Iker: design made in Poland

Polska marka meblarska Iker już od momentu założenia wbija się na wyżyny sztuki użytkowej. Wystarczy spojrzeć na rozpoznawalny fotel Mac.B, masywne i stylowe fotele i sofy Boxx oraz kolekcję mebli Maple, by zrozumieć, czemu stały się absolutnymi hitami. Projektanci marki doskonale zdają sobie sprawę, że design to nie tylko dekoracja lub moda. W kilku pytaniach i odpowiedziach postaramy się zgłębić historię sukcesu i filozofię firmy.

westwing-iker-wnetrze
Zdjęcie: formativ.

Jaka wizja towarzyszyła założeniu firmy Iker w 1991 roku?

Czas wielkich zmian – początek lat 90., był idealny dla rozwoju młodego biznesu. Ludzie chcieli otaczać się innymi meblami niż standardy PRL. Każda nowość była przyjmowana z ogromnym entuzjazmem. Twórca marki – Janusz Obtułowicz – wykorzystał ten czas i założył firmę meblową. Firma początkowo skupiała się na produkcji mebli wypoczynkowych, z czasem oferta poszerzała się o kolejne grupy produktów.

W jaki sposób można określić estetykę firmy?

Jesteśmy wierni swoim ideałom: funkcjonalności i minimalizmowi. Jednak nasi projektanci nie lekceważą trendów, a nawet je tworzą. Stawiamy na kolor i nowoczesną formę. Nasze meble wnoszą do wnętrz ciepło i charakterystyczny styl.

westwing-iker-33

Iker współpracuje z projektantami z całego świata. W jaki sposób są wybierani?

Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę, jednak to nie pochodzenie, a umiejętności projektanta są kluczem i gwarancją udanej współpracy. Projektanci, z którymi pracujemy, mają świadomość, że design nie jest dekoracją ani modą. Design dotyka ważnych zagadnień funkcjonalnych, ergonomicznych, społecznych oraz ekonomicznych, komentuje zjawiska kulturowe. Nasi projektanci swoją wiedzę i talent potrafią przełożyć na język form.

westwing-iker-zigzag

Jakie wyzwania napotkała firma na swojej drodze?

Każdy biznes ma swoją specyfikę i stawia przed przedsiębiorcami mnóstwo wyzwań. Dla wszystkich to wyzwania rynkowe, ekonomiczne. Dla nas to także nowe technologie. Ciągle inwestujemy w nowe maszyny. Uczymy się ich, by stale podwyższać jakość produktów. Każdy rok to dla nas ogromny krok do przodu.

Jaki jest najnowszy projekt Ikera?

Intensywnie rozwijamy kolekcję Mannequin, ale najmłodszym dzieckiem jest subtelny stolik Flower zaprojektowany przez studio WertelOberfell. Flower to mebel, który łączy w sobie dwie funkcje – rolę użytkową, czysto praktyczną, oraz dekoracyjną. Sprawdza się jako pomocnik przy fotelu lub stolik nocny.

westwing-iker-collage-2

Skąd Iker czerpie inspirację?

Inspirują nas ludzie oraz ich potrzeby. Rozmawiamy z klientami, poznajemy ich styl życia oraz marzenia. W ten sposób dowiadujemy się, czego od nas oczekują. Nasze meble są stale z nimi, dlatego muszą zapewniać komfort w pracy i wypoczynek w domu.

Jaki jest największy bestseller Ikera?

Największym bestsellerem jest niewątpliwie kolekcja Maple. Funkcjonuje na rynku już 9 lat, a ciągle zajmuje topową pozycję w naszej ofercie. Kolekcja Maple zdobyła uznanie krytyków designu. Krzesło Maple niejednokrotnie określano jako ikonę najnowszego polskiego designu, z czego jesteśmy bardzo dumni.

weswting-iker-collage-maple
Krzesło Maple było wielokrotnie wyróżniane, między innymi nagrodami Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, ProDeco 2007, 100% Tent London 2007. Zdjęcie: Iker, formativ.

Firma funkcjonuje na rynku od 1991 roku: jak od tego czasu zmieniały się gusta Polaków?

Gusta Polaków zmieniły się diametralnie, tak jak i nasz kraj. Polacy dostrzegają trendy zachodnie, są wpatrzeni w luksusowe produkty włoskie i przyjazny, domowy dizajn ze Skandynawii. My wiemy, że polski design jest równie ważny i atrakcyjny. Robimy wszystko, co niezbędne, by kreować dobre, rodzime wzornictwo najwyższej jakości.

 

westwing-iker-mannequin

 

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline