Mata

Mata

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Mata-poradnik Westwing

Maty były stosowane przez ludzi od niepamiętnych czasów. Chroniły przed zimnem i zapewniały komfort ich użytkownikom. Mata jest wielofunkcyjna – używać jej mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią matę do swoich potrzeb!

Coraz większą wagę przywiązuje się do aktywności fizycznej. Mata będzie najlepszym przyjacielem każdego sportowca! Świetnie sprawdzi się nie tylko do ćwiczeń, ale także do jogi czy tańca. Młode matki wykorzystają ją do przewijania dziecka, a gdy maluch podrośnie, można użyć maty jako miejsca do raczkowania, by następnie sięgnąć po maty edukacyjne.

Różne maty w domu…

Maty są wielofunkcyjne. Występują w wielu rozmiarach i kolorach. Wykonane są z różnych materiałów – od naturalnych po nowoczesne.

Wizytówką domu na zewnątrz jest również mata znana jako… wycieraczka! Jest powszechnie używana, ponieważ skutecznie zabezpiecza dom przed zabrudzeniami oraz często wita gości miłym napisem lub obrazkiem. Każdy polski dom wita swoich gości wycieraczką przed drzwiami.

Mata w łazience ochroni nie tylko kąpiącego się przed zimnymi płytkami, ale także podłogę przed niepotrzebną wilgocią.

Ochronne maty zabezpieczą parkiet przed porysowaniem. Można ich użyć w strategicznych miejscach, które są szczególnie narażone na szybsze zużycie, na przykład pod krzesłem czy przy biurku.

Mata do szuflady ochroni nie tylko jej wnętrze, ale także znajdujące się w środku przedmioty. Umieszczona w szufladzie na bieliznę, zabezpieczy rajstopy i pończochy przed uszkodzeniami, a mata w kuchni nie pozwoli na zniszczenie szuflady ostrymi nożami czy mokrymi akcesoriami kuchennymi.

Tatami to tradycyjna mata japońska, którą pokrywa się podłogę. Używa się jej także podczas treningów sztuk walki, by chronić ćwiczących. Maty są wykonane ze słomy ryżowej i pokryte wierzchnią warstwą z plecionej słomy trawy igusa. Są bardzo wytrzymałe oraz łatwe w czyszczeniu. Bardzo dobrze utrzymują ciepło.

Maty pełnią bardzo ważną funkcję w prawie każdym domu na Dalekim Wschodzie. Urządzone w minimalistycznym stylu pomieszczenia pozbawione są krzeseł czy łóżek – to mata zastępuje ich funkcje.

…i na zewnątrz

W ogrodzie czy na tarasie świetnie sprawdzą się maty wykonane z naturalnych surowców, takich jak bambus czy słoma. Będą skutecznie chronić przed chłodną bądź wilgotną trawą oraz przed zabrudzeniami. Z sukcesem mogą także zastąpić koc ogrodowy. Mata będzie idealna również na plaży – do zabawy i opalania.

Maty sportowe

Większość domów jest urządzona w stylu europejskim – z wysokimi meblami, na których można usiąść wygodnie lub położyć się pośród poduszek i narzut. Maty można znaleźć w aranżacji pomieszczenia, jednak częściej są nieodłącznym partnerem każdego, kto jest aktywny fizycznie. Maty do jogi, pilates, fitnessu czy po prostu do ćwiczeń to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wykonują ćwiczenia na podłodze. Koniec z siniakami i przemarzniętymi kończynami.

Ważne jest, by maty były antypoślizgowe, w innym przypadku łatwo się zranić lub doznać kontuzji.

Długość i szerokość maty należy dobrać indywidualnie. Im dłuższa i szersza, tym wygodniejsza, jednak krótsza i węższa będzie łatwiejsza w transporcie.

Grubość maty decyduje o komforcie jej użytkowania. Im grubsza mata, tym lepsza izolacja od podłogi.

Materiał powinien być najwyższej jakości. Jeśli maty będzie się używało kilka razy w tygodniu, warto zainwestować w lepsze materiały, które nie zużyją się tak szybko.

Jaką matę wybrać?

Przed wyborem odpowiedniej maty należy się zastanowić, jak intensywnie będzie się ją eksploatowało. Zazwyczaj mata jest wykonana z jednego z trzech podstawowych materiałów.

PCW jest bardzo wytrzymałe i odporne na duże obciążenia. Słabo się ściera, więc będzie idealne do intensywnej praktyki. Warto jednak zwrócić uwagę, że mata z PCW może się mocno różnić od wykonanej z tego samego materiału, jednak wyprodukowanej w innym kraju maty do ćwiczeń.

TPE – specjalna pianka, która nie zawiera lateksu, gumy ani PCW. Jest bardzo lekka oraz łatwo się modeluje. Mata jest całkowicie biodegradowalna i bezpieczna dla zdrowia.

Kauczuk świetnie absorbuje wodę oraz ma doskonałą przyczepność. Minusem naturalnego surowca jest jednak jego zapach i ciężar.

Ważne jest, by odpowiednio zadbać o swoją matę. Z tych przeznaczonych do ćwiczeń należy koniecznie pozbyć się zanieczyszczeń, takich jak pot, wilgoć czy brud. Do ich czyszczenia warto użyć łagodnych środków chemicznych. Maty bambusowe oraz te ze słomy powinno przetrzeć się wilgotną szmatką i pozostawić do wysuszenia na świeżym powietrzu.