Mata pod pralkę

Mata pod pralkę

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Mata pod pralkę-poradnik Westwing

Pranie w domowych warunkach może być samą przyjemnością, jeśli towarzyszą temu odpowiednie akcesoria. Kosze do prania pozwalają posegregować ubrania, sprawne pralki wykonują najtrudniejszą pracę, a rozwieszone ubrania, ręczniki i inne tekstylia szybko schną na wygodnej suszarce. Czasami jednak zdarza się, że podczas wirowania pralka nieco „wędruje” po łazience. Towarzyszą temu nie tylko hałasy. Łatwo również o uszkodzenie podłogi. Problem może rozwiązać praktyczna mata pod pralkę. Ten niepozorny dodatek utrzymuje w ryzach nawet najbardziej niesforny sprzęt. Można ją także umieścić pod suszarką czy zmywarką.

Jakie funkcje pełni mata pod pralkę?

Elastyczna i praktyczna mata pod pralkę pełni trzy ważne funkcje:

  • Tłumienie drgań – antywibracyjna mata pod pralkę powoduje, że urządzenie się nie przesuwa. Drgania i wibracje są słabsze, a przez to pralka mniej hałasuje. Można więc bez problemu robić pranie nawet w późnych godzinach – nikt z sąsiadów nie usłyszy pracującej pralki czy suszarki.
  • Większa stabilność – pralka jest mniej „mobilna”, jeśli umieści się pod nią sprężystą matę.
  • Ochrona podłogi – nawet minimalnie przemieszczająca się i wibrująca pralka może porysować podłogę. Warto pamiętać, że urządzenie sporo waży! Dlatego mata pod pralkę przydaje się do ochrony bardziej podatnej na zarysowania powierzchni.

Niepozorny, ale praktyczny dodatek

Mata pod pralkę, choć niepozorna i niemal niewidoczna, pełni ważne funkcje praktyczne. Wykonuje się ją z miękkich, ale bardzo solidnych oraz elastycznych tworzyw sztucznych. Dzięki temu świetnie radzi sobie ze stabilizacją ciężkiego sprzętu – pralki, suszarki czy też zmywarki. Warto wybierać model nieco większy niż wymiary pralki, ponieważ mata powinna nieznacznie wysuwać się poza urządzenie. Najczęściej można dostać matę o wymiarach 60×60 cm i grubości około 1-2 cm, która pasuje do większości pralek. Duże możliwości kryją się także w doborze tworzywa sztucznego. Powstają na przykład maty wykonane z włókien ekologicznych. Zwykle są to akcesoria o bardzo stonowanym designie i jednokolorowe.

Mata pod pralkę w aranżacji

Jak odpowiednio dobrać matę pod pralkę do stylu aranżacji? Przede wszystkim warto ją dopasować do takich akcesoriów łazienkowych, jak dywanik, mata pod prysznic czy ręczniki, a przede wszystkim pokrowiec na pralkę. Mata może zarówno czarować klasyczną przytulnością, jak i pełnym fantazji nowoczesnym designem.

Styl klasyczny – najlepiej sprawdza się mata pod pralkę bardziej „puchata”, utrzymana w stonowanej kolorystyce. Najczęściej można znaleźć matę ciemnoszarą bądź czarną, jednak taki kolor nie zawsze pasuje do aranżacji w stylu klasycznym. Warto więc rozszerzyć poszukiwania – maty kremowe, beżowe czy brązowe również są dostępne na rynku.

Styl nowoczesny – w zależności od kolorystyki, która dominuje w aranżacji, może to być mata ciemnoszara bądź soczyście barwna: zielona, czerwona czy różowa. Świetnie sprawdzi się również model piankowy z dekoracyjnymi tłoczeniami.

Jak okiełznać niesforną, głośną pralkę? Najlepsze są proste rozwiązania, a takie stanowi praktyczna mata pod pralkę. Stabilizuje sprzęt, ogranicza drgania oraz chroni podłogę przed zarysowaniami.