Październik w magazynie Dom&Wnętrze

Ekologia – tego tematu nie mamy nigdy dość. Dlatego bardzo ucieszył nas najnowszy numer magazynu „ Dom&Wnętrze ”, w którym naczelne miejsce zajęły tzw. ekosprawy. Przeczytacie w nim o najciekawszych projektach w duchu eko, tworzonych przez rodzimych i zagranicznych designerów, zobaczycie nowatorskie przedmioty powstałe z recyklingowanych materiałów, poznacie wnętrza wypełnione rzeczami z odzysku.

Zoom na trendy

Co łączy czerń z wielobarwnym boho? Oba te trendy są znów na topie i brylują na wybiegach, salonach i festiwalach designu. Energetyczne boho kusi fascynującym zestawieniem kolorów, faktur i deseni, a klasyczna czerń uwodzi elegancją i ponadczasowością. Który jest Wam bliższy?

Ekologiczny design

Fotel z zakrętek do butelek, stojak na wino z resztek sklejek użytych do produkcji siedziska Falon, rower z bambusa, torba na zakupy z papieru z recyklingu czy kolczyki z niebieskich butelek PET. To tylko kilka przykładów potwierdzających fakt, że dla projektantów-ekoistów wszystko jest możliwe. Każdy materiał może być inspiracją i surowcem do powstania czegoś nowego i unikatowego. Zobaczcie ekologiczne ciekawostki wyszukane przez redaktorkę Annę Grużewską.

 

Fair trade wg Nani Marquiny

W Akademii Designu – Nani Marquina, która już od ponad ćwierć wieku tworzy barwne dywany. Od zawsze w zgodzie z najwyższymi standardami ekologicznymi i polityką fair trade. Nie używa żadnych szkodliwych barwników i korzysta tylko z naturalnych lub recyklingowanych materiałów, takich jak np. zużyte dętki do rowerów. Wszystkie dywany są tkane ręcznie w Indiach i Pakistanie – projektantka osobiście sprawdza warunki zatrudnienia w fabrykach, należy do stowarzyszenia Care & Fair, które działa przeciwko pracy dzieci w Indiach. Inspiracji szuka podczas wypraw na ukochaną Saharę.

Ekologicznie od polskich projektantów

Paweł Grobelny, Alicja Prussakowska, Bartosz Mucha, Katarzyna Herman-Janiec oraz Paulina i Jacek Ryń. To lista polskich designerów, którzy w ostatnim czasie zasłynęli z dużych, ekologicznych projektów. Są wśród nich zarówno rzeczy codziennego użytku, takie jak lampy i regały, jak i duże innowacyjne projekty zagospodarowania przestrzeni publicznej. Przybliża je redaktorka Ewa Maciąg.

W świecie porcelany

Marek Cecuła – to jedno z najgorętszych nazwisk ostatnich sezonów. Wszystko za sprawą pracowni Ćmielów Design Studio, otwartej przez tego utalentowanego ceramika, który po wielu latach spędzonych w Nowym Jorku wrócił do rodzinnych Kielc. Redakcji „Domu & Wnętrza” artysta opowiada o żmudnym, ale niezwykle fascynującym procesie tworzenia nowych kolekcji porcelany.

Tego nie można przegapić

Co warto zobaczyć w najbliższym czasie, gdzie pojechać i co przeczytać, radzi redaktorka Anna Grużewska. W październiku fanów dobrego wzornictwa nie powinno zabraknąć na Łódź Design Festival, który w tym roku odbywa się pod hasłem Brave New World. To całe 10 dni interesujących wystaw, warsztatów i wykładów. Start – 9.10.2014 r. Warto również zajrzeć na Festiwal Warszawa, którego tegoroczna edycja należy do artystów sztuk audiowizualnych. A jeżeli chcecie nabyć ciekawe fotografie, odwiedźcie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 26.10.2014 r., bo właśnie w tym dniu odbędzie się 13. aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej.

Eklektycznie i ekologicznie w Madrycie

Październikowy Styl D&W otwiera madrycki apartament znanego hiszpańskiego fotografa – Manolo Yllery, który powstał po zaadaptowaniu wysokiego (4,5 metra!) strychu w starej kamienicy w sercu miasta. Wnętrze miało być surowe i niezagracone, aby było doskonałą scenerią dla licznych sesji fotograficznych. Wyszło inaczej, bo artysta kocha wyszukiwać niezwyczajne przedmioty, przerabiać stare znaleziska i pamiątki rodzinne. Idzie mu doskonale, czego potwierdzeniem jest fakt, że mieszanie „zagrało” już w 10 wideoklipach i ponad 50 filmach reklamowych!

Postindustrialnie w Umbrii

Kiedyś fabryka tytoniu – dziś piękny dom w stylu postindustrialnym, zaaranżowany przez samą Paulę Navone. Tu nie ma miejsca na powtarzalność, utarte rozwiązania, produkty z katalogu. Wszystko jest unikatowe, wyszukane lub zaprojektowane przez samą Navone i wykonane przez najlepszych rzemieślników. Naszą uwagę przykuły dwa elementy: ceramiczne płytki „pływające” na drewnianych deskach oraz 6-metrowy stół z prastarego drewna kauri.

pazdziernik_dandw_10

Pod osłoną poznańskiego nieba

Minimalizm nie musi być nudny i przewidywalny. Dowód? Mieszkanie na poznańskim Chwaliszewie urządzone na poddaszu nowoczesnego apartamentowca. Zamiast opatrzonych betonowych płyt wykorzystano skorodowaną blachę (a rdzę wyprodukowano samodzielnie!), zamiast klasycznego dachu – szklany, a prostym kształtom mebli dodano ekspresji i asymetrii. Wszystko okraszono dużą dawką bieli w różnych odcieniach.

pazdziernik_dandw_12

Skandynawskie klimaty

W Esencji Stylu redaktorka Joanna Kornecka bierze na warsztat styl skandynawski, który tak doskonale wpisuje się w temat numeru – ekologiczny design. Skandynawowie kochają jasne, proste i funkcjonalne wnętrza. Cenią fakturę surowego drewna i naturalne materiały, nie podążają ślepo za modą, nie epatują luksusem. Nic więc dziwnego, że obecnie styl ten święci triumfy pod różną szerokością geograficzną, również w Polsce.

pazdziernik_dandw_14

Dwa oblicza Pekinu

W podróż do stolicy Chin zabiera nas Agnieszka Pogorzelska, stylistka i blogerka pisząca dla D&W. Autorka oprowadza nas i po tradycyjnych zabytkach, do których zmierzają rzesze turystów, i po miejscach, których nie znajdziemy w popularnych przewodnikach. Będąc w Pekinie, na pewno nie można nie wykorzystać okazji do obejrzenia budynków projektu Zahy Hadid (Galaxy Soho) i Paula Andreu (Teatr Narodowy).

Na długie zimne wieczory

Wybór lampy potrafi rozpalić do czerwoności. Jest to jedna z tych rzeczy do domu, której podczas urządzania mieszkania poświęcamy naprawdę dużo uwagi. Nic dziwnego, bo dobrze dobrana będzie prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia. Kilka propozycji wybrała redaktorka Joanna Kornecka. Na długie zimowe wieczory – jak znalazł!

 

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline