Tom Dixon i designerskie hity

Potrafi prawie wszystko. Zaprojektował ubrania dla firmy Adidas oraz dom w Monako. Wykorzystuje każdą okazję, by tworzyć. Został wybrany projektantem roku przez Maison & Objet, a jego prace znajdują się w takich muzeach jak nowojorska MoMa i paryskie Centrum Pompidou. Jeśli spotkacie faceta z pudlem pod pachą, patrzcie uważnie. To właśnie Tom Dixon!

westwing-tom-dixon-intro-collage

Początki

Tom Dixon urodził się w Tunezji, ale w 1963 roku wyemigrował do Anglii, gdzie na zajęciach z ceramiki i malarstwa odkrył swoją artystyczną duszę. Wtedy właśnie narodziła się jego obsesja związana z materiałami i formami. Formalna edukacja artystyczna nie spełniała jednak jego oczekiwań, więc Dixon porzucił szkołę Chelsea School of Art i zaczął grać na basie w zespole Funkapolitan. Nie przestał jednak interesować się designem. W wolnym czasie naprawiał silniki samochodowe i eksperymentował ze spawaniem metalowych części. Dziś Tom Dixon twierdzi, że większą inspiracją byli dla niego inżynierowie tacy jak Buckminster Fuller i Gustave Eiffel niż designerzy.

westwing-lampy-tom-dixon-collage
westwing-tom-dixon-kamienie

Sukces

Dixon stał się sławny w 1989 roku dzięki swojemu, dziś kultowemu, krzesłu S. Ten wyjątkowy, falisty mebel otworzył Dixonowi drzwi do świata luksusowego wzornictwa. Dziś krzesło S jest jednym z elementów stałej kolekcji MoMa w Nowym Jorku. W 1990 roku Dixon stworzył plastikowe świecące krzesło Jack. Wkrótce razem z lampami Mirror Ball i Copper Shades Jack podbił wnętrza najmodniejszych barów i hoteli na całym świecie. Dixon jest doskonale znany wśród projektantów, entuzjastów designu oraz projektantów wnętrz, ale postanowił zaprezentować się szerszej publiczności. Dlatego właśnie stworzył autorską linię akcesoriów do domu. „To tak jak z Pradą” – wyjaśnia. „W magazynach możemy podziwiać przepiękne ubrania tej marki, ale większość osób i tak stać tylko na łańcuszek do kluczy”.

westwing-tom-dixon-lampy-szarosci-collage
westwing-tom-dixon-lampy-czerwien

Duże projekty

Tom Dixon angażuje się także w większe przedsięwzięcia – projektuje wnętrza hoteli, restauracji oraz siedzib dużych firm: wystarczy wymienić Royal Academy of Arts w Londynie i hipsterski klub w Tokio. Jednak to mu nie wystarcza! Jak powiedział: „Wszystko jest designem. Elektronika, telefony, auta – wszędzie widzę nowe możliwości”.

westwing-lampy-2-tom-dixon-collage
westwing-tom-dixon-lampa-z-czernia

Ciekawe fakty

Tom Dixon…

… był dyrektorem kreatywnym marki Habitat w latach 1998 – 2008.
… otrzymał Order Imperium Brytyjskiego za swoje osiągnięcia.
… ma własną markę akcesoriów do domu.
… podbija świat mody dzięki współpracy z firmą Adidas

westwing-tom-dixon-swiatlo

Zdjęcia: Tom Dixon

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline