Z wizytą u Marty

W magazynie „Westwing” zadaliśmy wiele pytań na temat mieszkań i uzyskaliśmy wiele interesujących odpowiedzi. Stworzyliśmy nawet swój własny kwestionariusz, wzorując się na słynnym kwestionariuszu Prousta. Na nasze dziesięć pytań dotyczących domu i stylu życia odpowiadały gwiazdy, architektki, dziennikarki. Dziś na te same pytania odpowiem ja sama. Poznajcie mieszkanie i styl życia Dyrektor Stylu Marty Suchodolskiej.

Mieszkam…

… w Warszawie!!! Te trzy wykrzykniki świadczą o entuzjazmie, z jakim o tym myślę. Przez ostatnie kilkanaście lat mieszkałam pod miastem, kilka miesięcy temu wróciłam do centrum. Zostawiłam na jakiś czas dom z ogrodem, kontakt z przyrodą i ciszę na rzecz tego, że mam wszędzie blisko, do pracy mogę jeździć rowerem, śniadanie jadać w kafeterii…

1-1-2015_05_15_IMG_68141

W moim domu najbardziej lubię…

… odzyskaną przestrzeń. Kuchnia została połączona z jadalnią i zaraz potem przedzielona ścianką. Ścianka lekko przesłania część kuchenną, ale wizualnie wszystkie strefy tworzą całość. Mieszkanie wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości.

3ab--2015_05_15_IMG_68251

W domu nie umiem się obyć bez…

Naturalnych materiałów. Uwielbiam meble z litego drewna. Są solidne, pięknie się starzeją, z czasem nabierają szlachetnej patyny, a drobne zadrapania czy uszkodzenia tylko dodają im uroku. Lubię kamionkę, płótno, wszystko, co kojarzy się z rękodziełem, ale w wydaniu uwspółcześnionym.

3

 

Gdy ktoś wchodzi pierwszy raz do mojego domu, najczęściej mówi…

Jak tu wesoło. To zasługa kolorów. Czerwony, żółty zielony. Barwne elementy skupiają uwagę i nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter.

4ab-7-2015_05_15_IMG_68511

Rzecz, którą chciałabym posiadać…

To lampa „Caboche” projektu Patricii Urquioli. Kiedyś na pewno ją kupię, ale dziś muszą mi wystarczyć lampy na kablach. Lubię je za to, że dopasowują się do aranżacji wnętrza i „podążają” za stołem. Na zdjęciu stół ustawiony jest równolegle do ceglanej ściany, a lampy wiszą w jego osi. Kiedy przestawię stół prostopadle do ściany, jednym ruchem mogę przewiesić lampy korzystając z haczyków pod sufitem, tak żeby linia światła biegła prostopadle. Proste triki ułatwiają życie.

5-1-2015_05_15_IMG_6801.1

Gdy urządzałam mój dom, myślałam…

Chcę w nim zmieścić wszystkie przedmioty, które zgromadziłam przez lata. A zaraz potem przyszła refleksja: „po co mi tyle rzeczy?”. Trwałam jakiś czas zawieszona pomiędzy potrzebą dyscypliny a sentymentami, aż w końcu znalazłam idealne rozwiązanie – jeśli na myśl o wyrzuceniu jakiegoś przedmiotu ściśnie mi się serce – rzecz zostanie. Okazało się, że metoda działa – wyrzuciłam 50 proc., zostało 50 proc. Urządzanie domu to także czas na gruntowne porządki.

6-2015_05_15_IMG_69331

Przedmioty, których mam zbyt dużo…

Zbyt dużo? Jeśli usunę słowo „zbyt” mogę powiedzieć, że mam dużo ceramicznych domków, które przywożę z każdej podróży. Big Ben z Londynu, domek ze złotej uliczki z Pragi, chatkę z niebieskimi okiennicami z Grecji itd. Mam nadzieję, że kiedyś zbuduję miasto…

7ab-2015_05_15_IMG_68601

Ściany w moim domu są…

Szare, ale wyglądają jak kolorowe. To zasługa obrazów. Cztery płótna, które widzicie za moimi plecami, to dzieła malarki Iwony Kobryń-Gałązki z cyklu „Sylwetki”. Pierwszy pojawił się w moim domu obraz niebieski – dostałam go na urodziny od córek, które rozbiły świnki-skarbonki i z sakiewką drobniaków poszły negocjować cenę. Artystka do dziś śmieje się, że cena za ten obraz była zarazem najwyższa i najniższa w jej karierze. Najwyższa, bo ktoś wydał całe swoje oszczędności, najniższa, bo cena była bardzo przystępna. Po niebieskim pojawił się obraz czerwony, żółty, na końcu zielony. Potrafię siedzieć kilkadziesiąt minut i przyglądać się sylwetkom…. Cieszę się, że mieszkają razem ze mną.

8--2015_05_15_IMG_69031

Pomieszczenie, w którym najczęściej przebywam…

To salon. Często przesiaduję na jednym z dwóch foteli. To meble z odzysku, w stylu art déco, obite tkaniną w charakterystyczne ornamenty. Lubię to, że w moim domu mogę miksować wszystko ze wszystkim. Mogę mieć fotele w stylu art déco, poduszkę z ludowym motywem, sztukę nowoczesną ….

2ab---2015_05_15_IMG_68741

Nigdy nie mogłabym zamieszkać…

W mieszkaniu, w którym miałabym brzydki widok z okna. Lubię patrzeć na panoramę miasta.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline