Praskie mieszkanie w stylu nordic

Dzisiaj zaglądamy do przytulnego mieszkania w Pradze. Drzwi otwiera nam Veronika Kletenská, właścicielka e-shopu, stylistka wnętrz i autorka bloga My White Obsession.

Do praskiego mieszkania Veronika przeprowadziła się z rodziną półtora roku temu. Pierwszym pomieszczeniem, do którego nas wprowadza jest pokój dzienny: „To centrum domu“, twierdzi. „W dzisiejszych czasach salon zwykle jest pomieszczeniem 3 w 1, ponieważ łączy się aneksem kuchennym i kątem jadalnianym. U nas nawet 4 w 1, bo znajduje się w nim jeszcze miejsce do pracy. Zmieszczenie tylu funkcji na niecałych 30 m2 nie było łatwym zadaniem. Na tak niewielkiej przestrzeni szczególnie ważne jest ujednolicenie wystroju pod względem kolorystycznym i dbałość o prostotę form“.

Aranżacja jest bardzo harmonijna, nie mogliśmy więc nie zapytać, jak przebiegało urządzanie mieszkania, a także czy Veronika korzystała z pomocy architekta. Jej odpowiedź w ogóle nas nie zaskoczyła. „Sama zajmuję się projektowaniem wnętrz, więc nie potrzebowałam pomocy architekta. Miałam jasną wizję wystroju, musiałam ją tylko przystosować do tej konkretnej przestrzeni, co wymagało paru ustępstw i kompromisowych rozwiązań. Najważniejszy był projekt kuchni, ponieważ jest częścią pokoju dziennego. Chciałam, żeby sprawiała wrażenie kompaktowej i nie dominowała nad częścią wypoczynkową. W reszcie pomieszczenia tak ustawiłam meble, żeby tworzyły niezależne, niekolidujące ze sobą strefy. Sporo uwagi poświęciłam doborowi oświetlenia, bo to ono w znacznej mierze sprzyja komfortowi życia. Na końcu skupiłam się na zabiegach upiększających, czyli wyborze dekoracji i tekstyliów, nadających wnętrzu charakter.

Całe życie Veroniki zmieniło się wraz z narodzinami jej córki Leontýny. Na pytanie, jakie jest jej ulubione miejsce w mieszkaniu, bez wahania odpowiada pokój dziecięcy. Tam blogerka mogła puścić wodze fantazji i w pełni ujawnić swoją kreatywność.

„Wszystko kręci się wokół naszej córuni, więc jej pokoi także jest najważniejszy. Sami wiecie – dziecko zawsze na pierwszym miejscu“.

„Jak to jest mieć małą córeczkę i białe mieszkanie?“ – pytamy. „Często zadaje mi się to pytanie i zawsze odpowiadam, że zupełnie normalnie! W ogóle nie mam wrażenia, że muszę sprzątać cześciej niż inne mamy. Przeciwnie – uważam, że białe wnętrze jest bardzo praktyczne i łatwe do utrzymania w porządku“. „Z czego w swoim mieszkaniu jesteś najbardziej dumna?“ „Wszyscy nasi goście zawsze podziwiają wspomniany już pokoik córki, więc raczej z niego“. A my podzielamy te zachwyty!

„Na co Twoim zdaniem powinno zwracać się uwagę podczas urządzania mieszkania?“ „Zdecydowanie namawiam, aby każdy, zanim zacznie urządzać swój dom, zastanowił się, co lubi i jasno sprecyzował, w jakim stylu ma być utrzymana jego aranżacja. Istotne jest, by nie dać się ponieść zakupom. Z własnego doświadczenia wiem, że nieprzemyślana wyprawa do sklepu i wybieranie produktów, które wpadły nam w oko, finalnie wcale nie musi się opłacić. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w ten sposób pozbawiają się harmonijnej stylizacji wnętrza. Powinno się również brać pod uwagę otoczenie, w jakim znajduje się mieszkanie. Trudno jest stworzyć paryski styl w bloku z plastikowymi oknami czy wprowadzić prowansalski klimat do futurystycznego budynku“

„Co byś zmieniła w swoim mieszkaniu?“ „Sporo! Jestem perfekcjonistką, więc oczywiście nigdy nie będę w 100% zadowolona. Zawsze znajdzie się coś, co można ulepszyć“.

 

Autorka tekstu: Monika Alberovská w ścisłej współpracy z Veroniką Kletenską

Tłumaczenie: Edyta Zielińska

Fotografie: Veronika Kletenská

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline