Malowanie rattanu

Malowanie rattanu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Malowanie rattanu-poradnik Westwing

Lekkie i naturalne meble rattanowe zapewniają szerokie możliwości aranżacji zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Po kilku latach ich oryginalny, słomiany kolor może jednak nieco się znudzić. Nie zawsze dobrze pasuje też do wystroju wnętrz o bardziej nowoczesnym charakterze. Na szczęście dzięki odrobinie farby można radykalnie zmienić wygląd starych foteli, stolików i koszyków z rattanu, łatwo dopasowując je do każdej stylizacji.

Malowanie rattanu nie jest trudne, a uzyskane efekty dają dużo satysfakcji. Warto poeksperymentować nieco z kolorami i tchnąć nowe życie w kurzące się w piwnicy, stare sprzęty. Zamiast straszyć popękanym lakierem będą one stanowiły interesujące uzupełnienie wystroju mieszkania.

Malowanie rattanu ― przygotowanie mebli

Przed przystąpieniem do malowania powierzchnię mebla należy starannie wyczyścić. Dotyczy to zwłaszcza mebli kupionych na pchlich targach lub takich, które od dłuższego czasu stały w piwnicy. Zalegający w zakamarkach brud utrudni wchłanianie się farby i spowoduje powstawanie nieestetycznych zacieków. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać szczotkę o elastycznym, szorstkim włosiu oraz wąską końcówkę odkurzacza. W usunięciu tłustych plam pomocne będzie mydło alakaliczne lub mydło malarskie. Specjalna mieszanka sodu i potasu umożliwi szybkie pozbycie się sadzy, oleju i innych nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń. Jeśli powierzchnia mebla została pokryta lakierem, konieczne jest jego zdrapanie za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Podczas ścierania należy zachować szczególną ostrożność, pilnując, aby nie uszkodzić delikatnej struktury rattanu.

Malowanie mebli rattanowych ― jaką farbę wybrać?

Do malowania rattanu bardzo często wykorzystuje się farby akrylowe. Na opakowaniu musi jednak znajdować się informacja, że emulsja nadaje się do malowania drewna. W przeciwnym razie farba utworzy sztywną, nieprzepuszczalną powłokę, na której z czasem zaczną pojawiać się pęknięcia. Farby akrylowe charakteryzuje wysoka trwałość, ale ich nałożenie wymaga nieco pracy. Z reguły każdy mebel pokrywa się trzema lub czterema warstwami roztworu. Aby ułatwić sobie pracę, można zaopatrzyć się w farbę akrylową w spreju. Dozownik umożliwi bezproblemowe dotarcie do wąskich szczelin i zakamarków.

Wśród miłośników kolorowych wyrobów z wikliny i rattanu dużą popularnością cieszą się również bejce do drewna. Łatwo rozpuszczalne substancje tworzą na drewnie jedynie cienką powłokę, nie wypełniając szczelin i sprawiając, że materiał zachowuje swój naturalny wygląd. Dla wszystkich zwolenników ekologicznych rozwiązań interesującą alternatywą mogą być naturalne barwniki, takie jak te, wykorzystywane do barwienia pisanek ― na przykład kawa, sok z buraków lub wywar z łupin cebuli.

Jak pomalować meble rattanowe ― krok po kroku

  1. Na początek cały mebel należy pokryć warstwą podkładu akrylowego. Umożliwia on uzyskanie gładkiej powierzchni i pozwala zaoszczędzić ilość farby, którą trzeba będzie później nałożyć.
  2. Aplikację farby najlepiej rozpocząć od góry, a następnie obracając mebel, stopniowo pokrywać kolorem kolejne części. Farba w spreju wymaga nałożenia kilku warstw, nie powinny być one jednak zbyt grube, aby nie powstały zacieki.
  3. Pomalowany mebel należy pozostawić do wyschnięcia, stosując się do zaleceń producenta farby.
  4. Na koniec rattanową powierzchnię warto zabezpieczyć bezbarwnym, matowym lakierem, który przedłuży trwałość koloru. Meble przeznaczone do użytkowania w ogrodzie warto pokryć środkiem zabezpieczającym przed blaknięciem i działaniem wody.