Meble dębowe

Meble dębowe

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble dębowe-poradnik Westwing

Pierwszy okres w historii meblarstwa nazywa się okresem dębu i przypada on na czasy średniowieczne. Już wówczas drewno dębowe było cenione za swoją trwałość. Z czasem drewno dębowe zostało zastąpione materiałem z innych gatunków drzew, by w XIX wieku przeżyć renesans.

Dziś meble dębowe są synonimem ponadczasowej elegancji. Są bardzo uniwersalne — mogą być ozdobą klasycznego salonu, rustykalnej kuchni lub nowoczesnej łazienki. We wszystkich tych pomieszczeniach spiszą się doskonale i będą cieszyły oko przez długie lata. Podpowiadamy, dlaczego warto postawić na meble dębowe.

Dlaczego meble dębowe?

Podstawową zaletą i właściwością drewna dębowego jest jego trwałość. Można się o tym przekonać oglądając doskonale zachowane meble dębowe sprzed setek lat. Jednak to nie jedyna zaleta szlachetnego drewna. Oto lista cech, które sprawiają, że meble dębowe okażą się trafnym wyborem:

  • Drewno dębowe z czasem szlachetnieje i nabiera głębokiego koloru. To sprawia, że wiekowe meble z drewna dębowego dla antykwariuszy są cennymi okazami.
  • Trwałość mebli dębowych nie polega tylko na ich odporności na odkształcenia, nie ulegają także ścieraniu i kaprysom pogody. Mogą być użytkowane na zewnątrz, jako meble ogrodowe.
  • Delikatny kolor drewna dębowego jest bardzo uniwersalny — będzie pasował do wielu stylów aranżacyjnych i do mebli z innych gatunków z drewna.
  • Drewno dębowe dobrze przyjmuje barwienie. Dlatego w aranżacjach prowansalskich i skandynawskich często można spotkać bielone meble dębowe.
  • Meble dębowe sprawdzą się zwłaszcza w kuchni. Wytrzymały materiał idealnie nadaje się do wyrobu szafek kuchennych przeznaczonych pod blaty.

Meble dębowe w aranżacji wnętrz

Meble dębowe mają kolor pasujący do wielu aranżacji. Ich styl wyznacza jedynie forma i kształt. Oto lista stylów wnętrzarskich, w których dębowe meble sprawdzą się najlepiej:

  • Wnętrza w stylu klasycznym to doskonałe miejsce dla mebli dębowych. Najlepiej sprawdzą się tu modele o solidnej, masywnej konstrukcji z delikatnymi rzeźbieniami. Miłośnicy stylu ludwikowskiego mogą zdecydować się na eleganckie krzesła i stoliki na kabriolowych nóżkach.
  • Styl rustykalny lubuje się w naturalnych materiałach, dlatego w nich meble dębowe będą wyglądały doskonale. Do rustykalnej kuchni dobrze pasować będzie tradycyjny kredens z nadstawką i masywny stół o nieregularnej fakturze drewna.
  • Przestronne i jasne wnętrza skandynawskie będą dobrze wyglądały dzięki meblom dębowym w kolorze naturalnego drewna. Ciekawym rozwiązaniem mogą być meble o powierzchni częściowo pokrytej białą farbą. Kontrastowe zestawienie kolorów nada pomieszczeniu bardziej nowoczesny charakter.
  • Aranżacje prowansalskie najlepiej uzupełnić meblami z bielonego drewna dębowego. To idealne miejsce dla mebli o przecieranych, postarzanych frontach.
  • Meble dębowe sprzed dekad często można zobaczyć we wnętrzach stylizowanych na pokoje z innej epoki (na przykład w stylu vintage).

Jak pielęgnować meble dębowe?

Odpowiednio pielęgnowane i użytkowane meble dębowe będą służyły przez wiele lat. Żeby tak było, warto raz na miesiąc dokładnie je naoliwić za pomocą specjalnego oleju do konserwacji drewna. Dzięki temu na powierzchni mebli powstanie warstwa ochronna. Przed uszkodzeniami należy chronić zwłaszcza stoły i blaty z drewna. Zawsze warto zaopatrzyć się w specjalny wosk do mebli drewnianych.

Podobnie jak wyroby z innych gatunków drewna meble dębowe źle znoszą nagłe zmiany temperatury. Najlepiej ustawić je z dala od grzejników. Na blatach i stołach nie należy też stawiać rozgrzanych garnków i kubków.

Dzięki odpowiedniej konserwacji meble dębowe będą cieszyły oko domowników i gości przez długie lata. Kto wie, możen nawet skorzystają z nich również następne pokolenia?