Garnek i spółka

Dobra kuchnia to również dobre naczynia: od sprawdzonego producenta. Taki wybór się opłaca. Najbardziej popularna jest stal. Warto jednak pamiętać, że stal stali nierówna. Najlepsza jest stal nierdzewna o symbolu 18/10 (18 proc. chromu i 10 proc. niklu, co zapobiega rdzy). Naczynia muszą być masywne, a nie jak wydmuszki. Ważne jest też grube wielowarstwowe dno, które sprawia, że garnki szybko się rozgrzewają i długo trzymają ciepło.

Zdjęcie: Shutterstock

Twarde jak aluminium

Aluminium niesłusznie cieszy się złą sławą. Naczynia z glinu są bezpieczne dla zdrowia, pod warunkiem, że podczas produkcji metal poddany zostanie zabiegom, które pozbawią go szkodliwych substancji. Najczęściej aluminium pokrywa się tytanową lub ceramiczną powłoką, wolną od wszelkich toksycznych substancji albo teflonem. Dobre garnki, mimo że sprawiają wrażenie lekkich, są dziesięć razy twardsze niż hartowana stal.

 

Zdjęcie: Shutterstock

Teflon pod kontrolą

Teflon ciągle budzi kontrowersje. Jego przeciwnicy twierdzą, że jest szkodliwy, bo powłoka teflonowa podgrzana do temperatury powyżej 260 st. C emituje opary polimerowe; zwolennicy kontrargumentują, że proces smażenia nie wymaga tak wysokiej temperatury, a teflon jest bezpieczny dla zdrowia. Wiadomo, że w teflonowych naczyniach potrawy przygotowuje się szybko i wygodnie. Trzeba jednak uważać, aby nie porysować ich powierzchni.

 

Zdjęcie: Shutterstock

Żeliwo jest wieczne

Ale tylko z atestem. Symbolem jakości są na przykład wyroby francuskiej marki Staub (z dożywotnią gwarancją). Naczynia pokryte warstwami porcelanowej lub ceramicznej emalii, wypalane w olbrzymich temperaturach zyskują antyalergiczną, nieprzywierającą powłokę. Znawcy twierdzą, że żeliwne naczynia intensyfikują smak potraw.

 

Zdjęcie: Shutterstock

Miękki jak silikon

Silikon przebojem wdarł się do kuchni. Wersja platynowa jest bardziej odporna na temperatury (rozpiętość od –60 do ponad +300 st. C ) oraz trwalsza. Silikon nie wydziela żadnych szkodliwych związków. Używanie silikonowych naczyń jest całkowicie bezpieczne. Nie wymagają smarowania, są lekkie i elastyczne. Można w nich piec, odgrzewać potrawy w piekarnikach i kuchenkach mikrofalowych. Trzeba jednak uważać, by materiału nie uszkodzić.

 

Zdjęcie: Shutterstock

Mieć miedź

Miedź jest jednym z najlepszych przewodników ciepła, dlatego potrawy w miedzianych garnkach gotują się równomiernie. Bezpieczne są jednak tylko naczynia pokryte od środka grubą warstwą ochronną (dziś – najczęściej stalą), bo miedź wchodzi w reakcje z żywnością. Koniecznie zwróć też uwagę na grubość warstwy miedzi (optymalna to 2,5 mm). Jeśli producent tego nie podaje, garnka nie warto kupować. Cieńsza warstwa nie spełnia swych zadań.

 

Zdjęcie: Shutterstock

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline