Design lat 60. znów na topie!

Tematem przewodnim wrześniowego numeru „Domu & Wnętrza” jest design lat 60. Obserwujemy wielki powrót zgrabnych komód na zwężanych nóżkach, owalnych stolików, foteli z podłokietnikami i wielu innych, zapomnianych przez lata modeli z lat 60. Jak je łączyć ze współczesnym wzornictwem, podpowiada redakcja D&W w nowej rubryce – Esencja stylu. Wraca też redakcyjny konkurs Rzecz Doskonała na najciekawsze projekty i wydarzenia w polskim designie. Bo jesień to czas powrotów.

wrzesien_dandw_
wrzesien_dandw_2

 

Trendy 2014

Co będzie modne w nadchodzącym sezonie? Na to pytanie redakcja D&W odpowiada jednoznacznie, przedstawiając kolory, wzory i materiały, po które warto sięgać w najbliższych miesiącach. Powitajmy zatem błękit, miętę, pudrowy róż, czerwień, żółty, afrykańskie i geometryczne wzory, motywy roślinne, miedź, korek, marmur i naturalne drewno. Czas powoli żegnać się ze stylem country i kolonialnym.

wrzesien_dandw_3

Królowa tegorocznych targów designu w Mediolanie

Patricia Urquiola – to na niej skupiały się wszystkie spojrzenia gości odwiedzających tegoroczne targi designu w Mediolanie. Jej sylwetkę przybliża nam redaktorka Anna Grużewska, która miała okazję podziwiać liczne kolekcje stworzone przez włoską projektantkę (Hiszpankę z pochodzenia), prezentowane w Mediolanie. Na sukces Patricia Urquiola czekała (i ciężko pracowała) latami, ale gdy już przyszedł – to na całej linii.

wrzesien_dandw_4
wrzesien_dandw_5

Z inspiracji zwierzętami

Redakcja D&W odwiedziła w pracowni Michała Torzeckiego – artystę, który jak nikt inny potrafi portretować zwierzęce emocje, niepokój i charakter. W rozmowie z redaktorką Ewą Maciąg artysta opowiada, jak łączy dwa zawody: malarza i DJ-a, kogo podziwia, skąd czerpie inspiracje, jak pracuje i dlaczego zwierzęta odgrywają ważną rolę w jego projektach.

wrzesien_dandw_6

Jaki obraz wybrać

Bogusław Deptuła – krytyk i historyk sztuki piszący dla D&W – poleca obrazy, które warto powiesić we własnym domu. Przy okazji zapytał artystów, jakie obrazy wybierają do swoich domów i jak z nimi na co dzień obcują. Odpowiadali: Agata Bogacka i Łukasz Huculak.

wrzesien_dandw_7

Sygnatury na starej porcelanie

Czy zastanawialiście się, co oznaczają poszczególne symbole i napisy na naczyniach z porcelany? Nazwa firmy, znak fabryczny – to akurat proste, ale pozostałe elementy? We wrześniowym numerze „Domu & Wnętrza” znajdziecie odpowiedź. W artykule „Znaki szczególne” Mariusz Sondej przybliża znaczenie sygnatur, dzięki którym możemy poznać pochodzenie i wiek porcelany, a czasem także autora projektu.

 

wrzesien_dandw_8
wrzesien_dandw_9
wrzesien_dandw_10
wrzesien_dandw_11
wrzesien_dandw_12

Niezwykłe wnętrza

Redakcja D&W przyzwyczaiła nas już, że wnętrza prezentowane w rubryce Styl D&W zwyczajne nie są. Tak jest i tym razem. W najnowszym numerze podziwiamy m.in. secesję we współczesnym wydaniu na 80 mkw. mediolańskiego apartamentu, dwupoziomowe mieszkanie na Starej Ochocie wypełnione przedmiotami z recyklingu i upcyklingu oraz czarno-białe aranżacje w domu duńskiej artystki.

wrzesien_dandw_13
wrzesien_dandw_14

Modern retro

Z Esencji stylu, nowej rubryki D&W, dowiadujemy się, jak łączyć modne ostatnio meble z lat 60. ze współczesną stylistyką. Kinga Mostowik – architektka i stylistka współpracująca z D&W – przygotowała kilka interesujących propozycji. Jeśli w Waszych domach zachowały się meble z lat 60., możecie odnowić je na wiele sposobów i bawić się aranżacjami modern retro; pozostałym polecamy szperanie na targach staroci lub współczesne wariacje stolików, komód, regałów, foteli i krzeseł z lat 60.

wrzesien_dandw_15

Rzecz Doskonała D&W

We wrześniowym numerze redakcja ogłasza wznowienie konkursu Rzecz Doskonała. Poznajemy nominacje w 5 kategoriach: projekt, osobowość, wydarzenie, młody talent i miejsce. Wyniki zostaną ogłoszone w listopadowym numerze. Uwaga: czytelnicy również mogą wytypować swoich kandydatów.

wrzesien_dandw_16
wrzesien_dandw_17

Z wizytą w Szwajcarii

Jeśli planujecie jesienne wojaże, to rozważcie Szwajcarię. D&W przygotowało zestawienie ciekawych miejsc designersko-kulinarnych w dwóch miastach: Bazylei i Zurychu. W tym pierwszym warto odwiedzić m.in. muzeum firmy Vitra Design, największą na świecie galerię street- i urban-artu – Colab, centrum wystawowo-targowe Messe Basel czy Muzeum i Fundację Beyelera. A będąc w Zurychu, nie można pominąć Muzeum Designu, sklepu Timetunnel z meblami w stylu lat 50. i 60., ostatniego domu zaprojektowanego przez Le Corbusiera – Le Corbusier Haus, oraz sklepu z prawdziwymi, szwajcarskimi czekoladkami – Läderach.

 

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline