Przepis na kuchnię w stylu toskańskim

Przepiękne krajobrazy, bogate dziedzictwo kulturowe, tradycje kulinarne – teraz możesz rozkoszować się Toskanią nie tylko w wakacje, ale także na co dzień.  Zobacz, jak proste może być urządzenie kuchni w stylu toskańskim.

westwing-styl-toskański-kuchnia

Toskania we Włoszech uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Błękitne niebo Toskanii kontrastuje z soczystą zielenią toskańskich wzgórz i kolorami rozsianych na nich winnic i gajów oliwnych. Tutaj, podziwiając promienie słońca odbijające się w kieliszku włoskiego wina, można poczuć, jak naprawdę wygląda i smakuje włoskie słodkie życie – la dolce vita.  Toskania jest jak klejnot na wzgórzu, dlatego nic dziwnego, że coraz więcej osób odrywających jej niepowtarzalne piękno pozostaje pod jej urokiem. A im więcej osób zakochuje się w Toskanii, tym bardziej popularne stają się kuchnie w śródziemnomorskim stylu.

westwing-styl-toskański
Wszystko, począwszy od mebli, a na podłodze skończywszy, powinno mieć barwę inspirowaną kolorem krajobrazu skąpanego w świetle zachodzącego słońca.

Kolory

Aby zrozumieć, jak wygląda kuchnia w stylu toskańskim, warto poznać paletę kolorów rodem z obrazów włoskiego renesansu. Na płótnach włoskich artystów dominują spalone oranże, ochry, czerwienie, brązy, burgundy, turkus, szmaragdowa i oliwkowa zieleń. Na szczęście nie trzeba być malarzem, by urządzić kuchnię w stylu toskańskim, choć należy pamiętać o tej palecie kolorów.

westwing-styl-toskański-kuchnia

Materiały

Kuchnia w stylu toskańskim, to nie tylko barwy, ale także konsekwentne wykorzystanie materiałów inspirowanych tradycyjnym krajobrazem włoskiej prowincji.

  • Kuchenne szafki są zwykle wykonane ze złoto-brązowego drewna (najczęściej klonu), a drewniane elementy często ozdabiają także dekoracyjne, ponadwymiarowe okapy z kamienia lub metalu.
  • Tradycyjny, duży piec lub kuchnia otoczone są kamiennym, przeważnie marmurowym blatem, a ścianę nad nim chronią nierówne, niedoskonałe, często ręcznie robione płytki ceramiczne.
  • W toskańskim wnętrzu ważną rolę odgrywa także podłoga – terakota lub trawertyn wpływają na niezwykłą, rustykalną atmosferę kuchni.
  • Uzupełnienie wystroju stanowią zwykle elementy wykonane z gliny i terrakoty oraz kutego żelaza — na przykład ozdobne poręcze, uchwyty, żyrandole i karnisze.

 

westwing-dodatki-styl-toskański

Dodatki

Pragniesz urządzić kuchnię w stylu toskańskim? Nie zapomnij o dodatkach z duszą! Klimat czarownej Toskanii pomogą Ci stworzyć również przedmioty nawiązujące do życia na wsi:

  • Tradycyjne żeliwne lub miedziane garnki lub patelnie mogą stanowić dekorację – nie chowaj ich, tylko powieś na relingu.
  • Ożyw kuchnię ustawiając na blatach lub stole butelki z oliwą, pojemniki z przyprawami oraz świeże zioła w ceramicznych donicach. Przyda się także drewniany chlebak!
  • Wyeksponuj elementy zastawy ustawiając talerze (najlepiej w kolorze morskiej toni, soczystej trawy lub słonecznej żółcieni) za szybą kredensu.
  • Obrusy, ściereczki i ręczniki kuchenne w toskańskim klimacie mogą być ozdobione motywem winorośli.
  • Jeśli chcesz, by Twoja kuchnia w stylu toskańskim wyglądała na większą, na jednej ze ścian zawieś lustro w zdobionej mosiężnej ramie.
  • A na koniec: niech Twoja kuchnia wypełni się zapachem samodzielnie przygotowanych włoskich potraw!

Zdjęcia: Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline