Dom na Sekwanie

Żeby żyć z dala od zgiełku metropolii, wcale nie trzeba z niej wyjeżdżać. Udowodniła to Stefania, która wraz z rodziną zamieszkała na pokładzie barki niedaleko Paryża, w Levallois-Perret. Z myślą o własnej rodzinie i innych „barkowiczach” założyła firmę Easy River, która ma ułatwiać życie innym mieszkańcom statków. Gościnnie otworzyła przed nami drzwi własnego domu.

1-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_27

Skąd ten „wodny” wybór?

To proste – kocham wolność, kocham to uczucie, które towarzyszyło mi, kiedy spędzałam czas na łodzi. Barka przywołuje najlepsze wakacyjne wspomnienia.

2-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_13

Jak najlepiej zaprojektować przestrzeń do życia?

Po pierwsze – należy pamiętać o wielu źródłach światła. Nasza „przestrzeń życiowa” jest zwrócona w stronę Sekwany – barka ma wiele okien i liczne przeszklenia, a pomieszczenia są wysokie, by światła było we wnętrzu jak najwięcej. Tarasy zaprojektowano w ten sposób, aby jak najlepiej wykorzystać perspektywę otoczenia.

3-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_19
4-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_4

Podstawowa koncepcja aranżacji wnętrza?

Pozostaliśmy przy materiałach wyjściowych – drewnie, stali i szkle. Chciałam mieć stylowe poddasze o dość minimalistycznym wystroju i przestronny salon.

5-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_5

Dlaczego zależało Ci na naturalnych materiałach?

Z dwóch powodów – tego wymagał kontekst, czyli otoczenie i nie chciałam niszczyć flory. Na tarasach mamy egzotyczne drewno, umywalki w łazience są zrobione z kamienia z Bali.

8ab-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_7

Twoje ulubione miejsce w domu?

Kuchnia z dużą wyspą pośrodku. Tu spotykamy się z przyjaciółmi, spędzamy czas w gronie rodziny, tu gotujemy, jadamy, tu dzieci odrabiają lekcje i się bawią. To wielofunkcyjna część wnętrza – bardzo potrzebna, służy integracji.

Czym różni się życie na wodzie od życia na lądzie?

Rytmem pór roku. Tu przeżywa się je inaczej. Wszystko płynie, zmiany odbywają się łagodnie. Naszym siedliskiem jest rzeka. To sposób na życie. Wady? Jest ich tak niewiele, że nie warto o tym mówić.

6-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_9

Na czym polega niezwykłość tego miejsca?

Co roku wiosną nasze tarasy toną w zielonych trzcinach, w których znajdują się gniazda wylęgowe ptaków. Przez ponad miesiąc codziennie możemy je podglądać.

Życie na wodzie to nie tylko przyjemność. Życie to także sprawy przyziemne, zakupy, remonty, szkoła itd.
Z myślą o „barkowiczach” założyłam firmę Easy River, która świadczy różne usługi – zajmujemy się administracją, zarządzaniem, konserwacją, czyszczeniem, stolarką, oferujemy dostawę zakupów. Jak widać woda to sposób na życie w dosłownym tego hasła znaczeniu.

Przy adaptacji barki na dom korzystaliście z pomocy architekta?

Kupiliśmy łódź, na której był już, zaprojektowany przez inżyniera budowy okrętów, dodatkowy poziom pokładu. Z architektem konsultowaliśmy techniczne aspekty budowy, głównie dotyczące rekonstrukcji. W tej sprawie przepisy są bardzo surowe, nie można działać samowolnie.

7ab-Westwing_Magazine_HomeStory_Houseboat_3

Kto decyduje się na życie na barce?

Głównie artyści, którzy chcą żyć w sposób niestandardowy, oryginalny. Większość z nas „barkowiczów” to ludzie po trzydziestce lub czterdziestce, mający rodziny i dzieci.

Czy jeszcze powrócicie na ląd?

Nie. Wprawdzie tę barkę będziemy musieli opuścić, ale tylko po to, aby zamieszkać na innej. Z doświadczenia wiem, że większość ludzi, którzy opuszczają statek robi to nie z wyboru, a z konieczności…

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline