Meble eklektyczne

Meble eklektyczne

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble eklektyczne-poradnik Westwing

Eklektyzm (z greckiego „eklektikós”, czyli wybierający) to styl w sztuce i filozofii polegający na łączeniu ze sobą różnych innych stylów, nurtów i tradycji. W architekturze pojawił się w drugiej połowie XIX wieku i od razu stał się bardzo popularny.  

Powstające wówczas meble zaczęły być bogato zdobione. Pojawiały się akcenty antyczne, gotyckie i barokowe. Wszystkie były wykonane z solidnego drewna. Zdobienia i wpływy z klasycznych nurtów sprawiły, że meble eklektyczne nie musiały być wygodne i funkcjonalne, ważniejsza stała się ich funkcja ozdobna. Takie pojęcie mebli eklektycznych funkcjonuje do dziś.

Co wyróżnia styl eklektyczny?

Styl eklektyczny, przez swoją różnorodność i nieprzewidywalność zawsze jest modny. Jego rozpoznanie nie powinno sprawiać trudności. Zwykle, jeśli trudno zdefiniować styl aranżacji, mówi się o niej „eklektyczna”. Nie oznacza to, że takie wnętrze jest pozbawione zamysłu lub myśli przewodniej. Po prostu jest nią inwencja autora.

Meble eklektyczne współcześnie

Dziś kiedy wyobrażamy sobie : „meble eklektyczne” na myśl przychodzą stylowe meble z antykwariatu. Dużo w tym prawdy. Eklektyczne meble to takie, które mimo sędziwego wieku i bogatej historii, sprawdzą się w nowocześnie urządzonym wnętrzu. Są to też meble stylizowane na antyki.

Eklektyczne szafy

Meble eklektyczne do salonu będą dobrze reprezentowane przez witrynę. To duża szafa, z przeszklonymi drzwiczkami. Dziś, podobnie jak dawniej, służy do przechowywania zastawy stołowej i innych drobiazgów, które mają być widoczne a jednocześnie osłonięte przed kurzem. Eklektyczna witryna jest bogato zdobiona i może stać się funkcjonalną dekoracją minimalistycznego salonu. Podobnie jest w przypadku regału czy szyfoniery.

Ciekawostka

Dziś szyfonierą nazywamy komodę z licznymi szufladami. W swej pierwotnej formie szyfoniera miała ich siedem. Służyły do przechowywania kobiecej bielizny i kosztowności na każdy dzień tygodnia.

Eklektyczne krzesła

Wybierając krzesła do eklektycznej jadalni, czy kuchni mamy dużą dowolność. Sprawdzą się tu zarówno gięte meble z miękkim tapicerowanym siedziskiem, jak i zupełnie proste, bez ozdób. Podobnie jak wszystkie meble eklektyczne, takie krzesła można dobierać tylko według własnego uznania, nie kierując się wytyczonymi zasadami stylu.

Eklektyczny stół

Tu również istnieje duże pole do popisu. Podobnie jak inne eklektyczne meble, stół w tym stylu może być zarówno prosty, jak i dekoracyjny. Świetnie sprawdzi się mebel na kabriolowych nóżkach (w kształcie wydłużonej litery „S”) lub minimalistyczny z nutą retro. Najlepiej, żeby był wykonany z naturalnego drewna.

Eklektyczne sofy i fotele

Kompletując eklektyczne meble, warto pamiętać również o sofie lub fotelu, który wygląda jakby był kupiony na pchlim targu lub w antykwariacie. Tu świetnie sprawdzą się meble stylizowane. Wyglądają pięknie i zachowują swoje komfortowe właściwości. Eklektyczna sofa lub fotel może być zaczerpnięta zarówno ze stylu klasycznego, jak i angielskiego. Im bardziej będzie wygodna i nieoczywista w swoim wyglądzie, tym lepszego charakteru doda eklektycznemu salonowi.

Eklektyczne łóżka

W sypialni również mogą zagościć eklektyczne meble. W nieco surowym, nowoczesnym wnętrzu bardzo dobrze będzie wyglądało klasyczne łóżko z bogato zdobionym wezgłowiem. Miłośnicy prostszych rozwiązań mogą postawić po prostu na stylizowany na barokowy stolik nocny lub lampkę z efektownym abażurem.