Z wizytą u Anny

Patriarsze Prudy to jedna z najstarszych dzielnic Moskwy, choć jej intensywny rozwój rozpoczął się w dopiero XX w. Jej sława związana jest z wielkimi architektami, poetami i pisarzami. Spotkać tu można słynne moskiewskie budynki, zaprojektowane przez Fiodora Shekhtela w okresie kształtowania się stylu nowoczesnego, takie jak rezydencja Ryabushinsky’ego i Drukarnia Levinsona. Dzielnica znana jest także z powieści „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. To niezwykłe miejsce pełne niesamowitych historii.

1-Homestory_Moscow__37_

Irina Kuznetsova, Dyrektorka Stylu rosyjskiego Westwing, zaprasza Was dzisiaj do położonego w tej dzielnicy mieszkania swojej przyjaciółki Anny, która – doceniając historię tego apartamentowca i jego klimat art déco – stworzyła komfortowe, nowoczesne wnętrze. Słynny apartamentowiec powstał według projektu Volotskaya i architekta Ernsta Nirnzeye. Zbudowano go w 1913 r., ale niektóre szczegóły zostały dodane w późniejszym okresie. Tylne wejście i kominki należały do mieszkania Anny.

2-Homestory_Moscow__11_

Właściciele mieszkania podjęli próbę rekonstrukcji kominów, ale okazało się to niemożliwe. Jednym z powodów było to, że właściciele mieszkań położonych na wyższych piętrach zagospodarowali je już inaczej. Anna zdecydowała się na wyremontowanie innych starych elementów, np. sztukaterii na suficie w jadalni, dzięki czemu wnętrze zyskało nowoczesny charakter. Z powodzeniem połączyła w nim kilka stylów, co dało niezwykły efekt. Prace prowadzone były pod nadzorem projektantki Ekateriny Awdiejewej z pracowni Erman & Klodt, która – nie narzucając Annie swojego zdania – wzięła sobie do serca wszystkie jej życzenia. Efekt ich współpracy jest imponujący. W kuchni styl shabby chic malowniczo splata się z akcentami ze stryszku, zaś w pokoju elementy klasyczne i antyki wzorowo komponują się z nowoczesnymi akcentami. Ale zacznijmy od początku…

3-a-Homestory_Moscow__3_

Apartament Anny powstał z połączenia dwóch oddzielnych mieszkań. Anna i jej mąż wyobrażali sobie, że jedno z nich zamieszkiwał lekarz. Jego sługa wchodził do niego tylnym wejściem i rozpalał ogień. Cała rodzina Anny ma niezwykłą wyobraźnię i ogromne zamiłowanie do fantazjowania. Stworzyli na przykład własną legendę o portrecie nieznajomej kupionym 15 lat temu, który teraz stoi na kredensie w jadalni jako zdjęcie ich krewnej z Charkowa, przysyłane rzekomo przez nią samą. Projektowanie wnętrza będącego kiedyś dwoma mieszkaniami było skomplikowane, jednak udało się zachować jego niepowtarzalny urok.

4-Homestory_Moscow__12_

Mieszkanie utrzymane jest w klasycznej gamie kolorów, którą ożywiają kolorowe akcenty. Malinowe poduszki, okładziny, wazony i abażury umieszczono w miejscu, gdzie łączą się trzy strefy – kuchnia, jadalnia i pokój dzienny. Zalety mieszkania można wyeksponować odpowiednim kolorem, który skupi uwagę na najbardziej atrakcyjnych elementach wnętrza.

5-Homestory_Moscow__13_

Właściciele tego mieszkania nieustannie poszukują nowych inspiracji, dlatego wystrój każdego pokoju zmieniał się już kilka razy. Niektóre meble pojawiały się i znikały, jeśli nie pasowały do aktualnej koncepcji. Nie bez znaczenia jest fakt, że Anna bardzo lubi podróże oraz chętnie odwiedza targi staroci, gdzie znajduje różne niezwykłe rzeczy do domu. Antyki wyszukuje także w internecie. Są w nim przedmioty z pchlego targu Suchy Most w Tbilisi, meble z antykwariatu Porta Maria Maggiore w Rzymie i wiele innych. Sama Anna mówi: „Mam doświadczenie z życia w mieszkaniu pełnym antyków i wiem, jak jest to niewygodne. Niewygodnie jest siedzieć na takich meblach, nie można się w nich poczuć swobodnie. Dlatego starałam się ich uniknąć, o ile to możliwe. Chciałam tylko mieć pewne wyjątkowe detale we wnętrzu”.

7-zbliz_enie-na-misie

Antyki należy stosować mądrze. Mogą one podkreślać styl mieszkania i nadawać mu indywidualny charakter, ale zastosowane bez umiaru – przytłoczą wnętrze.
Luksusowe metalowe łóżko zostało wykonane na zamówienie do pistacjowej sypialni. W dawnych czasach w Rosji były łóżka w rozmiarze „półtora” i stworzenie z niego podwójnego nie było łatwe. Annie udało się jednak znaleźć odpowiedni warsztat i w jej sypialni stoi teraz absolutnie unikatowy mebel.
Ulubionym pomieszczeniem Anny jest łazienka. Jest to miejsce, w którym zdecydowanie widać różnice w odniesieniu do innych fragmentów domu. Mamy tu czyste celebrowanie klasyki, podkreślone dekoracyjną kolumną z rzeźbą. Białe ściany efektownie kontrastują z ciemną podłogą, na ich tle doskonale wyglądają gustownie dobrane meble. Jednak i tu znalazło się miejsce dla nowoczesnych detali, m.in. żyrandola.

8-Homestory_Moscow__23_

Kuchnia znacznie się różni od innych pomieszczeń, ale dzięki temu pozwala zachować aranżacyjną równowagę. Detale w stylu loftowym, stal, ściana z malowanej cegły i zestaw trzech kolorów: czerni, bieli i srebra. Dzięki temu kuchnia wygląda równocześnie stylowo i nowocześnie. Anna miała doskonały pomysł, dodając do klasycznej stylizacji kilka modnych surowych elementów.
W mieszkaniu możemy zobaczyć wiele elementów dekoracyjnych i mebli. Mała rada Anny dla tych, którzy właśnie rozpoczęli urządzanie swojego domu: „Poszukaj rzeczy, które zapewnią Wam wygodę i skup się na tym, co jest najważniejsze dla Twojej rodziny”.

9-Homestory_Moscow__18_

To bardzo pomocna wskazówka – trzeba pamiętać, że to właśnie Ty będziesz mieszkać w tym wnętrzu. Nie musisz podążać za modą. Zaprojektuj swój dom w taki sposób, by Tobie i Twojej rodzinie było w nim po prostu dobrze.

Photo © Polina Holodova

Westwing Magazyn

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline