Ogrody Majorelle

Ogrody Majorelle, tropikalna oaza i duma Marrakeszu, przyciąga co roku tysiące odwiedzających. Francuski malarz Jacques Majorelle stworzył te inspirowane kulturą islamską ogrody na własny użytek, ale od 1947 może je odwiedzić każdy. Daj się uwieść błękitowi Majorelle!

westwing-ogrody-majorelle-2

Narodziny

Malarz Jacques Majorelle osiedlił się w marokańskiej medinie w 1919 roku. Zachwycony miastem i jego bogatą kulturą artysta po kilku latach kupił gaj palmowy na obrzeżach. Wybudował tam swoje studio i willę utrzymaną w stylu art deco połączonym z architekturą mauretańską.

westwing-ogrody-majorelle-7

Entuzjasta flory zaczął tworzyć wokół domu bujny i bogaty ogród botaniczny, oazę koloru i świeżości pełną egzotycznych gatunków kwiatów i rzadkich okazów roślin, które przywoził z licznych podróży. Wkrótce pomalował ściany swojej willi oraz ogrodzenie ogrodu wykorzystując stworzony przez siebie odcień mocnej ultramaryny, nazwany później błękitem Majorelle.

westwing-ogrody-majorelle-6

„Ogród impresjonistyczny”

Majorelle spędził ponad 40 lat wzbogacając i upiększając swój ogród, który stał się jego największym dziełem. Kaktusy, juki, agawy, bugenwille, aloesy, lotosy oraz ukryte wśród nich sadzawki, fontanny i pergole zachwycają tysiącami kształtów i kolorów, i tworzą – jak mawiał artysta – „ogród impresjonistyczny”. Po śmierci malarza ogród pozostawał opuszczony przez kilka lat.

westwing-ogrody-majorelle-3

Raj odzyskany

W latach 60. Projektant Yves Saint Laurent i jego towarzysz Pierre Bergé odwiedzili Marrakesz i zakochali się w opuszczonych ogrodach. Kiedy dowiedzieli się, że w miejscu ogrodu ma stanąć kompleks hotelowy, postanowili uratować błękitną oazę.  Projektant i biznesmen podjęli kroki, by przywrócić ogrodom ich dawną świetność. W dawnym studio malarza urządzili muzeum, w którym prezentowali swoją kolekcję sztuki, a należąca do niego niegdyś willa stała się ich drugim domem.

westwing-ogrody-majorelle-5

Ogrody Majorelle dziś

Ogrody Majorelle to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Marrakeszu i w Maroku. Aż dwudziestu ogrodników dba codziennie o wygląd ponad 300 gatunków roślin. Choćby dlatego warto przespacerować się jedną z zacienionych alejek, zobaczyć na własne oczy przepiękne, egzotyczne okazy roślin i posłuchać delikatnego szumu fontann oraz śpiewu ptaków.

westwing-ogrody-majorelle-4

Zdjęcia: Living4Media, Getty Images, Shutterstock

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline