Boże Narodzenie jak w górach

Jeśli marzysz o świętach jak z bajki, śniegowym puchu, niepowtarzalnej atmosferze i tradycyjnych ozdobach, w tym roku Twoje marzenie może się spełnić. Odwiedź z nami Miriam Hannemann, stylistkę z południa Niemiec, zobacz, jak można urządzić dom, by spędzić Boże Narodzenie jak w górach i dowiedz się, czemu Miriam ma 17 pudeł z gwiazdkowymi ozdobami!

boże narodzenie
W górskiej aranżacji nie liczy się precyzja. Rozłożone na podłodze skóry i pledy grzejące oparcia kanap sprawią, że wnętrze będzie wyglądało nonszalancko i stylowo.

Dom Miriam niełatwo znaleźć. Ukryty w lekkiej mgle i śniegu wygląda jak ze snu. Już od progu wita nas zapach ciasteczek, które Miriam piecze co roku dla swoich wnucząt, Lotty i Lumena, i córek – Meliny i Mahelii. Wyczuwające świąteczne zapachy psy Mara i Monty radośnie merdają ogonami. Miriam dużo podróżuje służbowo, dlatego Boże Narodzenie jest dla niej bardzo ważne – to czas, kiedy może wreszcie zaszyć się w swojej chacie, odpocząć i spędzić czas z rodziną.

boże narodzenie rustykalne dodatki
Miejsce przy kominku, gdzie możesz się rozluźnić i odpocząć, to najpiękniejszy prezent, jaki możesz sobie podarować w te święta. Jeśli nie masz kominka – wykorzystaj świece.

Od razu zakochałam się w tej chacie. To nie jest nowoczesny dom. Podłogi są nierówne, a ściany popękane, ale mnie podobają się niezwykłe rzeczy- mówi stylistka.

zaśnieżone boże narodzenie
pani idzie przez śnieg, boże narodzenie
boże narodzenie prawie jak w górach

W domu Miriam można poczuć się jak w górskiej chacie. Otaczająca natura zachwyca, a wszechobecne drewno: rustykalne belki, nierówne, ale dzięki temu swojskie i naturalne deski podłogowe i drewniane meble tworzą niezwykle przytulną atmosferę i podgrzewają temperaturę wnętrza. Drewniane elementy pięknie komponują się z czerwieniącymi cegłami kominka, czerwonymi poduchami rozłożonymi na sofie i mnogością czerwonych ozdób.

bożonarodzeniowy kolaż dekoracji
boże narodzenie
Drewno doskonale wygląda w towarzystwie rustykalnych dekoracji oraz wiklinowych dodatków. A jak udekorować drzwi? Girlandy i wieńce to swojskie i piękne dekoracje.

„Mam 17 pudeł ze świątecznymi dekoracjami – śmieje się Miriam. Moja rodzina jest bardzo przywiązana do tradycji i wszystkie dekoracje przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie. Choinkę wybieram razem z wnukami, a potem wspólnie ją ubieramy. To ogromna frajda dla mnie i dla dzieci”. Rzeczywiście – na pięknie przystrojonej choince połyskują już woskowe świeczki, a calutki dom wypełnia duch Bożego Narodzenia…i gór. Tuż obok kosza z drewnem stanęły stare drewniane narty, a na jednej ze ścian zawisły rustykalne łyżwy.

collage 3 boże narodzenie w stylu rustykalnym

Miriam udało się stworzyć przytulną zimową aranżację dzięki wykorzystaniu tekstyliów: ciepłych pledów, miękkich poszewek na poduszki, chodników, skór i obrusów. Dzięki nim we wnętrzu pojawiły się ciepłe kolory, ciekawe tekstury i radosne wzory.

collage 5 boże narodzenie i jego atmosfera

Zima potrafi zaczarować ogród. Na drzewach, trawach i krzewach osadza się szron, a szadź osrebrza gałęzie, ogrodzenia i sztachety płotów. Nawet pokryty śniegiem trawnik lśni jak najpiękniejszy dywan. „Śniegowa sceneria na zewnątrz jest równie ważna, co tradycyjne, rustykalne ozdoby wewnątrz” – zapewnia Miriam. Jej pięknie ozdobione okna zapraszają do kontemplowania zimy, zwłaszcza po zmroku, w nastrojowym świetle świec.

dom i podwórko na boże narodzenie
boże narodzenie - okna

Miriam zadbała także o otoczenie swojej górskiej – niegórskiej chaty.  Przystrojone jednokolorowymi lampkami drzewko, rustykalne i naturalne ozdoby wyeksponowane jakby od niechcenia w różnych częściach ogrodu sprawiają, że wszystko wygląda jak zaczarowane.

boże narodzenie w ogrodzie
Jeśli ogród wydaje się płaski i monotonny, spróbujmy ustawić skrzynkę, taczkę, podest, aby stworzyć ciekawą, wielopoziomową krainę.

Wszystko wygląda pięknie. Pani domu rozsiada się z książką na sofie w biało-czerwoną kratę. Leżący przy jej stopach pies przeciąga się leniwie. Radosny ogień trzaska w kominku. „Jeśli Boże Narodzenie, to tylko rodzinnie, przytulnie i tradycyjnie, tak jak w górach” – zapewnia Miriam na pożegnanie.

Zdjęcia: André Reuter/House of Pictures
Stylizacja i historia: Miriam Hannemann/House of Pictures

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline