Zakochaj się w Rio de Janeiro!

Cudowność natury i uroki cywilizacji: tu na każdym kroku doświadczamy zderzenia dwóch światów. Zapraszamy na spacer po Rio de Janeiro.… W tle sączy się bossa nova Carlosa Jobima Girls from Ipanema, ulicami suną pogodni ludzie… Słońce, wiatr, góry, morze… Wszystko w jednym miejscu. Witamy w Rio de Janeiro. Mieście, które rozgrzewa serca i zniewala oczy.

Przystanek: hotel

Rio jest miastem hoteli, mamy tu cały ich przekrój: od zwykłych hosteli w favelach po apartamenty z widokiem na morze. Dla tych, którzy poszukują luksusu najlepszym wyborem jest Hotel Fasano. Zaprojektowany przez Philippe’a Starcka w pięknej dzielnicy Ipanemie, jest miejscem obleganym przez turystów z całego świata. Meble „trzymają” brazylijski styl z lat 50., przywołując czasy złotego Rio. „Szyld »Fasano« to wystarczająca rekomendacja. To hasło oznacza najwyższy poziom luksusu, zarówno w planie estetycznym, jak i w kontekście jakości obsługi. Bardzo dużą wagę przywiązują także do gastronomii. Do tego panoramiczny widok z tarasu na morze, plaże, góry… Wszystko zapiera dech w piersiach” – mówi Alexandra.

Inny luksusowy hotel znajduje się w samym sercu miasta: Santa Teresa – Relais & Chateaux, okrzyknięty w 2010 r. przez „Wallpaper Magazine” najpiękniejszym na świecie. Zbudowany na terenie starej kolonialnej farmy, oferuje panoramiczny widok na miasto, port i zatokę Guanabara. Przy całej różnorodności stylistycznej jest oazą dobrego smaku. Właściciele dbają o to, by gości wywieźli stąd najlepsze wrażenia. W hotelu Santa Tereza można poznać smaki brazylijskiej kuchni, nacieszyć się pięknymi widokami i wielkim wyborem win: francuskich, argentyńskich, chilijskich.

 

 

Z dala od tradycyjnych tras

Co trzeba zobaczyć w Rio? Figurę Chrystusa Zbawiciela, PAO de Açúcar, słynną górę zwaną głową cukru, stadion Maracanã. To wiadomo. Warto jednak zapuścić się w nieznane oficjalnym przewodnikom rejony miasta i poznać inne jego dzielnice…

18-Westwing_Joa_o_Paulo_Racy-0055
19-Westwing_Joa_o_Paulo_Racy-5265

Ogród Botaniczny & Parque Lage

Ogród botaniczny założony w 1808 r. przez księcia Manuela João VI to jedna z ikon miasta, wpisana do dziedzictwa UNESCO. Jest nie tylko portem zieloności, ale też jednym z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie; to gigantyczny wulkan bioróżnorodności: niemal 9 tys. sadzonek botanicznych, około 1500 gatunków. Czego tu nie ma? Palmy, storczyki, dziesiątki odmian wiśni… A poza fascynującą florą – fascynująca fauna: bogactwo ptaków, gadów, ryb… Nieopodal leży Parque Lage, miejsce wymarzone na popołudniowy piknik lub spacer po ogrodach, idealne na wypad z rodziną czy przyjaciółmi. Wędrówka gęstwiną małych zielonych uliczek doprowadzi nas do położonego w środku parku pałacu zbudowanego w XX w., który w lecie służy za miejsce imprez artystycznych i różnych warsztatów. Spokojem i zielenią można się tu cieszyć przez cały dzień.

Museu de Arte do Rio

Museu de Arte do Rio, czyli Muzeum Sztuki Rio (w skrócie: MAR) na Praça maua to miejska świątynia sztuki, którą mieszkańcy dostali od władz miasta w dzień urodzin Rio de Janeiro: 1 marca. Zajmuje dwa budynki: jeden w stylu eklektycznym, drugi – modernistyczny. Ekspozycje stałe są jeszcze w trakcie przygotowywania, bo muzeum ma dopiero dwa lata, ale i tak imponuje rozmachem. Na 15 tys. metrów kwadratowych znajduje się osiem sal wystawowych oraz edukacyjna, audytoryjna, kawiarnia i sklep, a wkrótce zostanie otwarta biblioteka. Na razie można oglądać prezentacje sezonowe, które pozwalają poznać historię miasta w przekroju. Dyrektor placówki, Paulo Herkenhoff, mówi, że muzeum będzie służyło szeroko pojętej edukacji. „Koncepcja funkcjonowania MAR zakłada, że dużą rolę w kształtowaniu ekspozycji oraz w tworzeniu kolekcji ma odgrywać społeczeństwo obywatelskie. Każdy z nas ma prawo uczestniczyć w tworzeniu kolekcji, honorujemy każdy dobry pomysł – deklaruje Herkenhoff. Podczas naszej wizyty mieliśmy okazję zobaczyć dzieła Marcosa Chavesa. Krajobraz i sceny z życia miasta to charakterystyczne motywy jego fotografii.

23-Westwing_Joa_o_Paulo_Racy-6329

Parque das Ruinas

W górnej części dzielnicy Santa Teresa warto zobaczyć Parque das Ruinas, skąd rozpościera się zachwycający widok na metropolię. Tu też znajduje się okazały dom w stylu neokolonialnym, który do XX w. należał do brazylijskiej dziedziczki Laurindy Santos Lobo. Współczesna wersja architektury budynku z okazałym przeszklonym frontonem jest dowodem talentu projektanta i dobrze wpisuje się w styl historycznej belle epoque. Zdaniem Aleksandry tę część Rio warto odwiedzić choćby dla tej posiadłości.

24-Westwing_Joa_o_Paulo_Racy-5731

Arquivo Contemporâneo

Nie możemy zapominać o użytkownikach Westwing, czyli miłośnikach przedmiotów pięknych. „W Rio jest mnóstwo sklepików z antykami, butików, antykwariatów itd., ale ja wybieram Arquivo Contemporâneo” – mówi Aleksandra.
W dwóch showroomach marki: na Zona Sul i Barra da Tijuca, znajdziemy przykłady dzieł najlepszych brazylijskich projektantów, nie tylko kultowego Sérgio Rodriguesa (którego projekty kolekcjonuje m.in. Niemeyer), ale też innych designerów: Carlosa Motty, Etela Carmona, Jadera Almeidy, Marcusa Ferreiry i Aristeu Pires. „Jako miłośniczka designu z pełnym przekonaniem polecam Arquivo, ponieważ za progiem tego salonu kryje się cały świat pięknego wzornictwa. Wizyta w sklepie powala poznać historię brazylijskiego designu, a także trendy zupełnie współczesne” – mówi Aleksandra.

Porcja świeżości

Przechadzka po ulicach Rio w piękny słoneczny dzień jest źródłem niezapomnianych wrażeń. Po to, by ochłonąć, porozmawiać z przyjaciółmi lub poznać kulinarne smaki miasta odwiedź Bar Urca. Bolinho de bacalhau (dorsz w cieście), pasteis (pikantne ciastka smażone w głębokim tłuszczu), empadas (tarty z krewetkami, kurczakiem lub sercami palm) i cudowne owoce morza – typowe brazylijskie potrawy są jak brazylijskie zimne piwo! Bar Urca znajduje się kilka kroków od zatoki Guanabara. Najlepiej zamówić wszystko w barze, zabrać ze sobą i usiąść na murku parkę kroków dalej, nad morzem, by poprzyglądać się mrowiu małych łodzi i mostowi Rio-Niterói.

30-Westwing

Na dobranoc

Aby pięknie zamknąć dzień, najlepiej wybrać się do Pedra do Arpoador (skała Arpoador) i tam kontemplować zachód słońca. Każdego wieczoru zjeżdżają tu mieszkańcy i turyści, by zobaczyć moment, kiedy słońce zanurza się w morzu. Zarówno sam widok, jak i efekt „po” są po prostu zniewalające! Jeśli zatem usłyszysz, że ludzie zaczynają klaskać, nie dziw się, tylko dołącz do „chóru” – to swoisty hołd oddawany przez obserwatorów tego spektaklu naturze, całemu niewyrażalnemu pięknu.

29-Westwing_Joa_o_Paulo_Racy-5123

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline