Marzec w magazynie Dom&Wnętrze

W marcu redakcja magazynu „Dom & Wnętrze” zaprasza nas do wnętrz nietypowych, jak niezwykły dom-galeria australijskiego architekta i kolekcjonera sztuki oraz niewielka kawalerka znanego włoskiego projektanta, która stanowi dowód na to, że Oscar Wilde nie mylił się mówiąc, że „największym wrogiem sztuki jest brak ograniczeń”. Zapraszamy!

marzec-2015_D&W

Zoom na trendy

W najnowszym numerze „D&W” redaktorka Joanna Kornecka przedstawia najgorętsze trendy na nadchodzący sezon. W tym roku inspirujemy się malarstwem w mniej konwencjonalnym wydaniu. Na meblach i dodatkach dekoracyjnych królują plamy, kleksy, bezładne maźnięcia pędzlem. Najmodniejsze są te utrzymane w odcieniach błękitu. Efekt nieodzownie przywodzi na myśl dzieło pijanego artysty. Do łask powracają ukochane przez kreatorów mody wielobarwne paski. W modzie ten niewinny na pozór wzór może przysporzyć wielu niepr
zyjemnych niespodzianek, ale we wnętrzu sprawdzi się doskonale, dodając mu dynamiki i energii. Co jeszcze będzie modne w tym sezonie? Dowiemy się zaglądając do marcowego numeru „D&W”.

luty 2015 D&W
luty 2015 D&W2

 

 Nie pytaj jak, zapytaj po co

W Akademii Designu – Piotr Voelkel, założyciel Grupy Vox. Zaczynał od produkowania karniszy, a obecnie zarządza jedną z największych firm meblowych w Polsce. Pytany o klucz do sukcesu odpowiada, że każdy projektant przystępując do pracy zanim zada pytanie „jak”, powinien zapytać „po co”. To nowe spojrzenie na meble, które powinny być nie tylko estetyczne, ale również wnosić do życia człowieka nowe wartości. Odzwierciedleniem tej idei stał się projekt „Design for all” stworzony z myślą o osobach z różnymi dysfunkcjami. Wierząc, że podstawowym źródłem inspiracji każdego dobrego projektanta, powinna być humanistyka i psychologia, Piotr Voelkel powołał do życia School of Form, jedną z najlepszych szkół projektowych w Polsce. Skąd pomysł? „Bo wciąż jest u nas wiele obszarów do umeblowania” – tłumaczy w rozmowie z redakcją „D&W”.

luty 2015 D&W3

Z wizytą w domu artysty

95 ikon designu pod jednym dachem? To możliwe! Dowodem na to jest kolorowa siedziba australijskiego architekta – Johna Henry’ego. Z miłości do sztuki ten szalony kolekcjoner stworzył niezwykły dom-galerię, w którym na pierwszy plan wysuwają się designerskie krzesła. Będąc pod wrażeniem rzeźbiarskich form, które współczesne sławy światowego wzornictwa są w stanie wydobyć z czterech nóg i prostego siedziska, postanowił cieszyć swoje oczy ich widokiem. Tak oto stworzył domową kolekcję designerskich krzeseł liczącą niemal 100 sztuk. Każde z nich jest niepowtarzalne i ma swoją historię. Jak sam podkreśla zbieractwo to handel wymienny: „Ja im dałem dom, a one stworzyły w nim fantastyczną galerię osobliwości”.

luty 2015 D&W4
luty 2015 D&W5

Redakcja „D&W” odwiedza także niewielkie, 50-metrowe mieszkanie znanego włoskiego projektanta, Pietro Russo, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zyskało iluzję przestronności. Pietro Russo to artysta „niedzisiejszy”, zaprojektowane przez niego wnętrza nawiązują do minionych epok, nie zdradzając przy tym żadnych oznak współczesności. Taki nastrój panuje również w jego kawalerce. Projektant jest zwolennikiem minimalizmu. Aranżując mieszkanie, ograniczył liczbę mebli i postawił na szary kolor ścian, dzięki któremu meble stały się bardziej szlachetne, a detale – bardziej wyraziste. We wnętrzu Pietra Russo uwagę przykuwają stare freski. Ściana, z której częściowo zeskrobano poprzednie warstwy farby, opowiada historię dawnych właścicieli, a pastelowe kolory tworzą iluzję subtelnej, srebrzystobiałej poświaty. Tak zaaranżowane wnętrze daje niesamowity efekt przestronności.

luty 2015 D&W6
luty 2015 D&W7

Wokół stołu

W przewodniku „D&W” w centrum zainteresowania – stół. Nie od dziś wiadomo, że trendy w wyposażeniu wnętrz zmieniają się błyskawicznie. Niestety stołowy savoir-vivre pozostaje w miejscu. Piękny obrus, porcelanowa zastawa, wypolerowane sztućce – czy musimy ściśle przestrzegać narzuconych nam zasad? Absolutnie nie! Najwyższy czas, by do sztywnych reguł wprowadzić odrobinę luzu. Zamiast białego obrusu – surowy, betonowy blat, zamiast srebrnych sztućców – ich drewniane odpowiedniki, a w roli porcelanowej zastawy – ręcznie malowana ceramika. To tylko kilka pomysłów, by nadać posiłkowi godną, pełną elegancji oprawę.

luty 2015 D&W8
luty 2015 D&W9

Klasyka designu

Bruksela to miasto, które zachwyci każdego miłośnika designu. Tu perełki nowoczesnego wzornictwa można spotkać na każdym kroku: w muzeach, sklepach, hotelach, restauracjach, a nawet w sławnych belgijskich pralinach. W stolicy Belgii design w sposób naturalny wrósł w tkankę miasta, żyje i ewoluuje razem z nim. Redaktorka, Paulina Grabara, zabiera nas do miejsc, których nie znajdziemy w klasycznych przewodnikach. Nas zaintrygował butik słynnego chocolatiera, Patrica Rogera, w którym miłość i pasja do czekolady jest widoczna, jak nigdzie indziej. W progu salonu, ukrytego w 200-letnich murach, witają nas czekoladowe rzeźby, w tym naturalnych rozmiarów lwica, we wnętrzu unosi zmysłowy i apetyczny zapach napoju bogów, a na miejscu możemy delektować się smakiem czekolady i odkrywać, jakie efekty daje jej mariaż z egzotycznymi dodatkami, jak tymianek, cytryna czy kwiat jaśminu.

luty 2015 D&W10
luty 2015 D&W11

Najwyższy komfort siedzenia

Hokery, czyli wysokie barowe stołki, jeszcze do niedawna można było spotkać tylko w designerskich barach, restauracjach i kubach. Dziś coraz częściej stanowią nieodłączny element nowoczesnych kuchni. Jeśli szukamy odpowiedniego modelu do własnego mieszkania, to w tym sezonie mamy w czym wybierać! Typ redakcji „D&W” to hoker Mohawk marki Brabbu. W wyglądzie przypomina tradycyjny stołek barowy, ale tu podobieństwa się kończą, gdyż Mohawk wykonany został wyłącznie z luksusowych materiałów: miedzi i postarzanej skóry. Efekt jest zachwycający!

luty 2015 D&W12

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline