Marzec w magazynie Dom & Wnętrze

Siła detalu

W marcowym numerze redakcja magazynu „Dom & Wnętrze” zabiera nas do wnętrz urządzonych z minimalistyczną prostotą. Rolę pierwszoplanową gra tu światło i otwarta przestrzeń. Bohaterem drugiego planu są detale. Każdy perfekcyjnie wykonany element spełnia swoją funkcjonalną i estetyczną rolę. Takie wnętrza zachwycają czystością formy i przejrzystością. Dajmy się zainspirować!

czerwiec-2015-D&W-1

Czar Flamenco

W sekcji Zoom motywy inspirowane Hiszpanią. Ognista czerwień, hiszpańskie falbanki i zmysłowe kroje opanowały tegoroczne wybiegi. Moda w mgnieniu oka przeniknęła również do wnętrz. Nic dziwnego! Iberyjskie motywy dodają aranżacji pazura. Jeśli chcesz, by w Twoim mieszkaniu zagościł gorący klimat Hiszpanii, postaw na elementy w intensywnych odcieniach i z ciekawymi wzorami. Ważna jest również forma – prosta i oszczędna. Mamy też dobrą wiadomość dla wielbicieli dżinsów. W tym roku materiał ten przeżywa swój wielki come back. We wnętrzach pojawia się pod postacią puf, obić foteli, a nawet luster!

czerwiec 2015 D&W

Królowa londyńskich salonów

W Akademii Designu Florence Broadhurst, jedna z najbardziej twórczych i najbarwniejszych artystek XX wieku. Była jak rajski ptak – niekonwencjonalna i kolorowa i takie też były jej projekty. Miała zostać tancerką, jednak los sprawił, że stała się projektantką. Zaczęła od sukien wykonanych z najwyższej jakości materiałów, które kupowała sama królowa matka, a skończyła na manufakturze ręcznie malowanych tapet. Z sukcesem, bo jej wodoodporne tapety oraz tkaniny podbiły cały świat.

czerwiec 2015 D&W2
czerwiec 2015 D&W3

Mniej znaczy intensywniej

W sekcji D&W redakcja zabiera nas do apartamentu Cristyny i Stefano. Mieszkanie położone w centrum Turynu, urzeka widokami. Z jednej strony z jego okien rozpościera się turyńska panorama zwieńczona strzelistą kopułą Mole Antonelliana – śmiałej XIX-wiecznej budowli, która do dziś jest symbolem miasta. Z drugiej strony na horyzoncie widać wzgórza, które wieczorem iskrzą tysiącami światełek domów położonych na okolicznych zboczach. Mieszkanie zachwyca otwartą przestrzenią i dobranymi ze smakiem detalami. Już w progu czuć, że mamy do czynienia z miejscem wyjątkowym. Drzwi wejściowe wykonano bowiem z oprawionego w mosiądz alabastru. Podziw budzą meble: oryginalne i pomysłowe, ale jednocześnie lekkie i nieagresywne. Przebywając w apartamencie Cristiny i Stefana wyraźnie wyczuwa się sentyment do prostych, sugestywnych form, a także bezgraniczną miłość do Turynu.

czerwiec 2015 D&W4
czerwiec 2015 D&W5

 

Podróż kontynuujemy odwiedzając mieszkanie Jacka Jana Jaskóły, architekta i projektanta wnętrz. Własne mieszkanie zaaranżował w nowoczesnym stylu łącząc go z nutą vintage. Niewielki 60 metrowy apartament mieści się w socrealistycznym bloku z lat 50. Układ pomieszczeń i klimat budynku narzuciły styl mieszkania. Wiele sprzętów jest autentycznych, resztę artysta doprojektował. Uwagę zwraca rozbudowana meblościanka, która przechodzi z salonu do holu, zakręca i przy łazience zamyka się częścią techniczną, w której mieści się między innymi pralka. Mimo że mebel przy pierwszym kontakcie przywodzi na myśl czasy PRL-u, efekt pierwszego wrażenia mija bardzo szybko. To zasługa nietypowej formy meblościanki i doskonałej jakości wykonania. W mieszkaniu wzrok przykuwają także przepiękne płótna, które zawisły na białej ścianie. – Biel w mieszkaniu jest tłem dla obrazów – wyjaśnia artysta, dla którego malarstwo jest drugą obok meblarstwa wielką pasją. Zachwycające jest też to, że krzesła i kanapy dobrane zostały z myślą o tym, żeby urzekając urodą, nie konkurowały ze sztuką, nie przyćmiły obrazów swoją obecnością.

czerwiec 2015 D&W6
czerwiec 2015 D&W7

W marcowym D&W zajrzymy także do wyjątkowego domu, którego elewację pokrywa piękny cedr. Konstrukcja wzorowana na palladiańskich założeniach idealnej harmonii, doskonałych proporcji i umiaru w dekoracjach, łączy funkcjonalność z ascezą. Nie ma tu miejsca na zbędne przedmioty. Każdy detal jest wyeksponowany i pełni ściśle określoną funkcję. Główną rolę gra światło i wysoka na prawie 5 metrów otwarta przestrzeń. W efekcie powstał dom o wyrazistej formie, perfekcyjny w każdym calu.

czerwiec 2015 D&W9
czerwiec 2015 D&W10

Ściana ubrana w kostium

czerwiec 2015 D&W12

Współczesne tapety są tak piękne, że mogą stanowić główny element dekoracyjny we wnętrzu. Redaktorka, Joanna Kornecka, przybliża te najpiękniejsze, inspirowane wiosną i budzącą się do życia przyrodą. Nam do gustu przypadła tapeta przywodząca na myśl chińskie krajobrazy – widniejące na niej skaliste groty, mostki i altany sprawiają, że patrząc na nią można poczuć się jak w środku azjatyckiego ogrodu.

czerwiec 2015 D&W13

Miasto kontrastów

Katowice nie wszystkim kojarzą się ze świetną architekturą, a szkoda, bo miasto od lat wkłada bardzo dużo wysiłku w rewitalizację starych budynków i obiektów pokopalnianych. Efekty zapierają dech w piersiach. Będąc w Katowicach koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Śląskiego. Na terenie starej kopalni, 14 metrów pod ziemią, stworzono muzeum, które doświetlają zewnętrze przeszklone boksy. Odbywają się tam wystawy, koncerty i przedstawienia. Warto również odwiedzić sklep Geszeft. Geszteft po śląsku oznacza interes. Nazwa w pełni oddaje charakter miejsca, w którym można znaleźć prawdziwe perełki, wśród nich koszulki z gwarą śląską i biżuterię z węgla! A jeśli macie do dyspozycji więcej czasu, pojedźcie do oddalonego od Katowic o 50 km Muzeum Ognia. Imponująca elewacja z miedzi skrywa wiele atrakcji – będąc w muzeum można rozpalić wirtualny płomień za pomocą krzesiwa, zobaczyć wyładowanie atmosferyczne lub przejść przez ścianę ognia.

czerwiec 2015 D&W14
czerwiec 2015 D&W15
czerwiec 2015 D&W16

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline