Walt i spółka

Ta bajka zaczyna się dość typowo: 22-letni utalentowany rysownik postanawia wyrwać się z biednego Kansas City do Los Angeles – miasta spełnionych snów, żeby urzeczywistnić jedno ze swoich marzeń: robić filmy rysunkowe. Kilkanaście lat później powie: jeśli potrafisz marzyć, potrafisz też spełniać marzenia. Historia życia Walta Disney’a, to historia człowieka o wielkim sercu, wielkim talencie i wielkiej wyobraźni. Dowód na to, że warto śnić.

Pierwszy był Oswald

Początki były trudne: na nic zdały się determinacja, pasja i entuzjazm młodego człowieka – żadne studio filmowe w Los Angeles nie chciało zatrudnić Walta Disneya ze względu na jego brak doświadczenia w zawodzie. Walt nie dał jednak za wygraną – swoje pierwsze laboratorium filmowe założył w garażu stryja i… jak się wkrótce okazało – szybko pozyskał do współpracy prawdziwych profesjonalistów: rysowników, kompozytorów, techników. Zjednywał ich do siebie wizją studia, rozmachem projektów, talentem, poczuciem humoru, determinacją. Wkrótce do ekipy dołączył też starszy brat Walta  – Roy, a niedługo potem Walt ożenił się ze swoją swoją asystentką – Lilian Bounds, miłością jego życia. W 1925 roku firma Disney Brothers Studio Productions staje się prawdziwym, rodzinnym biznesem. Tu zaczną przychodzić na świat kolejni bohaterowie kreskówek: Kaczor Donald, pies Pluto, Myszka Minnie i oczywiście – Myszka Miki, której pierwowzorem był królik Oswald. Miki  – flagowy produkt disney’owskiego imperium, świat pozna już w 1928 roku…

 Najlepszy przyjaciel Walta

3-a-Walt-Disney_Mickey-Mouse_1
3-b-Mickey-Mouse

Przez kilkadziesiąt lat narodziny Myszki Miki obrosły legendą. Według jednej z najbardziej prawdopodobnych wersji, Disney miał wymyślić sympatyczną bohaterkę podczas podróży pociągiem. Podobno zobaczył ją we śnie i zaraz po przebudzeniu opowiedział o wszystkim żonie. Pomysł na to, by wizerunek myszki przenieść na papier zyskał bezwarunkowy entuzjazm Lilian, ta chciała jednak nazwać rysunkową postać imieniem „Mortimer”, podczas gdy Walt zdecydowanie upierał się przy „Miki”. I jak się szybko okazało – miał rację. Myszka Miki błyskawicznie zdobyła miliony fanów na całym świecie. W 1932 film docenili też profesjonaliści – reżyser dostał za niego honorowego Oscara. A w ciągu kilkunastu kolejnych miesięcy Walt odebrał ponad 800 tys. listów zaadresowanych do sympatycznej myszki…

Przyjaciółka królewna

4-S_niez_ka_1

Talent i pasja Disneya sprawiały, że fanów kreskówek przybywało w szybkim tempie. W 1934 r. Disney podjął decyzję o nakręceniu „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków”. Był to pierwszy pełnometrażowy film animowany w historii kina. W dodatku – wbrew przewidywaniom krytyków –  odniósł spektakularny sukces, przynosząc Waltowi kolejnego Oscara, w bardzo nietypowej zresztą formie (siedmiu małych statuetek i jednej dużej).

Twórca kreskówkowego imperium wkładał w pracę całe serce. Do „Królewny Śnieżki” wybrał romantyczną muzykę Piotra Czajkowskiego. Premiera filmu odbyła się śnieżną zimą 1937 roku. Rok później reżysera nagrodzono kolejnym Oscarem. Tym razem  przyjął go z rąk uroczej Shirley Temple, znanej aktorki, która wówczas miała dziesięć lat. Do dzisiaj „Królewna Śnieżka” jest jednym z najpopularniejszych dzieł wytwórni, jedną z jego ikon.

 I z wyobraźni, i z książek

Oprócz postaci z własnej wyobraźni: Myszki Miki i Minnie, Kaczora Donalda, wilka Goofy’ego, psa Pluto, Walt Disney wprowadził na ekrany kin bohaterów znanych bajek i baśni, m.in.: Kopciuszka (1950), Alicję w Krainie Czarów (1951), Piotrusia Pana (1953), Zakochanego kundla (1955), Śpiącą Królewnę (1959) i 101 dalmatyńczyków (1961). Wszystkie produkcje spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności, a postacie na stałe zapisały się w historii kina. By dać widzom możliwość obcowania z ulubionymi bohaterami poza ekranem, Walt Disney postanowił zasiedlić postaciami z bajek kolejny produkt swojej wyobraźni: Disneyland, czyli gigantyczny park rozrywki.

W krainie zabawy

6-Disneyland

„Witam Was, Was wszystkich, którzy wchodzicie do tej szczęśliwej krainy: Disneyland to Wasza kraina. Tutaj starsi mogą przypomnieć sobie piękną przeszłość, a młodzi cieszyć się obietnicą pięknej przyszłości… Disneyland powstał, żeby spełniać marzenia, idee i plany, które stworzyły Amerykę i które – mam nadzieję – będą źródłem radości i inspiracji dla całego świata”.

Te słowa wypowiedział Walt Disney 17 lipca 1955 roku, w Kalifornii, otwierając pierwszy na świecie Disneyland. Twórca najbardziej znanego parku rozrywki dobrze wiedział co mówi: kilka dni wcześniej zabrał tam Lilian z okazji 30 rocznicy ich ślubu. Żona była pierwszym gościem Walta: przez kilka dni mieli Disneyland wyłącznie dla siebie i obydwoje świetnie się bawili.

W dniu oficjalnego otwarcia parku przed bramą zgromadził się potężny tłum – kilkadziesiąt tysięcy osób (mimo że organizatorzy przewidzieli zaledwie 10 tys. gości). Od tego czasu Disneylandów na świecie przybyło: wszędzie kuszą zabawą kolejne pokolenia dzieci i dorosłych. Każdego dnia bajkowe parki rozrywki odwiedzają tysiące ludzi na całym świecie.

7-Walt-Disney_Mickey-Mouse_2
Walt Disney został absolutnym rekordzistą Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Za życia aż 59 razy nominowano go do Oscara, a złote statuetki dane mu było odbierać aż 22 razy. O skali sukcesu świadczą jednak nie tylko liczby. Walt Disney na zawsze pozostanie królem bajkowego imperium, imperium, nad którym nie zachodzi słońce marzeń. Marzeń, które możemy spełnić, pisząc scenariusz własnego życia. Każdy z nas może stworzyć własną kreskówkę życia…

Tekst: Marta Marciniak

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline