Z wizytą u Esther

Ensanche – to nasza duma. Każdy w pewnym momencie życia marzy o zamieszkaniu w tej niezwykłej dzielnicy, pełnej wysokich mieszkań, mozaikowych podłóg i witraży.

Architektka Esther Flavia z firmy F2M Arquitectura (z nagrodą FAD w CV) zaprasza nas dziś do swojego domu. Widziałam go już wcześniej na zdjęciach, ale po wejściu do środka oniemiałam z zachwytu. Witraż z modernistycznymi motywami roślinnymi zapiera dech w piersiach. Jego konstrukcja tworzy rodzaj przepięknego balkonu, a jego historia współtworzy specyfikę Barcelony.

1

Do tego wspaniałego przeszklonego pomieszczenia wchodzi się wprost z jadalni. „To tak, jakbym miała mały domek” – mówi Esther. Dom powstał w 1904 r. i podczas przebudowy uwaga Esther skupiła się przede wszystkim na podłodze, skarbie śródziemnomorskiego rzemieślnictwa. „Mozaika Nolla została tak nazwana na cześć Miguela Nolli, pochodzącego z Reus, który w połowie XIX w. stworzył tam fabrykę płytek podłogowych układanych z kwadratowych, sześciokątnych i ośmiobocznych kostek, co pozwalało tworzyć dynamiczne i oryginalne wzory. Dla podkreślenia polichromii wszystko inne pomalowaliśmy na biało. Odnowiliśmy także przepiękne sufity ze sztukateriami”. Mając taką podłogę, nie trzeba mieć dywanów!

2

Pokój dzienny i jadalnia tworzą wspólną przestrzeń. Mozaika Nolla wyściełająca podłogę wspaniale harmonizuje ze świetlistą bielą ścian i sufitów, tworząc wspaniałą, relaksującą przestrzeń. W dekoracjach użyto neutralnych kolorów w odcieniach brązu. Na tym subtelnym tle pięknie wyglądają designerskie meble, lampy i detale.

3

Mieszkanie przeszło generalny remont. Sufity zostały odrestaurowane przy użyciu różnych form sztukaterii, a podłoga przyciąga wzrok jak obraz. „Łatwo zauważyć, że wszystko jest tu białe lub beżowe. Wybrałam neutralne kolory, aby nie odwracać uwagi od sufitów, podłogi i witraży” – mówi Esther.

4

Wybór mebli nie jest oczywisty. Najlepszym sposobem na wydobycie uroku starego jest zestawienie go z nowym! Z tego powodu meble, lampy i dodatki mają wyrazisty charakter. Mieszkańcy Barcelony to miłośnicy designu i widać to w ich domach.

5

Wchodzimy do kuchni – boskiej!!! – w której Esther stworzyła praktyczną przestrzeń biurową ze stołkami. „W kuchni jemy i spędzamy większość czasu. Uwielbiamy się tu spotykać. Na co dzień prawie nie korzystamy z salonu” – mówi. Podchodzę do kuchenki. Z przodu wisi efektowny podświetlany panel z metakrylanu z winylowym wzorem. „A gdzie wyciąg?” – pytam. „Spójrz w górę.” Nad naszymi głowami wisi okap wbudowany w sufit. „Czysto, wygodnie i nie zabiera miejsca”.

6

Biel to kolor, który króluje w tym wnętrzu. Biała kuchnia. Białe ściany. Białe meble. Wszystko w jednym celu – by oddać mozaice Nolla należny hołd. Klimat Barcelony widać na każdym metrze kwadratowym.

7

Pokój dziecka wyposażony jest praktycznie i funkcjonalnie oraz utrzymany – jak reszta domu – w neutralnych kolorach. Tutaj uwagę również mają przykuwać podłoga, sufit i balkon. „Staramy się, aby wszystkie dekoracje w domu służyły naszej wygodzie. Najważniejsze jest dla nas poczucie komfortu, dlatego nasze dekoracje są równocześnie bardzo użyteczne”.

8

Sypialnia jest przedłużeniem salonu. Proste, starannie dobrane dekoracje umieszczono na tle podświetlanego panelu ściennego, będącego równocześnie zagłówkiem łóżka. Po jednej stronie Esther stworzyła część do pracy ze stołem opartym o ścianę.

9

Nasze zwiedzanie kończy się tam, gdzie się zaczęło – w bajkowym, wielokątnym, przeszklonym zakątku. Siedząc w fotelu, czuję się jak w małym wiejskim domku otoczonym ogrodem ze szkła w delikatnych kolorach. Odkrycie tego modernistycznego skarbu zrobiło na mnie tak niesamowite wrażenie, że bardzo chciałam się nim z Wami podzielić. To wspaniały przykład tego, jak pięknie historia wnętrza może się splatać z życiem jego mieszkańców. To kolejny owoc emocjonujących poszukiwań… w Barcelonie.

10

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline