Zakochaj się w Moskwie!

Słoneczne i ciepłe dni nastały w Moskwie dopiero pod koniec maja. Mogliśmy wtedy wreszcie pójść na spacer i cieszyć się soczystą zielenią i odurzającym zapachem bzów. Swoje ulubione miejsca w mieście pokazuje nam dzisiaj Irina Kuznetsova – Dyrektor Stylu rosyjskiego Westwing. Poznamy drogę, którą codziennie pokonuje, wsłuchując się w intensywny rytm miasta tłumiony łagodnym szeptem centralnych ulic Moskwy.

Denis Simachev Shop & Bar

„Zaczęliśmy ten dzień w moim ulubionym barze w Moskwie. Jego wyjątkowość bierze się stąd, że zawsze czujesz się tu swobodnie, przytulnie, wszystko w nim jest miłe dla oka i wywołuje uśmiech. Śniadania, obiady z przyjaciółmi oraz, w szczególności, imprezy taneczne – wszystko w tym niezwykłym miejscu daje fantastyczną energię, a jego magia tkwi w projekcie” – mówi Irina.

Projektantka i artystka Ksenia Sverkunova, która za nim stoi, zgromadziła tu trochę rzeczy dziwnych, trochę śmiesznych oraz prowokujących i stworzyła w klubie nieco zwariowany klimat. „Atmosfera tego miejsca jest absolutnie cygańska, tak jak chciał Denis. Bar powstał z prywatnego klubu Simachev, który mieścił się w nowoczesnym lofcie Arma. Mozaiki ścienne w stylu mango również pochodzą z Arma, przeniosły się tutaj razem z nami. Ja odpowiadałam za wystrój, a projektem zajmowali się architekci. Chcieliśmy uzyskać efekt kiczu. Wybraliśmy motyw Cyganów na zasadzie „wszystkie chwyty dozwolone”, ale z ograniczeniem do dobrej jakości. Tak jakby nasi Cyganie obrabowali pałac”.

Hotel Golden Apple

Jest to jeden z pierwszych hoteli butikowych w Moskwie. Za oryginalną elewacją zabytkowej kamienicy na ulicy Malaya Dmitrovka po mistrzowsku ukrył on ultranowoczesne wnętrze. Hotel został stworzony przez architekta Rafaela Shafira, który samego siebie nazywa architektem postmodernistycznym.

Hermitage Garden

To jeden z najstarszych parków w centrum Moskwy. Niewielki, ale bardzo przyjemny. Zieleń trawników rozjaśniają kwietniki i kwitnące drzewa, a jego dodatkową ozdobą są białe latarnie, które pojawiły się tutaj na początku XX w. Jedną z głównych atrakcji parku jest drewniana platforma zbudowana przez architekta Balevicha w 1895 r., zachowana w przyzwoitym stanie oraz otwarta metalowa altana. W parku znajdują się również dwa teatry, kino na świeżym powietrzu, które działa w ciepłe miesiące roku, kilka restauracji i wspaniały plac zabaw dla dzieci. To doskonałe miejsce do spędzania czasu z rodziną.

Tsvetnoy Central Mall

To 5-piętrowe centrum handlowe zostało zbudowany w miejscu legendarnego rynku, na który w XX w. wszyscy Moskwianie udawali się na zakupy. Rynek znajdował się wówczas na parterze, na wyższych piętrach sprzedawano inne produkty.
„Na ścianach nowego budynku wiszą fotografie z tamtych lat, które pokazują modnej młodzieży historię tego miejsca. Inną pozostałością dawnych czasów są świeże produkty rolne, które można kupić na piątym piętrze. A ubrania, dodatki i inne rzeczy niezbędne każdej kobiecie zajmują pozostałe cztery piętra” – mówi Irina.

W tym centrum handlowym znajduje się ogromna, pobudzająca wyobraźnię zielona ściana, która fantastycznie kontrastuje z neonami sklepów, błyszczącymi metalicznymi powierzchniami, wielkimi taflami szkła i innymi nowoczesnymi elementami. Budynek centrum jest interesujący również z zewnątrz. Został zbudowany przez jednego z czołowych rosyjskich architektów – Yurija Grigoryana. Jego eklektyczny, pełen światła projekt, z wyjątkowym wyczuciem włączający elementy futurystyczne w miks różnych kultur i stylów, doskonale wyraża ducha wielkiego miasta.

Kreml

Nie mogliśmy pominąć jeszcze jednej z głównych atrakcji stolicy – Kremla. Można tu zrobić wspaniałe zdjęcia, a później przejść wzdłuż Alexander Garden na Plac Czerwony, gdzie znajduje się wiele zabytków architektury reprezentujących większość znaczących okresów w historii naszego kraju.

Photo © Polina Holodova

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline