Dobrze nakreślone

Zuzanna Masini mieszka w centrum Mediolanu. Jej światem zawodowym są „kreskówki”, na co dzień robi filmy animowane. Nam opowiedziała o innym projekcie: swoim mieszkaniu, które jest naprawdę niezwykłe: bardzo autorskie. Na jego wnętrzu silnie odcisnęła się wyobraźnia właścicielki, jej erudycja i wrażliwość.

1Dobrze-nakreslone

Siedzimy w pięknym dwupoziomowym apartamencie. Zuzanna stawia na stole porcelanowy czajnik z gorącą herbatą. Żeby oswoić sytuację rozmowa zaczyna się od odpowiedzi na pytania kwestionariusza Prousta:

Główna cecha twojego charakteru : Instynkt /spontaniczność, ponieważ robię wiele głupich rzeczy naraz – śmieje się Zuzanna.

Cechy, których szukam u mężczyzn: Pasja, energia, poczucie odpowiedzialności, duża inteligencja i poczucie humoru. Mogę również dodać autoironię. To wszystko.

Cechy, których szukam u kobiet: Naturalność, poczucie humoru, uśmiech…

Moja główna wada: Niepewność plus kropla egoizmu.

Najszczęśliwszy dzień twojego życia: Wszystko jest przede mną. Dopiero się wydarzy!

Ulubieni autorzy książek: Marquez – moja pierwsza miłość; Szekspir – po prostu geniusz, Jakub ze „Sklepów cynamonowych” Schulza; wprawdzie nie jest to pisarz, ale postać niezwykła, wielowymiarowa, złożona… Kocham go jak ojca.

Dar natury, który chciałbym posiadać: Piękny głos, genialny umysł…

Najlepszy prezent, jaki kiedykolwiek dostałaś: Dach pod którym mieszkam…

Obecny stan mojego umysłu: Ekscytacja, radość, optymizm, niepokój, ciekawość. Ja wciąż dorastam i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co mnie czeka…

Zuzanna jest piękna. Ma nie tylko piękną twarz. Piękna jest też jej dusza. To dziewczyna o romantycznym usposobieniu. Jest w niej i wdzięk, i nostalgia…
Zaczynamy rozmowę, trema ustępuje, Zuzanna nabiera pewności siebie i po chwili otwiera drzwi do swojego fantastycznego mieszkania, jej królestwa…

2Dobrze-nakreslone

Przy wejściu do salonu wita nas szafa-biblioteka, obudowana pięknym drewnem w kolorze cynamonu. Mebel w stylu vintage od razu zdradza nostalgiczny temperament właścicielki. Największą pasją Zuzanny są książki, wszystkie, od klasyki, którą zbiera, po komiksy, szczególnie z serii „Dylan Dog”, którego bohaterem jest detektyw stworzony przez Tiziano Sclavi’ego. Eklektyczny wystrój mieszkania odzwierciedla miłość właścicielki do literatury. Zuzanna śmiało zestawia elementy industrialne, pop, stylowe oraz meble współczesne. –Dom musi być ciepły i przyjazny. Próbowałam odtworzyć w domu atmosferę studia, które mój tata stworzył w moim rodzinnym domu – wyjaśnia z nostalgią w głosie. Jej mieszkanie w Mediolanie składa się z części dziennej, otwartej i nocnej – prywatnej, na którą trzeba wspiąć się po schodach…

3Dobrze-nakreslone

Książki to dominujący element wnętrza. Część kolekcji Zuzanna trzyma na prostym regale, ustawionym na ścianie między oknami. Takie rozwiązanie pozwala na swobodny dostęp do zawartości półek, ale też wprowadza do wnętrza symetrię, dzieląc salon niemal na trzy nawy, na trzy strefy funkcjonalne.

Miks starego i nowego jest sprawdzoną metodą na zbudowanie przyjaznego nastroju. Strażniczką drzwi wejściowych jest intarsjowany sekretarzyk z pięknego orzechowego drewna. Wyposażony w praktyczne szuflady służy jako pomocnik na wiele potrzebnych drobiazgów, ale też zdobi przedpokój.

4Dobrze-nakreslone

Pod schodami znalazło się miejsce na telewizor. Na wprost ekranu – fotel w stylu vintage, obity czekoladową skórą, o przetartej, rasowej fakturze. – To doskonały przyjaciel – mój Zuzanna. Uwielbiam tu siadać, myśleć, czytać…

Ta część mieszkania jest przykładem udanej proporcji między stylem retro i nowoczesnym. Nad kanapą półka wypełniona – oczywiście – książkami. Telewizor umieszczono na stylowym kufrze, a na środku stolik „Ding”, okaz współczesnego dizajnu. Z góry nad wszystkim czuwa charakterystyczny ślimak biblioteczki „Spiral Stairs” (Kartell).

5Dobrze-nakreslone

Jakby to mogło się zdarzyć, żeby miłośniczka literatury, w tym klasyki, przeszła obojętnie obok „Pinocchio service table”, stolika-ikony dizajnu o zdecydowanie literackiej proweniencji? Ten mebel to również przykład zasady, że dobre wzornictwo się nie starzeje. Aż trudno uwierzyć, że Luigi Baroli i Enrico Baleri zaprojektowali go w 1918 roku.

Kolejny evergreen to Thonet. Owalny, biały stylizowany stół w wianuszku ciemnych thonetowskich krzeseł. Łagodne linie mebli wprowadzają do wnętrza spokój. Obok stołu – biała witryna, o stylistyce inspirowanej sprzętami medycznymi. Nie ma wątpliwości, że znajdujemy się coraz bliżej strefy kuchennej: zaświadcza to również kultowy plakat kultowego napoju…

6Dobrze-nakreslone

Przy wejściu do kuchni dyskretna komoda, pomalowana satynowym lakierem w kolorze satynowanego srebra. Neutralna baza mieszkania pozwala zaistnieć kolorowym akcentom.

7Dobrze-nakreslone

Kolorowe kule lamp „Metalspot Balun”, umieszczone na różnych wysokościach są jak statki kosmiczne. Tak samo atrakcyjnie wyglądają z poziomu parteru, jak i piętra.

8Dobrze-nakreslone

Kuchnia też jest miejscem dokonań twórczych. Zuzanna lubi gotować i robi to chętnie. Wnętrze jest bezpretensjonalne: dyskretne i neutralne. Na takim tle pastelowe lampy w stylu vintage i błękitny Smeg mają duże szanse, by zaistnieć pełnym blaskiem. Dyskretny urok mają też inne kultowe kuchenne przedmioty: ekspres do kawy Bialetti i kolorowe książki z przepisami.

9Dobrze-nakreslone

Aby dotrzeć do sypialni musimy wspiąć się na solidne żelazne schody. Wąski korytarz prowadzi wprost do sypialni, romantycznej i pełnej wdzięku. Charakterystycznym motywem mieszkania Zuzanny są miękkie perskie dywany, które nie tylko tłumią dźwięki, ożywiają wnętrze, ale jak każda stylowa tkanina – ocieplają je optycznie.

Ściany sypialni są różowe. To dobre tło nie tylko do wypoczynku, ale też jako baza dla akcentów w stylu pop: obrazu Betty Boop i lampy „Amanita”. Komodę z początku XX wieku Zuzanna odziedziczyła po swojej ciotce.

10Dobrze-nakreslone

Oryginalne łóżko Zuzanna umieściła na stylowym podświetlanym postumencie z witrażowymi szybkami. – W tym pokoju bohaterem jest światło – zdają się mówić lampy. Jest wśród nich słynna „Lucellino” Inga Maurera (nad łóżkiem), którą Zuzanna dostała w prezencie od przyjaciół.

Łazienka to kwintesencja kobiecego stylu. Dobrze służy relaksowi. Która z nas nie chciałaby zanurzyć się w różowej poświacie wnętrza i mieć nad głową uroczą mozaikę przedstawiająca czarodziejskie róże…

11Dobrze-nakreslone

W domu animatorki filmów rysunkowych, honorowe miejsce zajmują komiksy. Zwłaszcza kultowe. Zuzanna ma całe kolekcje książeczek ze znanymi bohaterami. Są wśród nich i słynne „Fistaszki“.

 

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline