Z wizytą u Sebastiana

Poszczególne strefy mieszkania łączą się ze sobą. Strefa dzienna jest jedną przestrzenią, w której „obowiązują” czyste linie, czysta forma oraz minimalizm w obszarze kształtów i kolorów. Sebastiana Freitaga, Dyrektora Stylu niemieckiego Westwing, odwiedzamy w jego mieszkaniu w centrum Berlina.

Sebastian udowadnia, że „redukcja” jest wyjątkowym zabiegiem aranżacyjnym. Chętnie powtarza maksymę Francisa Jourdaina, francuskiego malarza i projektanta wnętrz: „Łatwiej jest luksusowo urządzić pokój przez usunięcie z niego mebli niż przez ich wstawienie”. Sebastian realizuje tę zasadę na co dzień. Rezygnuje ze wszystkiego, co zbędne. Nawet z tynków na ścianie – zastąpił je szarym, przecieranym betonem.
Współczesny loft ze stylistycznymi wpływami współczesnej Azji – tak najkrócej można określić charakter mieszkania. Apartamentowiec Sebastiana stoi w historycznym miejscu stolicy Niemiec – kiedyś był tu mur berliński. Jeśli trzymalibyśmy się linii podziału miasta sprzed 1989 r., okazałoby się, że sypialnia Sebastiana leży w Berlinie Wschodnim, a gabinet – w Zachodnim.

1-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_19

W salonie jest niewiele mebli – duża, prosta, skórzana kanapa pełna wielkich poduszek. Tonacja szara, faktury gładkie, mało wzorów, a jeśli już, to geometryczne. Przez wielkie okna wpada do środka mnóstwo światła, złocąc refleksami dębową podłogę niemal przez cały dzień.

2a_b_-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_08

Zestaw barw Sebastian zdefiniował bardzo wyraźnie – lubi kolory biały i czarny oraz ich pochodne: antracytowy, popielaty, w tym zabarwione nutą beżu. Do tego drewno w ciepłym kolorze. Dekoracje też są ważne – na komodzie stoją rakieta z porcelany pod kloszem, porcelanowe roboty…

3-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_15

Ten sam schemat barw i zestaw materiałów obowiązuje w całym mieszkaniu. Od białych mebli kuchennych wyraźnie odcina się drewniana podłoga, a jej kolorystycznym dopełnieniem jest sufit. Ta sama zasada obowiązuje w przedpokoju.

5-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_14
4-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_02

„Mój dom – moim barem? Trochę tak jest!” – śmieje się Sebastian. Rzeczywiście w mieszkaniu jest dużo alkoholowych akcentów. Sebastian kocha podróże, zwłaszcza do azjatyckich miast, m.in. do Singapuru. Ma słabość nie tylko do azjatyckich dekoracji, ale też do kuchni azjatyckiej, a indonezyjskie i tajskie dania lubią dobre alkohole. „Gdy mam czas, zapraszam znajomych na kolację i gotujemy razem!”

Gospodarz nawet kwiaty wybiera stonowane. Minimalizm oznacza rezygnację z energetycznych kolorów. Zamiast barwnych kwiatów wybiera rośliny w zgaszonej bieli i zieleni, np. osty.

6a_b_-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_05

Barwne akcenty są tylko na okładkach gazet i obwolutach książek.

7a_b-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_13

Łazienka – konsekwentnie minimalistyczna, zdominowana przez dalekowschodnie akcenty: misy, wazy, świece, kamień… Oprócz tego azjatyckie zapachy i rulony ręczników. Sebastian nie składa ręczników po europejsku, tylko –na dalekowschodnią modłę – je roluje.

8-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_01
9-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_12

 

Wpływy azjatyckie widać również na balkonie – podłoga z egzotycznego drewna, rattanowe meble, egzotyczne rośliny. „Wiosną i latem chętnie przesiaduję tu z przyjaciółmi. Siedzimy tu nawet wtedy, kiedy na dworze jest nieco chłodniej, bo pod ręką mamy ciepłe koce i pledy”.

10-a_bWestwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_20
12-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_03

 

Tylko w upalne lato poduszki na balkonie zmieniają szatę na jaskrawą. To świeży sezonowy akcent.

11-Westwing_Style_Journey_Hausbesuch_Sebastian_Freitag_FINAL_04

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline