Z wizytą u André Klotza, fotografa i podróżnika

Dom André Klotza w São Paulo odwiedziliśmy w typowy o tej porze roku deszczowy dzień, ale szybko zapomnieliśmy o brzydkiej pogodzie. Zapraszamy do obejrzenia tego przepięknego mieszkania w jego pełnej krasie, co do jednego metra kwadratowego!

westwing-brazylia-andre-klotz-mieszkanie
André Klotz, brazylijski fotograf mieszkający w São Paulo, specjalizuje się w zdjęciach architektury, wnętrz, i portretach. Jego wyjątkowy dom jest pełny zdjęć, pamiątek z podróży i wspomnień.

Mieszkanie naszego gospodarza znajduje się w budynku niczym nie przypominającym siedzib instytucji finansowych i kulturalnych, które go otaczają. Nic nie wskazuje na to, że tuż obok tętni życiem centrum biznesowe miasta – Avenida Paulista. Ta lokalizacja ma ogromną zaletę: zapierający dech w piersiach widok na otaczającą architekturę.

„Szukałem mieszkania z dużymi oknami, przez które mógłbym podziwiać miasto ciągnące się aż po horyzont” – wyjaśnia André Klotz.

westwing-andre-Klotz-2

André fotografuje główne architekturę, a jego zamiłowanie do pewnych rozwiązań architektonicznych widać we wnętrzach, które urządził. I tak pomiędzy sofą a drzwiami w salonie stanęła skonstruowana ze skrzynek ścianka działowa. „Ten podział był konieczny, bo nie chciałbym siedzieć na kanapie i patrzeć na drzwi. Zdecydowałem się na szaloną improwizację, a jej rezultat przeszedł moje najśmielsze oczekiwania”.

westwing-brazylia-andre-klotz-mieszkanie-2

Gospodarz jest otwarty na rady i sugestie znajomych architektów, ale w przypadku łazienki nie posłuchał nikogo. „Łazienka była mała i niedoświetlona. Otworzyłem ją i połączyłem z sypialnią, choć wiele osób, które znam, odradzało mi takie rozwiązanie. Teraz w łazience mam okno i nie narzekam na brak światła”.

westwing-brazylia-andre-klotz-4

Wzrok przyciąga także jasna kuchnia. Przez okno i delikatne firany z woalu dociera tu mnóstwo naturalnego światła – marzenie każdego miłośnika kulinariów, a już zwłaszcza fotografa z zawodu! Cementowa, porowata powierzchnia ścian w kuchni dodaje wnętrzu industrialnego uroku.

westwing-brazylia-andre-klotz-5
westwing-brazylia-andre-klotz-6

Każdy z 90 metrów kwadratowych mieszkania został wykorzystany w przemyślany sposób. Kiedy André wprowadził się tutaj, nie miał nic, a wszystkie sprzęty pojawiały się z czasem… i potrzebą. Wiele mebli i dodatków to pamiątki z podróży – na przykład dywan w salonie.

„Kiedyś, kiedy pracowałem dla dużego magazynu lifestyle’owego, wypatrzyłem w sklepie piękny, importowany dywan, ale był za drogi. Podczas podróży do Turcji, na jednym z małych ryneczków, wypatrzyłem dokładnie taki sam! Dziś zdobi podłogę w salonie”.

westwing-brazylia-andre-klotz-7

Poza pamiątkami z podróży w domu André znajdziemy także pamiątki rodzinne: okrągłe lustro, drewniane stołeczki i gramofon. Dawne biurko dziadka jest teraz barkiem. Historia rodzinna lub wspomnienie kryją się na każdym kroku. „Nie szukam niczego do domu. Czekam, aż przedmiot lub mebel sam mnie znajdzie” – wyjaśnia André.

westwing-brayzlia-andre-klotz-mieszkanie-3
westwing-brazylia-andre-klotz-9
westwing-brazylia-andre-klotz-10

Spytany o ulubione miejsce w domu, nasz gospodarz uśmiecha się: „Może to banał, ale po długiej podróży uwielbiam wracać do siebie. Nie mam ulubionego miejsca w domu. Cały mój dom to moje ulubione miejsce”.

Zdjęcia: André Klotz / Westwing Home & Living

Kamila Goworek

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline