Cudowna kraina

Fasada domu bywa zwodnicza. Jak to w Berlinie: stara kamienica kryje nowoczesne i piękne wnętrze. Thorsten Berger, stylista, redaktor mody i urody otwiera je przed nami. To prawdziwa lekcja stylu.

Pracuje w Berlinie i Monachium. Mieszka w stolicy Niemiec. Kim jest Thorsten Berger? Przede wszystkim estetą. To słowo najlepiej określa temperament duszy właściciela mieszkania… Każdy fragment jego wnętrza jest starannie zaplanowaną aranżacją. Porcja klasyki zderzona z porcją nowoczesności. Uderza miłość do klasycznych mebli i kolorów. W tym otoczeniu świetnie odnajduje się nawet pies Fritz, którego Thorsten dwa lata temu wziął ze schroniska. Thorsten jest poszukiwaczem skarbów: mebli, pięknych przedmiotów… W tym celu regularnie przetrząsa Internet, śledzi aukcje, odwiedza galerie, pchle targi, antykwariaty… Efekty są imponujące. Udało mu się zdobyć przedmioty unikalne, rasowe meble, które potem umieszcza w wyjątkowych konfiguracjach. Ma do tego talent.

2Cudowna-Kraina

Thorsten często urządza kolacje dla przyjaciół. Jadalnia i salon zostały zainspirowane tradycyjnym berlińskim salonem. Dlatego środek jadalni zajmuje wielki, biały stół, który otaczają krzesła Marcela Breuera, z wiklinowymi siedziskami i oparciami, wykonane dla Thoneta Thorstena. Na podłodze klasyka – czarno- biały dywan w graficzny wzór. Ściany w delikatnym odcieniu rozbielonej szarości zapewniają jadalni miłą aurę. Autor wnętrza uwielbia świeże kwiaty. Te peonie, w pięknym morelowym kolorze, są prezentem od gości. Sam właściciel najczęściej kupuje jednak do domu białe kwiaty.

3Cudowna-Kraina

Część wypoczynkową salonu tworzą nastrojowe meble w smakowitym kolorze karmelu, ustawione na pięknym parkiecie o rysunku kwadratów. Rasowe są też korpusy lamp z graficznymi wzorami. Nad fotelem –  sześć grafik niemieckiego malarza i rzeźbiarza, Georga Baselitza. Thorsten jest znawcą sztuki. Regularnie odwiedza berlińskie galerie, w tym Weekend, której właściciele „mają oko” do odkrywania talentów. – Dzięki nim w ubiegłym roku poznałem artystę o nazwisku Radu Belcin – mówi Thorsten. I zamówiłem u niego dwa zdjęcia.

4Cudowna-Kraina

– Uwielbiam połączenie drewna i mosiądzu – mówi Thorsten. Mosiężne nogi stołów i ciepłe drewno to rasowe połączenie. Mosiądz ma piękny kolor. Bardziej dyskretny niż złoto.

Kolejny dowód: komoda w stylu biedermeier z oryginalnymi mosiężnymi okuciami. Mebel, który jest rasowym przykładem stylu to rodzinna pamiątka. Piękne orzechowe drewno zdobi wnętrze. Ale Thorsten przeznaczył komodzie jeszcze jedną nową funkcję: jest domowym barem.

6Cudowna-Kraina

Dumą właściciela jest też słynny fotel z winylowej żyłki oraz czarny stolik na stalowych łóżkach. Ten zestaw to kolejny starannie zaaranżowany kadr mieszkania. Inną pasją gospodarza jest kolekcjonowanie wazonów. Z białej porcelany, które potem trzeba odpowiednio wyeksponować.

7Cudowna-Kraina

Komoda, którą Thorsten nabył na wyprzedaży w ambasadzie amerykańskiej, to świetny przykład oryginalnego Bauhausu. Na ścianie męskie akty, których autorem jest Winston Tr, kolega właściciela mieszkania. A na komodzie przysiadło na dłużej stado papug z najlepszej porcelany Furstenberg. Thorsten jest kolekcjonerem dobrej porcelany.

8Cudowna-Kraina

Sypialnia powinna być urządzona przytulnie i raczej skromnie – uważa Thorsten. Komoda należała kiedyś do  prababki właściciela, pochodzi z sypialni bawarskiego chłopa. Czarny fotel „Eams” to ikona wzornictwa.

Mebel, który jest teraz także stolikiem nocnym, to miejsce szczególnie naznaczone sztuką: jest tu i kubek Fornasettiego, i linoryt w ramce,  dzieło Kera Tilla, i czarna papuga z porcelany Furstenberg, rzadki okaz pokojowy.

9Cudowna-Kraina

Łazienka, która znajduje się obok sypialni, przypomina ekskluzywną perfumerię. Thorsten, jako redaktor urody, również w tej dziedzinie ma wiele do powiedzenia. Na kosmetykach zna się z pewnością o wiele lepiej niż niejedna kobieta. Na blacie marmurowej umywalki – wszystkie ulubione kosmetyki właściciela, w pięknych stylowych pojemnikach. To też lekcja stylu.

5Cudowna-Kraina

Klasyka, nowoczesne wzornictwo, duże wyczucie stylu, proporcje, konsekwencja stylistyczna to dobre tropy przy urządzaniu mieszkania. Thorsten doszedł dokładnie tam, dokąd chciał dojść: do stworzenia własnego miejsca na ziemi. Zaaranżował je z wielką starannością, umiejętnie łącząc elementy stylowe i nowoczesne.

Są tu i styl, i spokój, i dobra aura. Bo mieszkanie powinno być cudowną krainą.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline