Meble do garderoby

Meble do garderoby

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble do garderoby-poradnik Westwing

Każda kobieta marzy o luksusowej garderobie pełnej pięknych, modnych ubrań. Jednym z najsłynniejszych współczesnych buduarów, jest ten należący do słynnej Carrie Bradshaw, głównej bohaterki serialu i filmów "Seks w wielkim mieście". W domu nowojorskiej pisarki granej przez Sarę Jessicę Parker, to właśnie garderoba była najważniejszym pomieszczeniem. Bradshaw tak bardzo kochała modę, że na pytanie swojego chłopaka czy pragnie dostać pierścionek zaręczynowy, odpowiedziała beztrosko: Nie potrzebujesz pierścionka z diamentem, kiedy możesz mieć naprawdę dużą garderobę.

W realnym świecie najsłynniejsza i zarazem największa garderoba należy do amerykańskiej bizneswoman, Theresy Roemer. Pięćdziesięciolatka rozpoczęła kolekcjonowanie ubrań i akcesoriów przeszło trzydzieści lat temu. Dziś, zbiór liczy sobie między innymi: 75 par butów od Christiana Louboutina, 30 torebek Chanel oraz 60 torebek Birkin od francuskiego domu mody Hermès, które są najdroższymi na świecie. Sama garderoba ma trzy piętra i ponad 300 m2 powierzchni! Imponująca przestrzeń została zaprojektowana bardzo starannie - Roemer zainwestowała w szykowne meble do garderoby, gabloty oraz wieszaki.

Elegancja Francja

Współczesne garderoby wywodzą się od dawnych buduarów, pomieszczeń charakterystycznych dla francuskich osiemnastowiecznych willi i kamienic. Te wytwornie urządzone, niewielkie pokoje, nazywane także gotowalniami, zajmowała zazwyczaj Pani domu. Tam dbała o toaletę, przechowywała odzież i kapelusze. Nic zatem dziwnego, że z każdego kąta buduaru zerkały dekoracyjne szafy, komody oraz szyfoniery pełne gustownych sukien i dodatków. Ściany zdobiły kryształowe lustra w ozdobnych ramach, a na podłogach pyszniły się perskie dywany. Współczesne garderoby bywają wprawdzie mniej spektakularne, jednak zdecydowanie zyskały na funkcjonalności. Dziś prócz modnych ubrań i obuwia, zamieszkują je ergonomiczne meble do garderoby.

Sprytne meble do garderoby

Garderoba to miejsce, gdzie prym wiodą nowoczesne systemy porządkowania przestrzeni. Meble do garderoby muszą być zatem wyposażone w liczne schowki. Świetnie gdy szafy oprócz półek i gablotek mogą pochwalić się szeregiem szuflad i wysuwanych wiklinowych koszy. Dzięki nim z łatwością uporządkuje się bieliznę osobistą, a także elementy odzieży sezonowej, takie jak czapki, szaliki i rękawiczki. Dobrze, kiedy meble do garderoby mają zamontowane wygodne drążki – można na nich powiesić nie tylko wieszaki, ale także organizery. Te ostatnie będą królestwem pasków czy kopertówek. Współczesny buduar to także raj dla butów. Kupując meble do garderoby warto wybrać te zaopatrzone w specjalną półkę na szpilki. Sprytną konstrukcję produktu tworzą zazwyczaj dwupoziomowe drążki. O wyższy zahacza się obcas, niższy służy do podtrzymania podeszwy.

Buduar dostępny dla każdego!

Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na obszerną garderobę. Jest to zazwyczaj spowodowane ograniczonym metrażem. Co zrobić, gdy w niewielkim mieszkaniu nie ma na nią miejsca? Meble do garderoby można zastąpić szafą wnękową. To świetny schowek nie tylko na odzież wierzchnią i obuwie, ale także na przedmioty takie jak parasole czy deska do prasowania. W sypialni świetnie zaprezentuje się natomiast niebanalny parawan. Zewnętrzna strona akcesorium będzie stanowić nie lada ozdobę sypialnianej alkowy, a tuż za nim powstanie mini garderoba. Warto, aby parawan był w miarę możliwości pokaźny, na przykład o wysokości wynoszącej 180 cm i szerokości 160 cm. Obok można postawić efektowny wieszak, kufer lub stylowy manekin.

Aranżacje garderoby mogą być rozmaite. Niektórym do gustu przypadnie minimalistyczne wnętrze w stylu hi-tech, inni pokochają błyszczący glamour lub romantyczne shabby. Ważne, aby przestrzeń w każdej odsłonie była przede wszystkim funkcjonalna. Dzięki temu uda się połączyć piękne z pożytecznym!