Serce na dłoni

W Europie Południowej i Zachodniej tradycja dnia św. Walentego jest imponująca: sięga czasów średniowiecza. Polskie walentynki są dużo młodsze; mają niewiele ponad dwadzieścia lat, ale wszystko wskazuje na to, że ich pozycja w polskim kalendarzu jest niezagrożona.

Twój Walenty

Patron walentynek jest nieprzypadkowy. Był to człowiek o romantycznej duszy, pełen heroizmu i miłości do ludzi. Kościół katolicki wymienia trzech świętych Walentych, z których wszyscy byli męczennikami. Wszystko wskazuje jednak na to, że początek pięknej tradycji dał Walenty, urodzony za czasów cesarza Klaudiusza II w Terni. Tam był biskupem, a po sprowadzeniu do Rzymu – został prezbiterem. Święto zakochanych, przypada właśnie w dzień jego śmierci. Lekarz z wykształcenia, towarzyszył męczennikom w czasie ich procesów i egzekucji. Wbrew edyktowi cesarza, zabraniającemu młodym mężczyznom wstępowania w związek małżeński, potajemnie błogosławił także młode pary, co ostatecznie przypłacił życiem. Skazany na śmierć, przed wykonaniem wyroku przekazał list młodej dziewczynie – prawdopodobnie córce strażnika więziennego – podpisując go zwrotem: „Twój Walenty”. Do dziś mieszkańcy Terni, miasteczka we włoskiej Umbrii, jako jedyni na świecie, 14 lutego nie chodzą do pracy.

Walentynki
Św. Walenty patronuje zakochanym już od średniowiecza
Zdjęcie: World History Archive/East News

Romantyczni Anglicy

Długą i bogatą tradycję ma święto również w Anglii. Właśnie tu zachowały się dwie najstarsze walentynki. Autorem historycznego wiersza jest książę Orleanu, Karol, który napisał go do żony w 1415 roku, będąc więźniem londyńskiej Tower (teraz wiersz jest częścią zbioru rękopisów Biblioteki Brytyjskiej w Londynie). Kilka lat później walentynkowy poemat, przeznaczony dla swojej wybranki serca, Katarzyny de Valois, zamówił król Henryk V u średniowiecznego angielskiego poety Johna Lydgate’a. Swoje zasługi w rozsławianiu święta ma również Wiliam Szekpir, który uwiecznił w „Hamlecie” starą angielską piosenkę: „Dzień dobry, dziś święty Walenty, dopiero co świtać poczyna, młodzieniec snem leży ujęty, a hoża doń puka dziewczyna”. W XVI wieku najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem, ułożone w hebanowej szkatułce inkrustowanej perłami: taki właśnie prezent podarował Annie Boleyn Henryk VIII.

walentynki
Zdjęcie: Shutterstock

Serce to znaczy kocham

14 lutego obowiązującym kształtem jest serce. Zwłaszcza – w kolorze czerwonym. Wszystko jedno: małe, duże, z czekolady, marcepanu, papieru, bibułki, ciasta – najlepiej wyraża nasze uczucia. Serce jest najczęstszym motywem towarzyszącym miłosnym wyznaniom i romantycznym uniesieniom. Ta tradycja sięga czasów średniowiecza, kiedy to uważano je za siedzibę myśli i rozumu.

Serca
Zdjęcie: Shutterstock

Tekst: Westwing

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline