Zauroczeni stylem shabby

Vintage, sielanka i relaks

Silke i Ralf Buestrich kochają przedmioty z historią. Ta fascynacja wpływa na styl ich życia. W każdej wolnej chwili odwiedzają pchle targi, szperają, przebierają, przeglądają… „Swoją przygodę ze starociami zaczęłam bardzo wcześnie – moja mama jeździła ze mną po całym kraju w poszukiwaniu skarbów. Nigdy nie porzuciłam tej pasji” – opowiada Silke. „Ralf, jak to mężczyzna, czasami niechętnie spogląda na zdobyte przeze mnie przedmioty, ale rzeczy swoimi historiami szybko zdobywają jego sympatię”. Skarbnicą przedmiotów jest oczywiście internet. To właśnie on-line udało się im kupić tradycyjną angielską zastawę oraz orientalne drobiazgi pochodzące z innych kontynentów.

1
2
4

Shabby, czyli następca stylu prowansalskiego

Styl Shabby narodził się w latach 90. na zachodnim wybrzeżu USA i szybko stał się jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Shabby jest odmianą stylu prowansalskiego, który zainspirowany angielskimi i francuskimi dworami stara się odtwarzać ich klimat używając przedmiotów z epoki i zestawiając je z produkowanymi obecnie. Shabby idzie krok dalej – odzyskuje nie tylko stare meble i dodatki, ale także ich fragmenty. Odnawia i nadaje im nowy blask. Elementy mebli służą jako podstawa stylistyczna zupełnie nowych przedmiotów i zyskują odmienną, niż pierwotna, funkcję – stara półka może stać się blatem stołu, a szuflada – ramą obrazu.

6
7

Nałogowcy

Silke i Ralf posiadają mnóstwo przyjaciół i zaprzyjaźnionych sklepów. Na mapie świata „rysują” sieć miejsc, do których warto zajrzeć w poszukiwaniu antyków. Mimo nałogu „łowienia ofert”, Buestrich’owie nie przywiązują się do rzeczy. Uwielbiają je rozdawać i patrzeć jak w nowej rzeczywistości przedmioty rozmawiają ze sobą i z otoczeniem. Silke zgromadziła bardzo dużą kolekcję antyków, dlatego otworzyła sklep internetowy Fleur de maison, w którym można kupić dekoracje w stylu shabby: poduszki i torby wykonane z klasycznych elementów vintage, czyli tkanin z odzysku oraz unikatowych guzików.

3Zauroczeni-stylem-shabby
8Zauroczeni-stylem-shabby
9Zauroczeni-stylem-shabby

Zabawa w dom

Dom Silke i Ralfa zdobią: meble z drewna i metalu malowane na biało i niebiesko, naczynia zdobione wzorami kwiatowymi. Sztuka łączenia rzeczy jest domeną Silke. Każde pomieszczenie urządzone jest w taki sposób, żeby dawać wrażenie ulotności. Tak jakby właśnie przed chwilą pokój opuściła Virginia Woolf lub Marcel Proust. Silke często włącza do wnętrzarskiej gry przedmioty użytkowe i małe meble. Stoliki uwielbia rozstawiać po domu, a na nich ustawiać filiżanki do herbaty, albo (tak jak dziś) kłaść zestaw do szycia. Nawet jabłka ułożone na talerzu, wyglądają, jakby zostały zerwane prosto z drzewa.

10
11
12

Nie ma rzeczy zbyt starych

Na szafki kuchenne, które Silke wykorzystała do urządzenia kuchni, nikt inny nawet by nie spojrzał. Meble były odrapane, połamane i zaatakowane przez korniki. Silke zamiast wyrzucić – uzdrowiła je. Malowanie było pracą najłatwiejszą, reperacją zajął się Ralf, ale usuniecie korników był to mozolny i długotrwały proces. Silke godzinami, za pomocą małej strzykawki aplikowała specjalny preparat do każdej dziurki. Dziś szafki wzbudzają zachwyt wszystkich gości. Lecz gdy ktoś usłyszy ich historię, od razu pyta czy takie stare meble są funkcjonalne. Silke zawsze powtarza: „W domu wszystko zaprojektowane jest tak, żeby było praktyczne. Z jednej strony musi być po prostu wygodnie, z drugiej domownicy muszą czuć, że ze wszystkiego można korzystać i nie rozpadnie się za chwilę. A także każda piękna porcelanowa filiżanka służy do picia herbaty, a nie do oglądania. To dom a nie muzeum”.

13
14
15

Ola Drzewicka

Czy korzystasz już z aplikacji Westwing?

Pobierz
Pobierz
Offline