Z wizytą u Alexandry

Alexandra Tobler – emocjonalnie, twórczo i bez wielkich marek

Sukienka boho, elegancki czarno-biały zestaw czy po prostu jeansy? Nowoczesny fotel czy ręcznie robiony wschodni dywan? Dla niej im mniej markowo, tym lepiej. Zarówno w modzie, sztuce, jak i wystroju wnętrz Alexandra Tobler, Dyrektorka Stylu brazylijskiego Westwing, kieruje się jedną prostą zasadą: tylko to, co czujesz, będzie wyglądało dobrze i autentycznie.

1-Photo_Credits___Paula_Branda_o__3_

Nienasycony apetyt na innowacje

Czy to my budujemy nasze kariery, czy też one budują nas? Dla Alexandry z czasem jej praca przekształciła się w hobby, a przekonanie, co chce robić w życiu, przyszło całkiem wcześnie. „Kiedy postanowiłam, że chcę studiować architekturę? Gdy miałam 15 lat!” Ukończyła uniwersytet, a następnie rozpoczęła równocześnie studia z wzornictwa przemysłowego w Brazylii oraz projektowania przestrzennego w Mediolanie.

Po powrocie do Brazylii dostała staż w Gradiente, gdzie spędziła dwa lata, po czym zaczęła pracę w interdyscyplinarnym studiu Indio da Costa’s,  w którym jej szerokie horyzonty i bogata wiedza mogły zostać w pełni wykorzystane. „Byłam zaangażowana w przeróżne projekty – od klamek po sprzęty domowe, a także wanny i meble” – wspomina.

„Zawsze chciałam zajmować się wzornictwem przemysłowym. Produkcja na dużą skalę jest dla mnie fascynująca. Myśl, że ten sam produkt stanie w 300 000 całkiem różnych domów, robi wrażenie.”

4ab-Photo_Credits___Paula_Branda_o__21_

Potem przyszedł czas rozważań i głębokiej refleksji na temat roli projektanta i samego produktu. Zdecydowała się na kolejne studia, tym razem z komunikacji wizualnej w Instytucie Sztuki w Bostonie. Tam ze świata trójwymiarowego przeszła do 2D i rozwinęła się na innych twórczych frontach.

Przez cały ten czas Alexandra nadal zajmowała się rozwojem produktów, ale na mniejszą skalę. Stworzyła też własną markę modową, która produkuje rocznie dwie kolekcje. Rok 2008, obok doskonałej sytuacji zawodowej, przyniósł także wspaniałą zmianę w życiu osobistym: narodziny Sofii.

Kiedy mała miała kilka miesięcy, zamiłowanie do architektury i dekoracji wnętrz dało o sobie znać i młoda mama zaczęła pracę dla Esther Giobbi. Wreszcie mogła połączyć swoje umiejętności i wiedzę z rozwoju produktu. W tym gorącym czasie przyszła na świat Julia, druga córka Alexandry, pojawiły się też nowe wyzwania: praca w Westwing i poszukiwanie nowego domu.

2--Photo_Credits___Paula_Branda_o__15_

„Każdy przedmiot mówi coś o mnie, każdy z nich ma także swoją historię. Znalazły się tu, ponieważ były częścią mojego życia w różnych jego momentach, a równocześnie są całkiem niezależne. Jeśli kupuję coś nowego, to dlatego, że wzbudza to moje emocje, w jakiś sposób mnie dopełnia. Lista życzeń jest nieskończona, bo projektowanie to moja wielka miłość, a nowe, fascynujące pomysły będą się pojawiały zawsze”.

Dom pełen emocji

„Kiedy zaczęłam poszukiwania domu, nie miałam sprecyzowanego celu. Oglądałam przeróżne miejsca: i ukryte w ślepych uliczkach, i penthouse’y. Pewnego dnia trafiłam na ten apartament – i wszystko zaczęło mieć sens”.

3-Photo_Credits___Paula_Branda_o__20_

Zaprojektowała remont krok po kroku, każdy szczegół dostosowując do potrzeb rodziny. A na krótko przed wielką przeprowadzką dołączyła do nich Stella, najmłodsza córka Alexandry. Trzy radosne i twórcze siostry to dzisiaj 7-, 6- i 4-latka.

Tylko dla dziewczyn

Dom o powierzchni 240 metrów kwadratowych pozwalał na stworzenie dziewczynkom osobnego salonu. Widać go już od progu wraz z połączoną z nim kuchnią. „Muszę je mieć ciągle na oku i móc się z nimi bawić” – śmieje się ich mama. Na końcu pomieszczenia stoi pięciometrowa drewniana skrzynia na zabawki, która pozwala łatwo ukryć cały bałagan. 3,5-metrowa kanapa to doskonałe miejsce na filmowe dni z popcornem. Pozostała przestrzeń jest otwarta, tak by dzieci mogły swobodnie biegać i bawić się.

6ab-Children_Picture___Evelyn_Mu_ller___Casa_Claudia_Magazine__May_2015

W pokoju dziewczynek zabawa nigdy się nie kończy. Jego wystrój jest wesoły, praktyczny i nieoczywisty. Wyraża on całą słodycz matczynej natury Alexandry: „Wyobraziłam sobie sen o pokoju, przypominającym zaczarowany ogród, niemal jak w „Alicji w krainie czarów”.

7-Photo_Credits___Paula_Branda_o__32_

Przejdźmy teraz do jej prywatnej części i zobaczmy, jakie rozwiązania zastosowała w swoim pokoju. Ze względów praktycznych połączyła dwie sypialnie i dwie łazienki w jeden większy pokój z garderobą i dużą łazienką, tak jak chciała. Komfort zapewnia podwójne łóżko i ocieplająca wnętrze ściana za nim, pokryta starymi drewnianymi deskami.

Pokój rodzinny

Wchodząc po schodach na górę, dojdziemy do wyjątkowej części domu Alexandry. Pierwotnie poziom ten stanowiła całkowicie otwarta przestrzeń z basenem: „Dla mnie to nie miało sensu: mieć takie duże mieszkanie i tak mało miejsca do codziennego użytku”. Dlatego urządziła tu salon z wyjściem na taras. Kuchnia, stół, salon, taras i grill pozwalają dorosłym spędzać tu komfortowo czas i zapraszać przyjaciół. „Drugie piętro to najbardziej „moja” część tego domu”.

10-Photo_Credits___Paula_Branda_o__5_

Także i tutaj na podłodze znajduje się polerowany beton, obecny we wszystkich pokojach, w kuchni, pralni i w łazienkach. Chcąc uzyskać jednolity efekt w całym mieszkaniu, Alexandra zdecydowała się na jeden rodzaj podłogi. Beton w połączeniu z surowymi cegłami przywodzi na myśl styl industrialny, widoczny w projekcie całego domu.

11ab-Photo_Credits___Paula_Branda_o__4_

Wszystko ma swoją historię

Żyrandol otrzymany w spadku, kolekcja świeczników, turecki patchworkowy dywan, obrazy, które sama namalowała… Nie sposób wskazać jeden jedyny przedmiot, który oddałby pełnię twórczej duszy i wyrafinowanego smaku estetycznego Alexandry.

8-Photo_Credits___Paula_Branda_o_Living_room

Odziedziczona po babci para foteli zyskała nowe, nieoczywiste obicie.

Poszukiwanie artystycznej ekspresji to jej pasja. Obraz ten Alexandra namalowała w okresie powrotu do sztuk plastycznych.

Westwing: najbardziej ekscytujące wyzwanie

Trudno byłoby podsumować pracę Alexandry Tobler w Westwing zaledwie kilkoma słowami. Te trzy lata pełne były przeróżnych doświadczeń, wątpliwości i emocji, celów i osiągnięć, równie intensywnych jak rewolucja na rynku wyposażenia wnętrz w Brazylii. Kiedy zaczynała, celem Westwing było zyskanie mocnej pozycji w branży wystroju wnętrz poprzez stronę internetową i odpowiednio dobraną ofertę produktów: „Czuję, że to nam się udało nam, ale wyzwanie trwa nadal” – mówi.

9--Photo_Credits___Paula_Branda_o__13_

Ciągłe zaskakiwanie klientów czymś wyjątkowym, tworzenie innowacyjnych projektów, nadawanie dekorowaniu wnętrz nowych, głębszych znaczeń, nieustanne inspirowanie miłośników projektowania… Jak ona to robi? Robi to, żyjąc w zgodzie z tym, w co wierzy – że „prawdziwi ludzie chcą prawdziwych domów”. W jej spojrzeniu wciąż widać pasję odkrywcy, jej dłonie nie przestają tworzyć, a jej myśli i serce stale kreują nowe historie, łącząc to, co porusza wyobraźnię.

Emocjonalna i pełna ekspresji, niechętna stereotypom, unikająca ostentacyjnych metek, wciąż poszukująca nowych koncepcji – wszystko to sprawia, że ​​Alexandra Tobler jest poza modą i trendami. Jest silna, fascynująca i wierna sama sobie.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline