Z wizytą u Jany Gutsche

Z wizytą u Jany Gutsche

„Lubię się przeprowadzać, zwykle robię to raz na trzy lata, ale tutaj zaczynam powoli zapuszczać korzenie”— mówi Jana. Patrząc na dom dyrektor kreatywnej niemieckiej „Przyjaciółki”, łatwo w to uwierzyć. A zatem jak mieszka Jana? W pewnym sensie tak samo, jak się ubiera. Nieco „męsko”, na luzie, z dbałością o detale.

Jana mieszka tak, jak się ubiera: na luzie i z dbałością o detale

Trzypokojowe mieszkanie Jany znajduje się w Monachium, tuż nad brzegiem Izary, w pobliżu okazałego gmachu Muzeum Niemieckiego. Jana mieszka tu już od pięciu lat razem ze swoim chłopakiem, znanym restauratorem Marlonem Schulerem. W stylowym wnętrzu znaleźć można inspiracje stylem industrialnym, klasyczne meble, starannie dobrane dodatki w stylu vintage oraz niezliczone fotografie i pamiątki z podróży.

„Mieszkanie aż kipi pozytywną energią! Jest pełne słońca, wszędzie widać doskonale zachowane stiuki, a podłogę zdobią oryginalne, drewniane deski. Jednym słowem — jest tu wszystko, czego można się spodziewać po odrestaurowanym, starym budynku. Wybierając meble, intuicyjnie sięgnęliśmy po ciemne, harmonijne kolory. Nie ma tu rzeczy zbędnych — każdy element wyposażenia oprócz funkcji dekoracyjnych ma także zastosowanie praktyczne. W pracy oddziałuje na nas wiele różnych bodźców wizualnych, dlatego w domu postawiliśmy na prostotę. Tutaj mamy się przede wszystkim relaksować”.

zwiedzamy mieszkanie w Berlinie
nowoczesne mieszkanie w Berlinie

„Z każdej podróży coś ze sobą przywozimy, nawet jeśli to tylko jakiś drobiazg, na przykład kieliszki z Marakeszu albo talerze z Meksyku.” Najbardziej pamiętny zakup? „Dywanik ze Stambułu, który wypatrzyliśmy w niepozornym sklepiku na bazarze. Teraz jest ozdobą jednego z pokojów”.

aranżacja na luzie
nietypowe dodatki do mieszkania

„Właściwie to pokój Marlona, do którego zaprasza przyjaciół. Musi mieć trochę miejsca na własny bałagan — ja nałogowo sprzątam”. W pokoju Marlona natrafiamy na książki podróżnicze, rodzinne zdjęcia, kolekcję trunków, materiały malarskie, a nawet zepsuty pistolet.

nowoczesna aranżacja mieszkania
wygodna kanapa do nowoczesnego mieszkania
oryginalne dekoracje na ścianie

Ciemne kolory i nieco industrialny design tworzą harmonijną całość. „Skórzane sofy z lat 70. to prezent od mamy Marlona. Kupiła je w sklepie ze starociami. Dzięki nim zyskaliśmy przytulny kącik do wypoczynku w stylu retro”.

nowoczesne przytulne mieszkanie
wizyta w mieszkaniu Jany Gutsche
oryginalne dekoracje do domu

„Każda dekoracja ma dla nas osobiste znaczenie. Te duże zdjęcia dostaliśmy od ojca Marlona, który w latach 80. pracował jako fotograf. Obrazy i grafiki pochodzą od zaprzyjaźnionych artystów i ilustratorów, a niektóre to nasze dzieła”.

 ozdobne dodatki do nowoczesnego mieszkania

W duchu prostoty urządzony jest też pokój Jany: szara pościel, biurko w stylu retro, które Jana kupiła za grosze wiele lat temu w Berlinie, i stare krzesło inspirowane projektem Eamesa.

minimalistyczne wnętrze

Wyjątkowa kolekcja zestawionych ze sobą unikatowych mebli tworzy niepowtarzalny klimat. Skrzynia, która kiedyś stała w szkole, dziś zdobi salon. Driftwood zebrany nad Izarą został wyeksponowany w wazonie. Stare lampy dopiero czekają na renowację. „Muszę wymienić w nich kilka kabli, ale nie jestem jeszcze do końca zdecydowana, czy chcę pomalować je na neonowy, niebieski kolor, czy może klasyczny, czarny. Pewnie zdecyduję się na ten drugi, przynajmniej tak szybko mi się nie znudzi”.

jana gutsche pokazuje mieszkanie w berlinie

A gdzie Jana przechowuje swoją okazałą garderobę? „W mieszkaniu nie ma zbyt wiele miejsca na chomikowanie, dlatego przyjęłam złotą zasadę: jeśli kupuję coś nowego, coś starego musi odejść”.

Naszym zdaniem to dobra zasada. Gdy kończymy robić Janie zdjęcia, nasza gospodyni stwierdza stanowczo „Już pamiętam, czemu zawsze wolałam stać za obiektywem, a nie pozować…”.

Zdjęcia: Westwing

Agnieszka Adamczyk

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline