Kopciuszek

Powrót do dzieciństwa

Historię Kopciuszka z dzieciństwa pamięta chyba każdy. To piękna opowieść o potędze prawdziwego uczucia, dobroci i sprawiedliwości. W tym roku Disney ponownie zabierze nas w ten magiczny świat proponując filmową adaptację słynnej baśni. Dobrze znane przygody tytułowego Kopciuszka zyskały zupełnie nowe, zaskakujące oblicze. Premiera Kopciuszka w kinach w całej Polsce już 13 marca.

Uniwersalny i ponadczasowy wydźwięk Kopciuszka oraz brak konkretnej geograficznie lokalizacji ośmielił realizatorów i zachęcił ich do stworzenia fantastycznej krainy – w efekcie powstała zrealizowana z niezwykłym rozmachem scenografia, która zachwyca od pierwszych minut filmu. Opowieść o Kopciuszku jeszcze nigdy nie była tak realistyczna!

1
Niezwykła scenografia filmu przeniesie nas w cudowny świat eleganckich pałaców, wystawnych bali i wszechobecnej magii. Pozwoli chociaż na chwilę wrócić do zapomnianych marzeń z dzieciństwa, kiedy każdy chłopiec chciał zostać księciem a dziewczynka – księżniczką.

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami…

Kopciuszka znają chyba wszyscy, dlatego stworzenie ciekawego i nowatorskiego obrazu było dla twórców nie lada wyzwaniem. By sprostać oczekiwaniom widzów zdecydowano się na doskonałą obsadę aktorską oraz spektakularną scenografię. Jej zrealizowanie powierzono znanemu włoskiemu scenografowi – Dantemu Ferrettiemu, który wcześniej współpracował z tak znakomitymi reżyserami, jak Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini czy Martin Scorsese. Przygotowanie oprawy wizualnej Kopciuszka poprzedził szereg badań i analiz dawnej, północno-europejskiej architektury, w której Ferretti szukał inspiracji. „Starałem się stworzyć świat oparty na historycznym realizmie, ale zmieszanym z fantastyką. Chciałem, aby atmosfera była realistyczna i fantastyczna jednocześnie” – mówi scenograf.

2
Każda scena filmu odgrywana jest w rzeczywistej scenografii. Duży nakład pracy odzwierciedlił się w niezwykłych efektach, które wkrótce będziemy mogli podziwiać na ekranach kin.

Bogata scenografia filmu obejmuje m.in. dom rodzinny tytułowej bohaterki oraz kryształowy pałac księcia wraz z rozległymi ogrodami, wielką salą balową i monumentalnymi schodami. W dzisiejszych czasach wszystkie, nawet najbardziej imponujące efekty scenograficzne można z łatwością uzyskać za pomocą zaawansowanych technik komputerowych, jednak realizatorzy postawili na autentyczność. Każda scena rozgrywa się w zaaranżowanym specjalnie na potrzeby filmu pomieszczeniu. Według Ferrettiego taka prawdziwa scenografia pomaga również aktorom. Dzięki niej mogą przez chwilę stać się częścią tego magicznego świata.

3
Odgrywanie roli w otoczeniu tak szczegółowej i bogatej scenografii pozwala aktorom na chwilę zapomnieć o istnieniu realnego świata.

Magiczna przemiana

Najbardziej efektownym elementem scenografii jest słynna sala balowa wraz z majestatycznymi schodami. Została zbudowana w największej europejskiej hali 007 studia Pinewood. W kilka miesięcy ocean stali i cementu zamienił się w najbardziej elegancką salę balową, jaką tylko można było sobie wyobrazić. Ferretii i jego zespół wyczarowali miażdżącą przepychem, imponujących rozmiarów scenografię, która wkrótce miała stać się świadkiem wielkiego balu.

4
Rozpięte między filarami potężne, drapowane kotary dodają majestatu wnętrzu sali balowej. Do ich wykonania zużyto prawie 2000 metrów materiału.

Zaproszonych gości prowadziły marmurowe schody, ozdobione złoconymi figurkami i kandelabrami. To na nich pojawia się ubrany w błękitną suknię Kopciuszek, wprawiając wszystkich w osłupienie i zachwyt. Salę balową rozświetla 5 000 świec umieszczonych na 17 onieśmielających przepychem włoskich żyrandolach. Każdy z nich to niemal dzieło sztuki. „Sala balowa oferuje wszystko, czego można się po takim miejscu spodziewać. Przywołuje obrazy wielu słynnych europejskich sal balowych – z Wiednia, Paryża czy Londynu” – mówi reżyser filmu Kenneth Branagh.

5
Wystrój sali balowej został zainspirowany między innymi wystawnymi, barokowymi wnętrzami. Podobne możemy podziwiać w słynnej Operze Paryskiej czy Luwrze.

Żyli długo i szczęśliwie

Poza wystawnym zamkiem księcia ekipa filmowa wykreowała również wnętrze domu Kopciuszka wraz z obejściem i szklarnią, w której główna bohaterka spotyka wróżkę chrzestną. To zupełne przeciwieństwo pałacowego przepychu – łąki pełne kolorowych kwiatów, biegające zwierzęta domowe i szum lasu przywołują na myśl sielski, letni klimat. Wnętrze domu również zostało odtworzone w halach. Ferretti starał się wprowadzić wiele kolorów i wzorów, by jak najbardziej upodobnić pomieszczenia do tych bajkowych. Powstało inspirujące, przytulne wnętrze pełne kwiatowych motywów, pamiątek z podróży i puszystych tkanin.

6
Wnętrza domu Kopciuszka wydają się być nieco przesadzone. Orientalna, kwitnąca wiśnia na tapecie, barokowy baldachim nad łóżkiem czy kryształowy żyrandol, tworzą ciekawą aranżację z przymrużeniem oka.

„To film z rozbudowaną scenografią, która mnie, jako aktorce, naprawdę pomogła. Grałam w filmach z zielonymi ekranami, gdzie dosłownie wszystko, co jest wokół ciebie, musisz sobie wyobrazić. Odtworzenie scenografii było ogromnie pomocne w kręceniu moich scen w szklarni i domu Kopciuszka” – mówi odgrywająca rolę matki chrzestnej Helena Bonham Carter.

 

Tekst: Katarzyna Dumińska

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline