sznurze lub osadzić na giętym pręcie, by stworzyć piękną dekorację, zgodną z najnowszymi trendami. Nam szczególnie spodobała się lampa Moss w kształcie dużej kuli, na której osadzone zostały mniejsze lampki w kształcie żarówek. Zapalona daje spektakularny efekt!

czerwiec 2015 D&W15

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline