Według Odette

Odette Simons we wrześniu 2014 r. została dyrektor stylu holenderskiego Westwing. Dodatkowo pracuje jako stylistka wnętrz dla telewizji oraz różnych magazynów, a jej wieloletnią pasją jest projektowanie. Niedawno, wraz z chłopakiem, urządziła swoje mieszkanie w Hadze. Zaprosiła nas do niego i odpowiedziała na kilka naszych pytań.

Dom Odette leży na granicy dwóch dzielnic Hagi: prestiżowej Statenkwartier i „luzackiej” Scheveningen. Właścicielka mieszka tu od 20 lat. „Pamiętam dzień, kiedy wraz z rodzicami zjawiliśmy się tu po raz pierwszy. Od razu poczułam się jak u siebie” – mówi Odette. Ten dom, w którym jest tyle wspomnień z dzieciństwa, daje jej spokój i wiele radości. „Minusem jest to, że nienawidzę każdego ranka, kiedy muszę wychodzić do pracy”– dodaje.

Co najbardziej lubisz w swoim domu?

Jasność! Ilość światła… To zasługa wielkich okien, wysokich pomieszczeń i ścian pomalowanych na jasne kolory… Mamy w domu dużo przestrzeni. Nic nas nie ogranicza…

1_J5B9794WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Trzymasz się określonej palety kolorów…

Wybrałam różne odcienie szarości oraz neutralny kolor ścian. Lubię kolory sprane, niezbyt łatwe do zdefiniowania. Takie tło jest zawsze eleganckie, nie narzuca się, nie męczy, a do tego daje duże pole do popisu w aranżacji. Z takim rozwiązaniem można sobie pozwolić na kolorowe akcenty.

2a_J5B8756WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Twoje najmilsze wspomnienie związane z tym domem…

Najmilsze wspomnienia wiążą się z dzieciństwem, z moją rodziną. Kiedy się tu wprowadzaliśmy, moja siostra wymyśliła, że na inaugurację odtańczymy jakiś szalony taniec. Zaczęłyśmy kręcić piruety na całą szerokość salonu, od ściany do ściany, wciągając do zabawy naszą mamę. Ona nie do końca była tym zachwycona. My z siostrą bawiłyśmy się jednak wspaniale, w przeciwieństwie do naszych przyjaciół, którzy obserwowali to z bezpiecznej odległości.

3_J5B8789WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopiekopie

Co sprawia, że ten dom jest wyjątkowy?

Najbardziej wyjątkowe jest to, że mój dom ma odwrócony układ funkcji. Sypialnię zlokalizowaliśmy na parterze, a nie na górze, jak to jest w większości domów. Żeby cieszyć się widokiem morza i latarni, nie musimy wspinać się po schodach… Natomiast na górze mamy salon, połączony z tarasem i jeszcze dodatkowy taras na dachu…

4_J5B3252WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER--BY-FEMFOTOGRAFkopie

Jak można opisać styl swojego domu?

Lubię wiele rzeczy; naturalne materiały drewno, wiklinę, len, bawełnę, wełnę. Lubię także materiały surowe: stal, szkło… Uwielbiam styl lat 60. i 50. Faktycznie mój dom jest zbiorem różnych inspiracji, jest eklektyczny. Każdy przedmiot może opowiedzieć swoją historię…

5_J5B9694WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie
6_J5B8861WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopiekopie
7-DO-WYKADROWANIA

Który przedmiot uważasz za arcydzieło?

Zielony fotel „Artifort”. To był mój pierwszy zakup, gdy jeszcze mieszkałam sama. Na początku był fioletowy. Kiedy przeprowadziłam się do tego domu, postanowiłam zmienić mu tapicerkę na zieleń butelkową. Teraz fotel stoi w salonie, na honorowym miejscu przy stole, który moja mama kupiła na pchlim targu.

8_J5B9819WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Kuchnia to też znakomity przykład gry szarościami…

Tak jest tu kilka odcieni szarości, które wpływają na siebie nawzajem. Na tym tle świetnie rysuje się szmaragd lodówki i inne morskie, rozwodnione kolory.

9Odette

Pierwsza zasada dobrze urządzonego domu…

Uważam, że najważniejsze jest to, by stworzyć dobry, przyjazny nastrój. Domu nie urządza się raz na zawsze. Nie należy też bać się zmian. Nie znaczy to jednak, że zmiany mają być radykalne. Najważniejsza jest baza. Wtedy, nawet poprzez zakup nowego mebla czy drobnych przedmiotów jak pufa czy krzesła, wnętrze się zmienia, zostaje odświeżone…

Recepta na dobry sen…

Duża sypialnia, wygodne łóżko, neutralna paleta barw…

10_J5B9540WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Dekoracją mogą być przedmioty zwyczajne, użytkowe…

Tak. Mam szczególny sentyment do takich przedmiotów. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni klucz w aranżacji: to może być na przykład kolor, materiał lub kształt. Lubię tworzyć kolaże przedmiotów, często zapomnianych… Z tego powstaje nowa jakość.

11_J5B8614WESTWING-BINNENKIJKER-ODETTE-SIMONS-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Kolejnym niestandardowym wnętrzem jest łazienka…

Jestem z niej naprawdę dumna. Zaprojektowałam ją sama i teraz uwielbiam w niej przesiadywać. To idealne miejsce na to, by się zrelaksować. Potrafię godzinami siedzieć w wannie, z dobrą książką. Lubię też odpoczywać w kąpieli w otoczeniu świec…

12_J5B8689WESTWING-ODETTE-SIMONS-BINNENKIJKER-BY-FEMFOTOGRAFIkopie

Dokończ trzy kolejne zdania:

Późnym wieczorem w salonie…
„…leżę na kanapie z moim chłopakiem, popijając herbatę i zajadając się czekoladą”.
Rano w ciągu tygodnia, korzystam z kuchni…
„…aby bardzo szybko sklecić coś na śniadanie, i aby mój mężczyzna nakarmił naszego kotu Jaapa”.
W niedzielę salon jest miejscem…
„…w którym sadowię się wygodnie na moim zielonym fotelu, patrzę w niebo, a potem zabieram się za przeglądanie wielkiego stosu magazynów”.

13

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline