Stylowe igrzyska w Rio de Janeiro

5 sierpnia w brazylijskim Rio de Janeiro rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej temu pięknemu miastu. Odkryj z nami cidade maravilhosa, otaczającą miasto bujną naturę, jego bogactwo architektoniczne i niezwykłą różnorodność.

westwing-igrzyska-w-rio-intro
Cristo Redentor (Chrystus Odkupiciel) spogląda na Rio de Janeiro z góry Corcovado

Igrzyska w cidade maravilhosa

Nazwa Rio de Janeiro na pierwszy rzut oka ma niewiele wspólnego z miastem, które położone jest nad majestatyczną zatoką Guanabara – a nie nad rzeką. Historia jednak mówi, że portugalscy odkrywcy, którzy dotarli tu w pewien styczniowy poranek uznali, że znajdują się u ujścia rzeki. Dziś Rio to drugie co do wielkości miasto w kraju i stolica Brazylii. Z jednej strony miasta strzeże Chrystus Odkupiciel, a z drugiej góra Pão de Açúcar, czyli Głowa Cukru. Największy znajdujący się w obrębie miasta las, Floresta da Tijuca, zdobi serce Rio, a na wybrzeżu złocą się znane plaże Ipanema i Copacabana. To nieprzebrane bogactwo natury i niezwykła lokalizacja sprawiły, że Rio de Janeiro zyskało przydomek cidade maravilhosa, cudowne miasto.

westwing-igrzyska-w-rio-1
Widok na zatokę z kolejki linowej Pão de Açúcar
westwing-igrzyska-w-rio-2
Copacabana

Rio, miejsce narodzin współczesnej architektury

Nie tylko natura, ale także ciekawe rozwiązania urbanistyczne przyciągają do Rio turystów z całego świata. Drapacze chmur sąsiadują z reliktami epoki kolonialnej i favelami. Rio odegrało ważną rolę w rozwoju współczesnej architektury. Wystarczy przywołać nazwiska takich postaci jak Oscar Niemeyer, Lucio Costa, Alfonso Reidy czy Marcelo, Mauricio i Militon Roberto. Zaprojektowane przez nich budynki w Rio zachwycają i cieszą się międzynarodową renomą po dziś dzień. W ostatnich latach, z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej oraz w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi, w obrębie Rio powstało wiele nowych, interesujących budynków, na przykład Muzeum Jutra zaprojektowane przez Santiago Calatravę i Muzeum Sztuki Współczesnej stworzone przez firmę Bernardes + Jacobsen Arquitetura.

westwing-igrzyska-w-rio-muzeum-jutra
Muzeum Jutra
westwing-igrzyska-w-rio-mac
Muzeum sztuki współczesnej MAC (Museu de Arte Contemporanea de Niteroi)

Stylowa podróż po Rio

Daj się ponieść niezwykłej urodzie Rio… i spróbuj naśladować jego styl.

Styl vintage

westwing-igrzyska-w-rio-6-glamour-vintage

Już w latach trzydziestych sześć kilometrów piaszczystej plaży Copacabana wabiło co weekend wszystkie hollywoodzkie gwiazdy i gwiazdki. Zainspiruj się pastelowymi kolorami i retro szykiem. Wprowadź do domu dekoracyjne owoce, flamingi i mnóstwo egzotycznych roślin.

Styl boho

westwing-igrzyska-w-rio-boho

Santa Teresa to nieduża dzielnica w centrum miasta poprzecinana brukowanymi uliczkami, którą można zwiedzić podróżując stylowym tramwajem. Przejażdżka tą okolicą wśród starych posiadłości to podróż śladami stylu boho. Postaw na wzory, kolory i naturalne materiały!

Styl modernistyczny

westwing-igrzyska-w-rio-modern

W 1951 roku, w okolicy Barra de Tijuca architekt Oscar Niemeyer wybudował swój dom. Dziś betonowa Casa das Canoas jest symbolem architektury modernistycznej Rio. Czyste, plastyczne linie budynku współgrają z otaczającą naturą. Pora zainwestować w prosty design i meble z egzotycznych gatunków drewna. Do tego coś w stylu retro – na przykład skórzany fotel lub wentylator.

Zdjęcia: Getty Images, Living4Media, The Interior Archive

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline