Z wizytą u Odette

Podróż po stylach – Amsterdam

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej! Przez kilka ostatnich dni zabieraliśmy Cię w podróż po Europie, dziś przyszedł czas na stylową wycieczkę do Holandii. Niektóre zdjęcia z domu Odette mogliście już wcześniej widzieć w naszym magazynie, ale dziś zaprasza nas ona na swój przepiękny taras na dachu. Ktoś zamawiał morską bryzę?

1-1_J5B0387WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

W tym domu, pochodzącym z lat 20. XX w., Odetta zakochała się od chwili, kiedy przestąpiła jego próg. Nic dziwnego. Ta łazienka! Podniebny pokój na dachu! I ten wspaniały salon pełen światła. Chcielibyście go już zobaczyć, prawda?

Do góry nogami

Kiedy weszłam tutaj po raz pierwszy, naprawdę poczułam się zakochana. Nie podobało mi się wnętrze urządzone przez poprzednich właścicieli, ale wiedziałam, że chcę, aby właśnie tutaj był mój dom. Wiedziałam, czego mu trzeba. Zmiany były dość radykalne. Przewróciliśmy dom do góry nogami: sypialnię urządziliśmy na dole, a na poddaszu wyburzyliśmy ściany, dzięki czemu powstał olbrzymi pełen światła salon. Jest tam także wyjście na taras na dachu. Teraz nikt nie musi przechodzić przez naszą sypialnię, aby popatrzeć na morze i latarnię morską.

2-1_J5B0052WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Czysta biel

Każdy, kto nas odwiedza, nie może się nadziwić, jaki duży i jasny jest nasz salon. Już samo to, że znajduje się on na górze i aby się do niego dostać, trzeba wejść po schodach, jest pierwszą niespodzianką. Urządzanie domu bardzo mnie wciagnęło, ale mój chłopak cały czas mnie pilnował. Żeby obronić niektóre pomysły, robiłam dla niego moodboardy. Miał na przykład wątpliwości, czy nasz biało-szary dom będzie wystarczająco przytulny, ale udało mi się go przekonać. Wiele osób mówi, że nasz dom jest bardzo przytulny. Jest w nim dużo słońca, które pięknie rozświetla wszystkie neutralne kolory. Uwielbiam też nasze wysokie sufity!

3-_J5B9863WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
4ab-1_J5B9877WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

 

Mama ma styl

Styl mojego domu to modernizm z dodatkiem paru designerskich mebli, z którymi bardzo miło się mieszka. Moja miłość do niego zaczęła się dawno temu – mam go po mamie. Tak się składa, że styl ten jest znowu modny. Kiedy piętnaście lat temu zaczynałam samodzielne życie, kupiłam cztery krzesła Butterfly Chair Arne Jacobsena. Jako mała dziewczynka siadywałam na takich w domu mojej mamy. Wiele rzeczy gromadziłam przez lata. Należę do osób, które dokładnie wiedzą, czego chcą. Dlatego baza mojego domu jest ciągle taka sama. Kanapy i stolika szukałam bardzo długo. I prędko ich nie zmienię, ale lubię od czasu do czasu zmieniać akcesoria.

5-1_J5B0241WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Miks

Moje mieszkanie to mieszanka starych i nowych rzeczy – powiedziałabym, że mój styl jest eklektyczny. Uwielbiam odważne materiały, takie jak stal, szkło i drewno. Wiele mebli to skarbnica wspomnień, nie zamierzam się z nimi nigdy rozstać. Podobnie jak z pudełkiem od mojej prababci, które trzymam w kuchni. Zabrała je ze sobą, kiedy przeprowadzała się do Holandii z Indonezji. Moja szafa, blisko stuletnia, także należała do niej. Najwięcej uwagi skupia zielony fotel Artifort. Wcześniej był fioletowy, ale kiedy zamieszkaliśmy tutaj, postanowiłam zmienić mu kolor i tym sposobem zyskał to fantastyczne zielone pokrycie z oryginalnej tkaniny Artifort. Zależało mi, aby wnętrze nie było zbyt dziewczęce. Fotel wygląda naprawdę pięknie obok stołu od mojej mamy. Bardzo też lubię krzesło Ahrend, które kupiłam za pieniądze od babci.

6ab-2_J5B8796WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Zielone światło

Mam słabość do koloru zielonego i do światła. W każdym pokoju mam białe lampy wiszące, ale z pozostałymi trochę zaszalałam! Mam na przykład lampę, która została zrobiona z książki. Wiele osób zapewne uważa ją za brzydką, ale ja ją uwielbiam. I w dodatku jest zielona – czego więcej trzeba? Lubię eksponować różne dziwne i śmieszne rzeczy. Niektóre rzeczy są ładne właśnie dlatego, że są tak brzydkie. Mam specjalną otwartą szafkę, gdzie ustawiam wszystkie takie przedmioty. Mam na przykład srebrnego kota od mojej mamy. Nigdy go nie oddam. Twój dom powinien Cię cieszyć!

7-2_J5B3262WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER__BY_FEMFOTOGRAFkopie

Ukryte historie

Moim zdaniem elementy wnętrza nie powinny być w takim samym stylu. Spokojne tło pozwala mi dowolnie dodawać zieleń, turkus czy inne żywe kolory. Wprowadzam je w dodatkach, takich jak wzorzyste poduszki czy w stosach książek, które zbieram, od kiedy byłam nastolatką. Dobrze wygląda połączenie przedmiotów małych i dużych. Jeśli chcesz uzyskać taki efekt we wnętrzu, nie podążaj ślepo za trendami. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy za kilka miesięcy nadal będzie Ci się podobać. Przedmioty kryjące historię są dla mnie podstawą wnętrza.

8-1_J5B0062WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
9-1_J5B0020WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
10-ab-1_J5B9993WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Hammam w łazience

Latami marzyłam o własnej wannie, nigdy wcześniej nie miałam jej w domu. Dlatego w pokoju kąpielowym ma ona szczególne miejsce. Została wyeksponowana na tle specjalnie dobudowanej ścianki, tworząc w ten sposób centrum pomieszczenia. Początkowo ścianka nie była pokryta żadnymi płytkami, ale niedawno to zmieniliśmy. Zdobią ją teraz marokańskie, ręcznie wyrabiane płytki z subtelnym perłowym połyskiem. Powierzchnia ściany ma różne skazy, gdzieniegdzie plamy czy pęcherzyki powietrza, ale chciałam, żeby taka właśnie była – niedoskonała. Moja łazienka ma klimat łaźni tureckiej. Jest wystarczająco duża, aby swobodnie rozpocząć i zakończyć w niej każdy dzień. Bardzo chętnie spędzam czas w wannie z herbatą lub książką, przy zapalonych świecach.

11ab-1_J5B0122WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Usiądź

Jest w moim domu parę miejsc, gdzie naprawdę lubię posiedzieć. Najczęściej w zielonym fotelu Artifort. Kiedy oglądam telewizję, próbuję go przesunąć i obrócić. Lubię też usiąść przy naszym wielkim obiadowym stole. To także świetne miejsce do pracy, a od kiedy tu mieszkamy, jemy przy nim codziennie. Kanapę ustawiłam pośrodku pokoju i wokół niej jest dużo miejsca – to kolejna rzecz z mojej odwiecznej listy życzeń. Mam z niej widok na cały pokój. Kiedy jestem w kuchni przy zlewie, mam widok na zewnątrz. Każde z tych miejsc jest dla mnie bardzo inspirujące.

12-2_J5B8822WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Relaks na dachu

Z tarasu na dachu roztacza się widok na całe miasto. Jest on bardzo duży, ma sześć na sześć metrów. Postawiliśmy tam sześciometrową kanapę, na której chętnie odpoczywamy sami lub z przyjaciółmi. Słychać tu ptaki i czuć morską bryzę. Nie muszę nawet iść na plażę, by poczuć wiatr we włosach. W okolicy prawie nikt nie ma tarasu na dachu, więc czujemy się tu zupełnie swobodnie. Taras znajduje się obok mojej kuchni. Kocham kolor zielony, ale słaby ze mnie ogrodnik. Zrobiłam sobie tylko szafkę z ziołami. Wystarczy je czasem podlać. To działa!

13-1_J5B0225WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
14-1_J5B0177WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Viva Hollandia!

Gdy wracam z pracy, bardzo uprzejmie wita mnie mój kot Jaap. Także moje lekkie, jasne wnętrze ma typowo holenderski pragmatyczny charakter. Widać tu też przedmioty stworzone przez naszych młodych, zdolnych projektantów. Nie jestem rojalistką, ale uwielbiam moją książkę o królowej Beatrix z lat 60.!

15-1_J5B0418WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Poczucie stylu

Oprócz pracy dla Westwingu, jestem stylistką wnętrz, mody i reklamy. Klucz do mojego stylu w modzie i projektowaniu wnętrz jest podobny. Musi być prosto i wygodnie. Często chodzę w trampkach, ale lubię też ołówkowe spódnice i szpilki. Moja szafa pełna jest rzeczy gromadzonych od lat, tak jak wiele mebli w moim domu. Lubię nieoczywiste stylizacje. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale w zasadzie ubieram się tak samo, jak stylizuję mój dom!

16-2_J5B9587WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Home sweet home
Co sprawia, że czuję się tu naprawdę jak w domu? Oczywiście mój chłopak i kot. Potrzebuję też światła i spokoju. Wiele rzeczy mam od lat, są częścią mnie. To wszystko sprawia, że otwieram drzwi do tego miejsca i wiem, że jestem w domu.

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline