Zamek Chambord: klejnot doliny Loary

Położony w malowniczej dolinie Loary Zamek Chambord,  jest jednym z najsławniejszych, najbardziej luksusowych i majestatycznych zamków we Francji. Odwiedzający są pod wrażeniem wspaniałej architektury, bogatych wnętrz oraz sławnych, spiralnych schodów. Westwing zaprasza na wycieczkę po zamku!

westwing-chambord-zamek2

Zamek Chambord – historia

Historia zamku Chambord rozpoczyna się wraz z wizytą francuskiego króla Franciszka I Walezjusza w północnych Włoszech. Król zakochał się w arcydziełach włoskiego renesansu i zapragnął wprowadzić ten styl do swojego nowego zamku. Architektem zaangażowanym do tego projektu był najprawdopodobniej Domenico de Cortona. Plan zamku nosi także znamiona fascynacji pracami Leonarda da Vinci, z którym de Cortona współpracował.

westwing-chambord-zamek3

Zamek Chambord był pierwszą tego typu budowlą, która łączyła funkcje obronne z estetycznymi. Fosa dookoła zamku także miała spełniać przede wszystkim rolę dekoracyjną, a nie chronić mieszkańców zamku przed natarciem wroga.

Budowa rozpoczęła się w 1519 roku, ale nie została ukończona za życia króla Franciszka I. Zamek był gotowy dopiero sto lat później, w 1685 roku, za czasów panowania Ludwika XIV i składał się w tamtym czasie z 440 komnat, 365 kominków i 77 klatek schodowych.

Perła Chambord

westwing-chambord-zamek6

Jednym z najbardziej interesujących elementów zamku jest spiralna klatka schodowa, która stanowi przykład stylu Leonarda da Vinci. Dwie spirale schodów skręcają się w tę samą stronę, ale nie krzyżują. Osoba, która idzie po jednych schodach nie spotka się z osobą idącą po drugich, choć obie będą się widziały. Schody wykonane z białego kamienia stanową centralną część kompozycji zamku. Zdobienia, które można tam zobaczyć, to arcydzieła francuskiego renesansu.

westwing-chambord-zamek7

Interesujące fakty dotyczące zamku Chambord:

  • W XVIII wieku w zamku znajdowało się laboratorium chemiczne hrabiego de Saint-Germain, dyplomaty, alchemika i okultysty.
  • Zamkowe sale i komnaty mogą jednocześnie pomieścić 2000 osób.
  • W 1981 roku zamek Chambord został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
  • Położony na 5540 hektarach park otaczający zamek jest jednym z największych parków w Europie.
westwing-chambord-zamek4
W zamku można podziwiać meble z XVIII wieku

Zdjęcia: Shutterstock / Living4Media

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline