Jesień w magazynie „Dom&Wnętrze”

Chociaż nie lubimy żegnać lata, cieszymy się z nadejścia jesieni. To dlatego, że ta pora roku ma tak wiele do zaoferowania: piękne, ciepłe barwy, malownicze pejzaże i – co nas raduje najbardziej – otwarcie nowego sezonu na rynku sztuki i designu. Ten powiew nowości widać już w ostatnim numerze D&W pełnym jesiennych inspiracji, relacji, zapowiedzi i oczywiście pięknych, niebanalnych wnętrz. Zapraszamy!
Najnowsze trendy
Redakcja D&W wytypowała trendy na sezon jesień-zima 2016/2017. Będą to lustrzane bliki, naturalne materiały, męski sznyt i… chwosty! Tak, tak – pasmanteryjne chwosty i frędzle przeżywają swój renesans na wybiegach i w designie, m.in. dzięki powracającej modzie na pałacowe wnętrza i dekoracje. A w kolorystyce przebija się niezwykle wyrazisty i rzadki kolor – przybrudzony oranż. Idealny na jesień.


W pracowni Borisa Kudlički
Każdy kto widział choć jedną operę w reżyserii Mariusza Trelińskiego, wie, jak wielką rolę odgrywa w niej scenografia. Stoi za nią Boris Kudlička – utalentowany scenograf, który tworzy dla najważniejszych scen operowych na świecie, a na stałe związany jest z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W najnowszym numerze D&W oglądamy jego pracownię na warszawskim Żoliborzu. W teatrze Kudlička często bawi się strukturami, ciemnymi i niekonwencjonalnymi scenografiami, a w prywatnej przestrzeni stawia na biel, minimalizm i skandynawską estetykę.


Projektantki bez granic
Dorota Koziara, Izabela Bołoz i Wiktoria Szawiel. Co łączy te trzy projektantki? Są ambitne, przedsiębiorcze i… nie mają jednego, stałego adresu. Projektują zarówno dla polskich, jak i zagranicznych firm, dzieląc czas pomiędzy Polskę a Holandię, Włochy, Portugalię… Magazynowi D&W opowiadają, jak udaje im się żyć i tworzyć w podróży.


Warto zobaczyć
Redaktorka Anna Grużewska wybrała najciekawsze wydarzenia tej jesieni. Na początek poleca wystawę „Roundabout Baltic” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. To ponad 70 różnych obiektów inspirowanych nadmorskim pejzażem, stworzonych przez projektantów z ośmiu nadbałtyckich państw. To od 10 września, a co w październiku? Oczywiście Łódź Design Festival, który odbędzie się już po raz dziesiąty! W tym roku hasłem przewodnim tej imprezy będzie tożsamość.

Biennale Architektury Wenecja 2016
Po wystawach 15. Biennale Architektury oprowadza nas architekt i stały współpracownik D&W – Jakub Szczęsny. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Raportując z frontu” i jest zupełnie inna od poprzednich. To za sprawą kuratora, Alejandro Araveny, który postanowił pokazać architekturę zaangażowaną społecznie. Wszystkie wystawy poruszają ważne problemy współczesnego świata. Dla przykładu – w pawilonie hiszpańskim obejrzymy los nieskończonych inwestycji publicznych przerwanych wskutek pęknięcia „hiszpańskiej bańki”, w austriackim – wielkoformatowe fotografie obrazujące warunki w jakich mieszkają uchodźcy, a w holenderskim – historię i bieżące działania ONZ-u na całym świecie.

Kolorowy Madryt
Rubrykę Styl D&W otwiera prezentacja hiszpańskiego szeregowca w El Viso, dzielnicy Madrytu, która koncepcyjnie przypomina warszawski Żoliborz. Co nas najbardziej urzeka w tym wnętrzu? Kolory i jego mieszkańcy – para przebojowych architektów: Belén Moneo i Jeff Brock. To właśnie oni postanowili wpleść neonowe kolory do przedwojennej madryckiej architektury. Efekt? Zobaczcie sami!


New York, New York
Z Madrytu przenosimy się do Nowego Jorku, do przestrzeni duńskiego designera – Sorena Rose’a. Jego mieszkanie w budynku poprzemysłowym pełni trzy funkcje: biura, domu rodzinnego i showroomu. Pokoje co chwilę zmieniają swoje przeznaczenie – projektant wraz z żoną potrafią z dnia na dzień odmienić wystrój całego domu. Wyznają jedną zasadę – do życia niewiele potrzeba, dlatego nie przywiązują się do rzeczy materialnych. A jeśli czegoś potrzebują, robią to sami!


Okno na Wrocław
Zastanawialiście się, jak to jest mieszkać na najwyższych piętrach wieżowców? Odpowiedź znajdziecie w jesiennym numerze D&W. Redakcja odwiedziła Hannę, której mieszkanie znajduje się na 36. piętrze nowoczesnego wieżowca Sky Tower we Wrocławiu. Już dla samego widoku z okna warto mieszkać w takim miejscu, a przecież są jeszcze inne zalety. Budynek nawiązuje do idei stworzonej w latach 50. przez Le Corbusiera, czyli jest samowystarczalnym organizmem wyposażanym we wszelkie atrakcje.


Domowe biuro
Praca z domu, nawet okazjonalna, to już standard w obecnych czasach. Warto więc zaprojektować domowe biuro – może być osobny pokój lub kącik w salonie czy sypialni. Redakcja D&W przedstawia sześć propozycji – od minimalistycznych po fantazyjne i z polotem.

