Czarna tapeta

W kulturze europejskiej czerń przez wieki kojarzyła się ze smutkiem, melancholią, dramatyzmem. Wiek XX zdecydowanie zmienił jej symbolikę. Dziś kolor czarny kojarzy się z elegancją, wyrafinowaniem i luksusem. Szykowna, onyksowa marynarka czy gustowna „mała czarna” to współcześnie kwintesencja dobrego smaku. Podobnie rzecz się ma we wnętrzach – czerń jest obecnie na aranżacyjnym topie, obojętnie czy to tapeta ozdobiona pepitką, czy ciężkie zasłony tłoczone w atramentowe motywy. O ile jednak tkaniny są jedynie dodatkiem w pomieszczeniu, tak czarna tapeta tworzy bazę jego stylizacji. W poniższych akapitach radzimy, jak sprawić, aby czarna tapeta nie przytłoczyła wnętrza, a jedynie dodała mu charakteru.

czarna tapeta

Czarna tapeta — wyjątkowy design

Nic, tak jak czarna tapeta, nie skraca optycznie pomieszczenia. Ciemna ściana doskonale sprawdzi się zatem w długim, wąskim wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że, aby osiągnąć iluzję krótszego pokoju, należy wytapetować tylko jedną, frontową ścianę. Kolejnym istotnym aspektem jest jakość tapety. Najlepiej zdecydować się na produkt matowy, o strukturze winylowej – dzięki odpowiedniej powłoce jest sztywniejszy i trwalszy od tradycyjnych tapet papierowych. Brak połysku również ma swoje uzasadnienie. Czarna tapeta w wersji matowej jest zdecydowanie bardziej stylowa i łatwiej utrzymać ją w czystości.

Czarna tapeta… na tapecie

Barokowa czerń – to propozycja z charakterem, ale bezpieczna. Monochromatyczna czarna tapeta tłoczona w ozdobne powtarzające się wzory doda aranżacji klasy. Idealna zarówno do przedpokoju, jak i salonu czy sypialni. Wypukły deseń jest zazwyczaj lekko połyskliwy, co sprawia, że ściana wygląda bardzo efektownie i nie wymaga dodatkowych dekoracji.

Czarno-białe pasy – czarna tapeta w wersji monochromatycznej może ustąpić miejsca modnym pasom! W niewielkim pomieszczeniu, któremu pragnie się nadać efekt „wyższego sufitu”, najlepiej zaprezentują się paski pionowe. Wysokie, obszerne wnętrze stanie się bardziej przytulne, jeśli na jego ścianach zagości ten sam deseń, jednak w wersji poziomej.

Szach i mat – jeżeli abstrakcja jest Ci bliska, postaw na szachownicę. Jest to jednak pomysł znacznie odważniejszy, niż klasyczna, czarna tapeta. Aby uniknąć groteskowego efektu rodem z bajki „Alicja w krainie czarów”, zdecyduj się na oszczędne, biało-czarne motywy. Zarówno w kuchni, jak i w przedpokoju doskonale sprawdzi się szachownica w formie lamperii.

Czarna tapeta tablicowa – świetny pomysł do pokoju dziecięcego lub kuchni! Tego rodzaju tapety są zazwyczaj samoprzylepne, a producenci sprzedają je na metry bieżące. Po tapecie można do woli pisać i malować kredą, co sprawia, że nowy, ścienny dekor zależy wyłącznie od fantazji domowników. Tapetę mogą zdobić ulubione cytaty gwiazd, trudne do zapamiętania przepisy albo lista codziennych zakupów.

Glamour vs. Scandi

Czarna tapeta doskonale sprawdzi się w eleganckim wnętrzu w stylu glamour. W towarzystwie kruczoczarnych ścian przepięknie zaprezentują się połyskujące dodatki – kryształowe lustra, obrazy w złocistych ramach czy srebrne świeczniki. Czarna tapeta pokocha także biskupi fiolet. Purpurowe tkaniny będą wyglądać na jej tle bajkowo! Osobom, które podążają za trendem skandynawskim, z pewnością spodoba się stylizacja rodem z fińskiego loftu. Finowie uwielbiają przełamywać biel czarnymi akcentami. Ciemne bywają klosze lamp, dywaniki i dekoracje. Zdarza się także, że drapieżnego charakteru dodaje wnętrzu właśnie czarna tapeta.

Bez względu na to czy marzy Ci się biała stylizacja pełna kontrastowych, czarnych tonów, czy tajemniczy, barokowy buduar, w czerni z pewnością odnajdziesz morze inspiracji! Nie warto się jej obawiać, bo potrafi być piękna, intrygująca i nastrojowa – zupełnie jak noc.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline