Meble indyjskie

Meble indyjskie

Podziel się

ZNAJDZIESZ NAS:
Więcej dowiesz się z naszego przewodnika

Meble indyjskie-poradnik Westwing

Tajemnicze, niepowtarzalne, magiczne… Tak najczęściej określa się Indie, kraj wielu języków, smaków i kolorów. Hinduskie inspiracje nieustannie pojawiają się w kuchni, modzie i filmie. Nic dziwnego, że Indie stały się kopalnią pomysłów także dla projektantów wnętrz. Pochodzące stamtąd trwałe i eleganckie meble są niepowtarzalnym i ponadczasowym dodatkiem do każdego mieszkania.

Meble indyjskie to nie tylko solidne wykonanie i egzotyczny wygląd. Drewniane szafy i kredensy zdobią często rozbudowane dekoracje zawierające odwołania do dalekowschodniej religii i mitologii. Umieszczając je w naszych domach mamy szansę przenieść do nich odrobinę indyjskiej magii.

Meble indyjskie ― kwintesencja tego, co najlepsze

Królujące we współczesnych wnętrzach meble indyjskie powstały z połączenia dwóch tradycji meblarskich ― brytyjskiego designu z czasów kolonialnych i technik stosowanych przez hinduskich rzemieślników. We wzornictwie produktów można zauważyć wyraźne inspiracje stylem wiktoriańskim. Dominują ciemne kolory i masywne, ciężkie bryły. Pojawiają się też typowe dla ówczesnych angielskich gabinetów sprzęty, m.in. biblioteczki, sekretarzyki i biurka. Rodzime indyjskie wpływy widoczne są przede wszystkim w bogatych zdobieniach. Liczne intarsje, ażurowe wstawki i rzeźbione detale sprawiają, że meble indyjskie to prawdziwe dzieła sztuki. O ich wyjątkowości świadczy fakt, że często są wykonywane ręcznie przez pochodzących z Indii artystów i rzemieślników. Do produkcji wykorzystuje się lokalne gatunki drewna ― mahoń, palisander, mango i akację. To właśnie zastosowaniu najlepszych, naturalnych materiałów meble indyjskie zawdzięczają swoją wyjątkową fakturę i efektowny wygląd.

Feeria barw

W indyjskich stylizacjach ważną rolę odgrywają mocne, wyraziste kolory. Największą popularnością cieszą się czerwień, pomarańcz, żółć, turkus i oliwkowa zieleń. Umieszczając w pokoju drewniane stoły, krzesła i szafy, warto uzupełnić aranżację o wielobarwne tkaniny i obicia. Miękkie, wzorzyste sofy i fotele przełamią głębokie, ciemne brązy, a jednocześnie nadadzą wnętrzu bardziej przytulny charakter. Na uwagę zasługują także pokryte kolorowymi materiałami pufy. Niskie siedziska są nieodłącznym elementem wyposażenia tradycyjnego, hinduskiego domu i pozwalają w prosty sposób stworzyć egzotyczny, orientalny nastrój. Dopełnienie wystroju stanowią barwne narzuty i kapy oraz małe, ręcznie tkane dywany.

Meble indyjskie w wystroju wnętrz

Meble indyjskie najlepiej sprawdzą się w jasnych, dużych pomieszczeniach. Masywne kształty i ciemne kolory nie powinny przytłaczać wnętrza, dlatego lepiej urządzić je nieco oszczędniej. Podstawę aranżacji stanowią przeważnie dwa lub trzy główne elementy (na przykład szafa, stół i krzesła), do których dobieramy kilka mebli o wzorzystych obiciach W typowo hinduskim salonie wysokie stoły i krzesła zastępuje mały stolik, niska sofa i siedziska. Rolę mebli w dużej mierze pełnią charakterystyczne, łukowate wnęki w ścianach. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu typowo orientalnego wnętrza, podobne rozwiązania można wprowadzić również w europejskich domach. Należy jednak pamiętać o unikaniu przesady. Bogato zdobione, drewniane komody i wzorzyste dodatki już są bardzo wyrazistym akcentem. Najbardziej efektownie prezentują się naturalne, subtelne inspirowane hinduską estetyką aranżacje. Takie wnętrza sprzyjają zachowaniu harmonii i pozytywnej energii.