Malowanie rattanu

Malowanie rattanu

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Malowanie rattanu-poradnik Westwing

Lekkie i naturalne meble rattanowe zapewniają szerokie możliwości aranżacji zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Po kilku latach ich oryginalny, słomiany kolor może jednak nieco się znudzić. Nie zawsze dobrze pasuje też do wystroju wnętrz o bardziej nowoczesnym charakterze. Na szczęście dzięki odrobinie farby można radykalnie zmienić wygląd starych foteli, stolików i koszyków z rattanu, łatwo dopasowując je do każdej stylizacji.

Malowanie rattanu nie jest trudne, a uzyskane efekty dają dużo satysfakcji. Warto poeksperymentować nieco z kolorami i tchnąć nowe życie w kurzące się w piwnicy stare sprzęty. Zamiast straszyć popękanym lakierem, będą one stanowiły interesujące uzupełnienie wystroju mieszkania.

jak malować rattan

Malowanie rattanu ― przygotowanie mebli

Przed przystąpieniem do malowania powierzchnię mebla należy starannie wyczyścić. Dotyczy to zwłaszcza mebli kupionych na pchlich targach lub takich, które od dłuższego czasu stały w piwnicy. Zalegający w zakamarkach brud utrudni wchłanianie się farby i spowoduje powstawanie nieestetycznych zacieków. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać szczotkę o elastycznym, szorstkim włosiu oraz wąską końcówkę odkurzacza. W usunięciu tłustych plam pomocne będzie mydło alkaliczne lub mydło malarskie. Specjalna mieszanka sodu i potasu umożliwi szybkie pozbycie się sadzy, oleju i innych nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń. Jeśli powierzchnia mebla została pokryta lakierem, konieczne jest jego zdrapanie za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Podczas ścierania należy zachować szczególną ostrożność i pilnować, aby nie uszkodzić delikatnej struktury rattanu.

malowanie mebli rattanowych

Malowanie mebli rattanowych ― jaką farbę wybrać?

Do malowania rattanu bardzo często wykorzystuje się farby akrylowe. Na opakowaniu musi jednak znajdować się informacja, że emulsja nadaje się do malowania drewna. W przeciwnym razie farba utworzy sztywną, nieprzepuszczalną powłokę, na której z czasem zaczną pojawiać się pęknięcia. Farby akrylowe charakteryzuje wysoka trwałość, ale ich nałożenie wymaga nieco pracy. Z reguły każdy mebel pokrywa się trzema lub czterema warstwami roztworu. Aby ułatwić sobie pracę, można zaopatrzyć się w farbę akrylową w spreju. Dozownik umożliwi bezproblemowe dotarcie do wąskich szczelin i zakamarków.

Wśród miłośników kolorowych wyrobów z wikliny i rattanu dużą popularnością cieszą się również bejce do drewna. Łatwo rozpuszczalne substancje tworzą na drewnie jedynie cienką powłokę, nie wypełniając szczelin i sprawiając, że materiał zachowuje swój naturalny wygląd. Dla wszystkich zwolenników ekologicznych rozwiązań interesującą alternatywą mogą być naturalne barwniki, takie jak te wykorzystywane do barwienia pisanek ― na przykład kawa, sok z buraków lub wywar z łupin cebuli.

jak pomalować rattan

Jak pomalować meble rattanowe ― krok po kroku

  • Na początek cały mebel należy pokryć warstwą podkładu akrylowego. Umożliwia on uzyskanie gładkiej powierzchni i pozwala zaoszczędzić ilość farby, którą trzeba będzie później nałożyć.
  • Aplikację farby najlepiej rozpocząć od góry, a następnie obracając mebel, stopniowo pokrywać kolorem kolejne części. Farba w spreju wymaga nałożenia kilku warstw, nie powinny być one jednak zbyt grube, aby nie powstały zacieki.
  • Pomalowany mebel należy pozostawić do wyschnięcia, stosując się do zaleceń producenta farby.
  • Na koniec rattanową powierzchnię warto zabezpieczyć bezbarwnym, matowym lakierem, który przedłuży trwałość koloru. Meble przeznaczone do użytkowania w ogrodzie warto pokryć środkiem zabezpieczającym przed blaknięciem i działaniem wody.