Szczęśliwy dom. Zainspiruj się ikigai, lagom i dolce vita!

W zeszłym sezonie królowało hygge. Duńska filozofia szczęścia przywędrowała do nas jesienią i zawładnęła sercami Polaków pokazując, że proste przyjemności mogą być podstawą przytulnego domu i radosnego życia. Jednak tego lata inspirują nas również inne strony świata. Z Japonii przybywa ikigai, ze Skandynawii lagom, a ze słonecznej Italii, odkrywane na nowo, dolce vita. Zainspiruj się naszym przewodnikiem i wpuść je do swojego życia oraz… mieszkania!

 

Lagom – nowe oblicze hygge

Wystarczająco: ani za dużo, ani za mało. W sam raz! Oto esencja filozofii lagom, która – podobnie jak jej poprzedniczka hygge – narodziła się w Danii, uważanej przez niektórych za kraj najszczęśliwszych ludzi na świecie. Styl życia, który promuje, opiera się na stanie równowagi i balansu, przenikających do każdego aspektu naszego funkcjonowania.

Nie od dziś wiadomo, że Skandynawowie nie lubią nadmiaru. Minimalizm to ich naturalna postawa, która przejawia się między innymi w podejściu do ubioru, makijażu, aranżacji wnętrz czy zachowania. Dlatego filozofia lagom zasadza się właśnie na umiarkowaniu i oszczędności, które wbrew pozorom dają poczucie komfortu i spokoju. W dzisiejszym świecie, nasyconym konsumpcjonistycznym podejściem do życia, to właśnie zachowanie tej równowagi może okazać się kluczem do czerpania w pełni radości z życia.

 

Lagom w Twoim mieszkaniu:

Chcesz przenieść trend lagom do swojego domu i wypełnić go szczęściem? Nie zapomnij o kilku zasadach:

1. Równowaga

Wykreuj wnętrze pełne spokoju i łagodności, które sprzyja wyciszeniu i wprowadzeniu harmonii do życia. Pomogą Ci w tym klimatyczne świece, latarenki i girlandy świetlne.

2. Minimalizm

Lagom w wolnym tłumaczeniu oznacza „akurat”, „w sam raz”. Wypełnij przestrzeń dokładnie taką ilością mebli i dekoracji, jak trzeba. Dzięki temu wnętrze będzie „oddychać”.

3. Funkcjonalność

Skandynawowie uwielbiają wyposażać swoje wnętrza w funkcjonalne meble. Niewielkie, proste, lekkie – takie umeblowanie łatwo dopasować w zasadzie do każdego typu aranżacji.

4. Recykling

Lagom mówi o tym, że lepiej kupić jeden przedmiot wysokiej jakości, niż kilka takich, które trzeba będzie wymienić po krótkim okresie użytkowania. Stawiaj na jakościowe, ekologiczne produkty, a to, co możesz – naprawiaj.

5. Bliskość natury

Twoje mieszkanie, podobnie jak Ty, powinno być jak najbliżej natury. Dlatego wybieraj meble i dodatki z naturalnych materiałów, takich jak drewno, skóra, futro.

Ikigai – sekret Japończyków na długie życie

Na małej japońskiej wysepce Okinawa żyją podobno najszczęśliwsi ludzie na świecie, którzy przy okazji dożywają słusznego wieku 120 lat. To właśnie z tego niesamowitego miejsca wywodzi się filozofia, nazywana przez niektórych „kluczem do szczęścia”. Czym jest ikigai?

Zacznijmy od tego, że każdy ma swoje „ikigai”. Ten orientalnie brzmiący wyraz oznacza powód, dla którego wstajesz rano z łóżka, innymi słowy: sens życia. Aby go odnaleźć, należy zadać sobie kilka pytań. Czy kochasz to, co robisz? Czy świat tego potrzebuje? Czy jesteś w tym dobry? I wreszcie – czy ktoś może Ci za to zapłacić? Na stylu tych wszystkich pytań kwitnie ikigai – cudowny kwiat będący sensem życia.

Radość z działania pociąga za sobą szereg innych cudownych konsekwencji, w postaci harmonii, relaksu, „bycia w tu i teraz”. Ten szczególny stan medytacji to również ikigai.

 

Japońska filozofia w Twoim domu

Jeśli chcesz wprowadzić japońską filozofię do swojego mieszkania, pamiętaj o tych kilku punktach:

1. Harmonia

Ze sobą i z otoczeniem. Dbaj o każdy aspekt swojego życia, również o swoje mieszkanie. Uwierz, że poświęcając czas na wykreowanie pięknego domu, będziesz czerpać później z niego spokój i poczucie bezpieczeństwa

2. Relaks

Ludzie, którzy praktykują ikigai mają w sobie szczególny rodzaj relaksu i swobody. Zaaranżuj swoje mieszkanie tak, aby ten spokój emanował z każdego kąta. Jasne barwy i szlachetne, naturalne materiały to doskonała baza.

3. Subtelność

Ikigai to także łagodna postawa życia. Brak mocowania się ze sprawami, których nie możemy zmienić, szacunek i delikatność. Dlatego otoczenie zainspirowane japońską filozofią to oaza subtelności – prostych form, łagodnych linii i braku przepychu.

„Słodkie życie” – nie tylko według Felliniego

Mówi się, że Włosi już dawno poznali sekret wspaniałego życia, a ich receptą jest dolce vita. Ten radosny styl życia przedstawił przed laty w swoim filmie legendarny reżyser Federico Fellini pokazując, że kluczem do szczęścia jest celebrowanie każdego momentu. Jedzenie, przyjaciele, sztuka, taniec, muzyka… Życie składa się z nieskończonej ilości elementów, które pobudzają zmysły i karmią duszę. Jednym słowem – życie jest słodkie!

Dolce vita = dolce casa

Dolce vita w Twoim mieszkaniu? Nic prostszego, jeśli zapamiętasz kilka łatwych zasad:

1. Zmysły

Rozkoszowanie się życiem we włoskim stylu to przede wszystkim… smakowanie go! A celebrowanie posiłków wymaga wyjątkowej oprawy – delikatnych kieliszków, szlachetnych etażerek, pater i zdobionej zastawy.

2. Piękno

Zadbaj o każdy detal swojej aranżacji. Włoskie mieszkania to majstersztyki sztuki dekorowania wnętrz. Lśniące, oryginalne dodatki wypełnią przestrzeń blaskiem i pięknem.  Otaczaj się też sztuką, która potrafi wywoływać oszałamiające wrażenia zmysłowe.

3. Czułość

Dolce vita to czas spędzany z bliskimi i przyjaciółmi na rozmowach, biesiadowaniu, czułości. Mieszkanie we włoskim stylu musi więc emanować przytulnością. W osiągnięciu takiego efektu pomogą Ci miękkie tekstylia – poduszki, dywaniki, pledy.

4. Klasyka

Czerp z tradycji. Pewna znana projektantka mody powiedziała kiedyś, że „moda przemija, a styl pozostaje”. Dotyczy to również wnętrz. Włoskie domy wyróżniają się aranżacjami, które bazują na tradycyjnej elegancji, lecz doprawione zostały nutą nowoczesności.

Autor: Sandra Kamińska

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline