Małe biuro

Małe biuro

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Małe biuro-poradnik Westwing

Wygodne, funkcjonalne miejsce do pracy to podstawa efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych. Bez względu na to, czy biuro urządza się w firmie, czy w mieszkaniu, zasady związane z organizacją przestrzeni są podobne. Małe biuro stanowi przy tym duże wyzwanie, ponieważ na niedużej powierzchni trzeba tak rozmieścić meble i akcesoria, by praca odbywała się bez żadnych przeszkód. Kluczowy jest wybór wygodnego biurka i krzesła, a także mebli do przechowywania oraz wszelkich poręcznych drobiazgów. Jakimi regułami się kierować? W poniższych tekście znajdziesz praktyczne porady i aranżacyjne inspiracje.

Małe biuro krok po kroku

Małe biuro w różnych kolorach

Urządzając małe biuro, warto postawić na proste formy mebli oraz jasne kolory. Na niedużej powierzchni istotna jest prostota w każdym aspekcie, co gwarantuje harmonię i porządek, a także nie zaburza koncentracji podczas pracy. Godne polecenia są biurka białe, szare bądź w naturalnych odcieniach drewna. Malowniczy rysunek słojów to wystarczająca dekoracja, dlatego śmiało można zrezygnować z dodatkowych ozdobników. Podobna reguła dotyczy zarówno innych mebli, jak i barw ścian. Biele, kremy oraz beże sprawdzają się znakomicie. Do uporządkowania książek, publikacji czy dokumentów najlepiej posłuży nieduży regał bądź komoda. Warto wybierać meble z przesuwnymi drzwiami – otwierane zajmują bowiem więcej miejsca. Regał metalowy jest lżejszy optycznie niż drewniany, dlatego świetnie sprawdza się w małym biurze. Warto również pamiętać o organizerach i pojemnikach, które uporządkują drobne akcesoria biurowe.

Wybór biurka i krzesła

Bez względu na to, czy miejscem pracy jest lokal firmowy, czy mieszkanie, trudno wyobrazić sobie małe biuro bez wygodnego krzesła oraz biurka. Jak je wybierać, by pracowało się zdrowo i przyjemnie?

Biurko – do małego biura warto wybierać modele kompaktowe, tak by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Świetnie sprawdzają się biurka na planie litery „L”. Na blacie można umieścić zarówno komputer, jak i skaner, drukarką oraz organizery na akcesoria biurowe. Jeśli korzysta się z komputera stacjonarnego, nie można zapomnieć o wysuwanej półce na klawiaturę. Bardzo ważna jest właściwa wysokość biurka. Ręce powinny spoczywać na nim w taki sposób, by między ramieniem a przedramieniem powstawał kąt prosty. Standardowa wysokość biurka to około 70-75 cm, a przypadku wyższych osób powinno to być 80 cm lub więcej.

Małe biuro w stylu industrialnym

Krzesło – najlepiej sprawdzają się krzesła i fotele biurowe na kółkach. Dzięki temu sprawnie można sięgnąć po wszystkie potrzebne drobiazgi. Warto wybierać modele z pełną regulacją wysokości, nachylenia oparcia oraz podłokietników.

Jak urządzić małe biuro w domu?

Aranżacja małego biura w domu jest o tyle łatwiejsza, że wiąże się z większą swobodą, jeśli chodzi o wybór mebli czy kolorów. Warto pamiętać, by wyraźnie oddzielić miejsce do pracy od innych stref w mieszkaniu. Ma to ważny aspekt psychologiczny – zachowuje się w ten sposób dystans między życiem zawodowym a prywatnym. Idealnym rozwiązaniem jest oddzielne pomieszczenie na małe biuro, jednak nie każdy ma taką możliwość. Dlatego małe biuro można wydzielić na przykład za pomocą parawanu bądź lekkiej optycznie przesłony z regału. Bardzo sprytne jest zaś umieszczenie biurka w zamykanej wnęce, na przykład w dużej szafie.

Kolor ściany najlepiej wybrać zgodnie z upodobaniami. Biel, szarość czy beż stworzą neutralne, harmonijne tło, pomarańcz i żółcień dodadzą energii, a błękit i zieleń pozwolą się lepiej skoncentrować. Biurko powinno zarówno cieszyć oko, jak i zapewniać wygodę podczas pracy. Warto je dobrać odpowiednio do stylu aranżacyjnego, który króluje w mieszkaniu.

Małe biuro można urządzić nie tylko w lokalu do wynajęcia, lecz także we własnym domu. W każdym przypadku powinno być to wygodne, przemyślane i dobrze zorganizowane miejsce do pracy, które sprzyja kreatywnemu myśleniu, a przy tym gwarantuje zdrowie oraz świetne samopoczucie.

 

Zdjęcia: Westwing / Living4media